Avatar użytkownika

Ze stoickim spokojem

126
patronów
3 270 
miesięcznie
111 220 
łącznie
126
patronów
3 270 zł 111 220 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

5 zł miesięcznie
PATRON/PATRONKA

Dziękuję za Twoje wsparcie! Każda kwota ma znaczenie i pomaga rozwijać mój podcast.

„Do tego, by żyć szczęśliwie, nie potrzeba wielkiego zasobu środków. Każdy jest w stanie uczynić siebie szczęśliwym”.
Seneka, O pocieszeniu do matki Helwii, V.I


Witam Cię w gronie współczesnych stoików i stoiczek!
10 zł miesięcznie
PRAKTYKANT/PRAKTYKANTKA

Bardzo dziękuję za wsparcie! Twoja „dyszka” naprawdę dużo dla mnie znaczy. Niech moc, o jakiej pisał Marek Aureliusz, będzie z Tobą.

„Moc bowiem rozumna nie mniej rozlana jest we wszystkim i przenika każdego, kto ją umie do siebie wciągnąć, jak powietrze tego, kto umie oddychać.”
Marek Aureliusz, Rozmyślania.


W zamian za Twoje wsparcie otrzymasz ode mnie:

• najnowszy odcinek podcastu dzień przed premierą,

• dołączony do każdego odcinka newsletter, w którym znajdziesz dodatkowe, cenne informacje i ogłoszenia ze świata stoików!

• dołączony do każdego odcinka newsletter, w którym znajdziesz dodatkowe, cenne informacje, pozwalające lepiej zrozumieć treści danego odcinka,

• dedykowane zaproszenia na miniwarsztaty stoickie online.
25 zł miesięcznie
MECENAS/MECENASKA

Bardzo Ci dziękuję! Twoje wsparcie jest niezwykle ważne dla rozwoju mojej działalności stoickiej. Jak pisał Epiktet.

"Takim ja jestem, taką mam władzę. Pokażę wam ścięgna filozofa. Co to za ścięgna? Pragnienie, które nigdy nie chybia celu, wstręt do tego, czego należy unikać, dążenie zgodne z obowiązkiem, postanowienie głęboko przemyślane, uznanie rozważnie uzasadnione. Oto, co zobaczycie."
Epiktet, Diatryby, II. 8


Chciałbym się zrewanżować, oferując Ci:

• najnowszy odcinek podcastu dzień przed premierą,

• dołączony do każdego odcinka newsletter, w którym znajdziesz dodatkowe informacje i ogłoszenia ze świata stoików!

• dodatek bonusowy dla patronów i patronek.
50 zł miesięcznie
Wybierz 50 zł
18 dostępnych miejsc
PRZYJACIEL/PRZYJACIÓŁKA

Bardzo dziękuję, że zdecydowałeś/zdecydowałaś się wesprzeć mnie taką kwotą!

Jak pisał Seneka, dobrodziejstwo powraca do rąk dającego, dlatego postaram się równie hojnie odwdzięczyć za Twoje wsparcie.

„Dobrodziejstwo tworzy zamknięte koło i że przechodząc z rąk do rąk, ostatecznie powraca do rąk dającego, że traci cały swój urok, jeżeli następuje gdzieś przerwa, i że najpiękniejsze jest wtedy, kiedy zachowuje zwartą ciągłość oraz wzajemność.”
Seneka, O dobrodziejstwach


Jeżeli wpłacisz 50 zł, z przyjemnością:

• podam Twoje imię / nick w nadchodzącym odcinku mojego podcastu wraz ze specjalnymi podziękowaniami,

• zaproszę Cię do zamkniętej grupy dyskusyjnej (Przyjaciele Stoickiego Spokoju) na Facebooku, gdzie będziesz mógł/mogła porozmawiać ze mną i innymi słuchaczami podcastu,

• zaoferuję pozostałe bonusy z niższych progów.
100 zł miesięcznie
Wybierz 100 zł
47 dostępnych miejsc
KONESER/KONESERKA

Bardzo dziękuję za tak hojne wsparcie! Jestem nim zaszczycony.

W wyrażeniu tej wdzięczności skorzystam ze wsparcia Arystotelesa, który w „Etyce nikomachejskiej” pisze:

„Cnót natomiast nabywamy dzięki uprzedniemu wykonywaniu czynów etycznie dodatnich, jak się to dzieje także i w dziedzinie innych sztuk.”
Arystoteles, Etyka nikomachejska.


Co nam chce przez to powiedzieć Arystoteles? To mianowicie, że w celu praktyki filozoficznej trzeba się wpierw rozeznać w tym, co słuszne, a następnie po prostu to, co słuszne, codziennie z uporem wykonywać. Do takiej właśnie pracy Cię zapraszam:

• poza wszystkimi bonusami oferowanymi w poprzednim progu oferuję Ci nadto książkę z dedykacją. Za środki zgromadzone na profilu Patronite zamierzam publikować kolejne książki stoickie. Każdą taką książkę otrzymasz do domu pocztą ze specjalnym wpisem ode mnie. W samej książce także znajdziesz osobne podziękowania dla Ciebie.
500 zł miesięcznie
Wybierz 500 zł
5 dostępnych miejsc
MENTOREE

Bardzo dziękuję za tak szczodre wsparcie!

Aby się zrewanżować, chciałbym zaprosić Cię na indywidualny trening skutecznego zarządzania sobą w duchu stoickim (, czyli, zgodnie ze sformułowaniem użytym przez Cycerona, wspólnej „uprawy ducha”.

„Filozofia jest uprawą ducha.”
Cyceron, Rozmowy tuskulańskie


W ramach naszej wspólnej stoickiej drogi, na którą wkroczyłeś/wkroczyłaś, proponuję Ci:

• zapis wszystkich lekcji programu Stoic Way, który jest sześciomiesięcznym kursem skutecznej stoickiej praktyki duchowej,

• regularne indywidualne konsultacje stoickie online,

• wszystkie bonusy z niższych progów.
1000 zł miesięcznie
Wybierz 1000 zł
10 dostępnych miejsc
LOGOS

Ojej! Nawet stoikowi brakuje słów wobec tak hojnego wsparcia. Posłużę się zatem cytatem z samego Chryzypa. Jak podaje ten ojciec stoicyzmu filozofia to:

"Kultywowanie procesów prawidłowego rozumowania"
Chryzyp


Proponuję Ci wszystkie bonusy z poprzednich progów, to oczywisty, ale także proszę napisz do mnie, jeśli masz jakieś szczególne prośby lub potrzeby.
2000 zł miesięcznie
Wybierz 2000 zł
10 dostępnych miejsc
LOGOS SPERMATIKOS

Dziękuję. Właśnie dzięki Tobie możliwe staje się możliwe "Uwolnienie stoika". Napisz do mnie proszę zawsze, jeśli masz jakąś potrzebę - odpiszę w pierwszej kolejności.

Tymczasem cytat stoicki właśnie dla Ciebie:

"Natura stworzyła nas wielkodusznymi i podobnie jak jedne zwierzęta obdarzyła okrucieństwem, inne chytrością, a jeszcze inne bojaźliwością, tak też i nam dała godnego chwały i wzniosłego ducha, szukającego, gdzie by mógł żyć najcnotliwiej, a nie najbezpieczniej, i bardzo podobnego do wszechświata, za którym idzie, o ile śmiertelnicy mogą mu dotrzymać kroku, i z którym współzawodniczy: rozpościera się szeroko i tuszy sobie, że jest uwielbiany i oglądany. Jest on panem wszystkiego i stoi ponad wszystkim. Dlatego też niczemu nie ulega, nic nie wydaje mu się ciężkie, nic takie, iż mogłoby ugiąć męża."

Co ty na taki cytat? Chcesz o nim porozmawiać? Napisz, spotkamy się. Podczas spotkania chętnie wyjaśnię, co to jest Logos Spermatikos.

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Ze stoickim spokojem w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

Jestem stoikiem. To znaczy, że codziennie praktykuję stoicyzm. Stale też pogłębiam swoją wiedzę na temat warunków jej efektywności. Dzielę się z nią w podkaście "Ze stoickim spokojem", ale także w publikacjach, warsztatach i kolejnych inicjatywach. Zapraszam do świata współczesnego stoicyzmu.

Stoicyzmem interesuję się mniej więcej od roku 1992, kiedy to, jako student filozofii, po raz pierwszy przeczytałem książkę Pierre Hadota "Filozofia jako ćwiczenia duchowe". Nauczać o stoicyzmie zacząłem mniej więcej dziesięć lat później, jako świeżo upieczony adiunkt filozofii w ówczesnym Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego – prowadziłem tam dla studentów seminaria na temat stoicyzmu. Moja rzeczywista konwersja na stoicyzm  nastąpiła kolejnych dziesięć lat później, mniej więcej w roku 2012. Zrozumiałem wtedy, że nie można zrozumieć stoicyzmu bez poważnego przetestowania go we własnym życiu, bez osobistego sprawdzenia, czy to faktycznie działa. To była zresztą potrzeba nie tylko poznawcza, lecz także egzystencjalna, gdyż w życiu osobistym, na skutek mojej konstrukcji emocjonalnej, znalazłem się w bardzo poważnych tarapatach – stoicyzm okazał się wybawieniem. Dla mnie stoicyzm był nie tylko wyborem, ale do pewnego stopnia także koniecznością.

Od tego czasu nie tylko jestem praktykującym stoikiem, ale także, wykorzystując moje kompetencje dydaktyczne, także tę postawę na różne sposoby i z determinacją popularyzuję. Zacząłem od kawiarnianego projektu spotkań, który nazwałem Centrum Praktyki Stoickiej. Nieco później podjąłem się także organizacji warsztatów filozoficznych, co działo się z początku pod szyldem hasła "Sposób na duszę". Następnie, wraz z innym stoikiem i przyjacielem, Michałem Wiśniewskim, stworzyliśmy internetowy kurs stoicki "Stoic Way". Także we współpracy z Michałem zaczęliśmy nagrywać podcast "Ze stoickim spokojem". Ostatnio, to jest w roku 2023, wraz z inną przyjaciółka i stoiczką, Jolą Księżak, podjęliśmy się inicjatywy spotkań kawiarnianych pod szyldem Stoisko.

Jedną z najważniejszych rzeczy, jakie mi się na przestrzeni tych lat udało osiągnąć, czy też odkryć lub doświadczyć jest... wspólnota ludzi poszukujących swojej drogi w filozofii i stoicyzmie. Przez wiele lat nie uświadamiałem sobie tego jasno jako mojego priorytetu. Chyba też się tego efektu nie spodziewałem za bardzo. Po prostu robiłem swoje. Jednakże, wszystkie te inicjatywy – warsztaty, publikacje, podcast – zgromadziły wobec mojej działalności grono osób zainteresowanych, tworzących osobliwą grupę, którą spajają po części więzi przyjaźni, po części pewnej stoickiej wspólnoty, po części rodziny. Dostaję od Was emaile, spotykam podczas podróży po Polsce, kiedy odwiedzam różne miasta z wykładami i na spotkania autorskie oraz podczas moich warsztatów. Zostajecie też moimi patronami i patronkami.

Do platformy Patronite dołączyłem dwa lata temu. Środki, które dzięki patronom i patronkom otrzymuję wsparły mnie w produkcji podcastu – bez nich nie powstałoby aż 100 odcinków (właśnie po setnym nagraniu zmodyfikowałem niniejszy wpis). Dziękuję wam. Pozwalają mi one także planować publikację kolejnych książek, oraz podejmować ze spokojem kolejne stoickie inicjatywy. I nie zamierzam na tym poprzestać.

Jednak patroni i patronki to nie tylko forma wsparcia, ale także i przede wszystkiem członkowie i członkinie wspólnoty, o której wcześniej pisałem. Stale Was przy różnych okazjach spotykam lub z Wami koresponduję, otrzymując, poza ważnym dla mnie wsparciem finansowym, wsparcie duchowe, ale także, bardzo często, motywację i inspirację. Należę bowiem do tej grupy ludzi, którzy najwięcej ważnych rzeczy uczą się wtedy, kiedy próbują czegoś nauczyć innych. Potrzebuję Was zatem z wielu powodów.

Ponieważ stale Was przybywa, ja chcę dla Was jeszcze więcej robić. Dalsze tego wyjaśnienie znajdziecie w nowym i obecnie tylko jednym celu, który sobie ustanowiłem. Cel "Uwolnienie stoika" to wyzwanie dla Was i dla mnie.

Podcast #ZeStoickimSpokojem znajdziecie na:

Słuchaj w Patronite Audio!

Słuchaj Ze stoickim spokojem w aplikacji Patronite Audio.
Pobierz aplikację na swój telefon lub słuchaj w przeglądarce.

Słuchaj

Cele Autora

Uwolnienie stoika
  • 8 000 zł miesięcznie
  • 4 730 zł brakuje
40%
Od ponad dziesięciu lat promuję stoicyzm. Mam wciąż nowe pomysły. Współpracując z wieloma praktykującymi stoikami zgromadziłem materiał na kilka książek, w tym książkę zbierającą wszystkie techniki stoickie, ze szczegółowymi opisami i przykładami. Mam bardzo dużo materiałów na kolejne odcinki podcastu, planuję zacząć nagrywać krótkie stoickie filmiki na YouTube, częściej organizować warsztaty stoickie, marzy mi się organizacja, co najmniej raz do rokum coś w rodzaju polskiego zjazdu (konferencji) stoików i stoiczek, chciałbym udzielać więcej indywidualnych konsultacji, mieć czas szczegółowo odpisywać na wszystkie maile, jakie dostaję, wreszcie ostatnio zaangażowałem się w Stoisko. Całkiem dużo tych inicjatyw, wciąż pojawiają się nowe. Ale to się może udać, jeśli rzucę wszystko inne, w tym obecną pracę etatową i zajmę się tylko tym, a więc tylko popularyzacją stoicyzmu. Deklaruję zatem, że poświęcę się w całości działalności stoickiej i tym wszystkim inicjatywom, kiedy kwota mojego miesięcznego wsparcia osiągnie próg 8000,- PLN.

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Ze stoickim spokojem już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

jedraf
jedraf
10 zł
Pan Ludzik
Pan Ludzik
100 zł
Tomasz Górski
Tomasz Górski
10 zł
Zuzanna Gołębiowska
Zuzanna Gołębiowska
10 zł
Tomek
Tomek
25 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.