Artur Owczarski

W Patronite od 07.12.2022

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 2085

Liczba Patronów: 2086

Zostań Patronem
Kup na prezent
3 patronów
85 miesięcznie
360 łącznie
Reportażysta, autor książek: "Droga 66, Droga Matka: o historii, legendzie, podróży", "Teksas to stan umysłu", "Luizjańskie gumbo". Honorowy obywatel miasta Bandera w Teksasie.

O Autorze

Reportażysta, autor książek, podróżnik, od zawsze kierowany pasją. Tak mogę o sobie powiedzieć teraz ale za kilka lat pewnie to się zmieni bo najbardziej nie lubię stagnacji, kocham rozwój, nowe wyzwania, działanie.

W mojej reporterskiej pasji najbardziej lubię historie ludzi, których nigdy bym nie poznał gdybym nie zdecydował się zacząć pisać książki. Kieruje mną ciekawość, żądza wiedzy, odrzuca  komercyjna i bezrefleksyjna codzienność. Wiedza jest pasjonująca, a przekazywana przez drugiego człowieka bezcenna bo subiektywna i ulotna. Żeby poznawać świat trzeba go smakować, wyjść do ludzi i posłuchać ich historii, a dla tych, którzy nie mają na to czasu lub możliwości są książki i filmy, które tworzę właśnie z myślą o innych.

Podróże to moja pasja, którą żyję od ponad 20 lat. Ulubione kierunki to Chiny, w których byłem kilkanaście razy, i Stany Zjednoczone. Najwięcej czasu spędziłem w Teksasie, Luizjanie, na Florydzie i w Kalifornii. Przejechałem też słynną Drogę 66 od Chicago do Santa Monica. Efektem wypraw do USA są m.in. trzy książki „Droga 66, Droga Matka: o historii, legendzie, podróży”, „Teksas to stan umysłu” oraz najnowsza -  „Luizjańskie gumbo”.

Co jeszcze mnie fascynuje?
Cały świat… Jestem żeglarzem i motorowodniakiem. Mam uprawnienia skippera. Ścigałem się w jednych z najciekawszych regat globu – Heineken Regatta na Saint Martin, na Karaibach. Moje życie jest potwierdzeniem słów Ryszarda Kapuścińskiego „Wszak istnieje coś takiego jak zarażenie podróżą i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej”. Dlatego wciąż jestem w drodze.
Byłem w większości europejskich krajów, przejechałem jedną z najwyżej położonych dróg świata, przełęcz Khardung la Pass, w indyjskich Himalajach. Zwiedzałem puste klasztory i brałem udział w buddyjskich ceremoniach. Byłem na safari i przejechałem tysiące kilometrów szutrowymi afrykańskimi drogami. Latałem balonem nad pustynią Namib i awionetką nad deltą Okavango.

Skąd wziąłem się na Patronite?

Jestem autorem książek o USA w tym reportażu pt. "Teksas to stan umysłu”, w którym wiele uwagi poświęcam miasteczku Bandera w Teksasie. Tę społeczność założyli w połowie XiX wieku Polacy. Bandera szczyci się tytułem światowej stolicy kowbojów, nadanym przez amerykański Kongres w 2016 roku.  Ludzie na co dzień chodzą tam ubrani w stylu western, zakazano umieszczania billboardów reklamowych i budowania sklepów wielkopowierzchniowych. Wszystko po to aby utrzymać kowbojski charakter miasteczka. Co tydzień na miejskim stadionie organizowane jest rodeo, a z Bandery w której mieszka około 1000 mieszkańców pochodzi kilkunastu mistrzów świata rodeo. Znajduje się tam również najstarszy polski kościół w USA. 

W 2019 roku zostałem honorowym mieszkańcem miasta i m.in. dlatego moją misją jest wyprodukowanie filmu dokumentalnego o Banderze. Chcę zrealizować ten projekt, aby widzowie mogli poznać polskie tradycje kowbojskie. Jego bohaterami będą mieszkańcy miasta: sędzia, młody zawodnik rodeo, kowbojki, kowboje, rekonstruktorzy-rewolwerowcy, farmerzy. Zależy mi na pokazaniu atmosfery tej niezwykłej, kultywującej kowbojskie tradycje, społeczności. Jej autentyzmu i panujących tam zwyczajów.
Zawsze zmierzam do celu, czasem droga jest dłuższa i trudniejsza, ale warta zachodu i tym razem będzie tak samo. Wiem, że ten film musi powstać. Dlatego wśród pasjonatów podróży, nawet palcem po mapie, wśród wielbicieli prawdziwych westernów i wśród moich czytelników, szukam Patronek, Patronów, którzy wraz ze mną pokażą Banderę, jej surowe piękno i wyjątkowość tego miasta.

Zapraszam również firmy, które chciałyby zaangażować się w produkcję tego dokumentu. Film powstanie w dwóch wersjach językowych: polskiej i amerykańskiej. Planujemy wyświetlać go na festiwalach filmów podróżniczych i filmów dokumentalnych zarówno w Polsce jak i w USA. 

Marzenia i pasja to sens życia, a Stany Zjednoczone są fascynującym krajem. Może kiedyś, dzięki Waszemu wsparciu, zrealizuje również mój kolejny projekt – cykl filmów pokazujących Stany, jakich nie znacie, nie widzicie w kolorowych filmach i w social mediach. Od zaplecza, oczami mieszkańców, takimi jakie pokazuje je w moich książkach.

Dołącz do filmowego rodeo, warto!

Więcej o Banderze:

http://owczarskiartur.pl/bandera/

 


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Joanna Zubik-Borucka
Joanna Zubik-Borucka
Próg: 50 zł
Beata Kłos
Beata Kłos
Próg: 10 zł
Magdalena Walulik
Magdalena Walulik
Próg: 25 zł
Na bosaka — podcasty dla wokalistów
Na bosaka — podcasty dla wokalistów
Próg: 10 zł