Ze stoickim spokojem

W Patronite od 30.10.2020

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 314

Liczba Patronów: 267

Zostań Patronem
Kup na prezent
80 patronów
1 820 miesięcznie
46 435 łącznie
Jestem stoikiem, współczesnym praktykującym stoikiem. Razem z przyjacielem Michałem Wiśniewskim założyłem portal Stoic Way, a od roku tworzymy także razem podcast "Ze stoickim spokojem". Za pośrednictwem tych przedsięwzięć dzielimy się naszą wiedzą o skutecznej praktyce stoickiej.

O Autorze

Ponad dziesięć lat temu w moim życiu nastąpiła ważna zmiana. Znalazłem się w pewnych egzystencjalnych tarapatach, nie bardzo wiedząc, jak z nich wybrnąć. Jako wykładowca akademicki fascynowałem się wówczas stoicyzmem. Postanowiłem więc potraktować stoicyzm jako coś więcej, jako kompletną sztukę życia, a więc jako teorię i towarzyszący jej system praktyki. Dzięki temu uzyskałem nie tylko zakorzenienie i rozwiązanie wielu życiowych problemów, ale przede wszystkim wewnętrzny spokój i pogodę ducha. Jakiś czas później zacząłem dzielić się swoimi doświadczeniami z innymi ludźmi, organizując warsztaty filozoficzne, spotkania, odczyty.

Jedną z osób, którą do stoicyzmu udało mi się przekonać był Michał Wiśniewski, który obecnie jest moim przyjacielem. Razem z nim stworzyliśmy portal edukacji stoickiej Stoic Way, a ponad rok temu zaczęliśmy tworzyć podcast "Ze stoickim spokojem". W podcaście opowiadam o stoickich ćwiczeniach, objaśniam specyfikę stoickiego podejścia do życia, ale także filozofuję - nakreślając szerszy filozoficzny kontekst wielu omawianych zagadnień, odpowiadam na zgłaszane przez słuchaczy pytania i problemy oraz po stoicku i filozoficznie odnoszę się do bieżących wydarzeń. To podcast dla tych, którzy poszukują równowagi i spokoju na drodze refleksji, ale którzy lubią też niekiedy pofilozofować. Jedną z najbardziej satysfakcjonujących doświadczeń przy produkcji podcastu jest właśnie interakcja ze słuchaczami. Zapraszam zatem do wspólnego praktykowania stoicyzmu i filozofowania.

Stoicyzm to praktyka filozoficzna licząca sobie już ponad 2300 lat. Przez te długie stulecia była ona testowana, pogłębiana i rozwijana przez niezliczone rzesze praktykujących. Nie przestaje inspirować i pomagać po dziś dzień. Ja sam sięgnąłem po nią w roku 2008. Od tego czasu, opierając się z jednej strony na osobistym doświadczeniu, z drugiej na relacjach i rozmowach z innymi praktykującymi, wreszcie na fachowej wiedzy filozoficznej wykładowcy akademickiego i nauczyciela, dzielę się tą praktyką z innymi ludźmi, zachęcając ich, żeby i oni spróbowali. Bo to naprawdę działa.

 


O ile z jednej strony stoicka sztuka życia wyłoniła już niezliczone rzesze praktyków, wielu mistrzów, okazując się skuteczna i inspirująca dla całych pokoleń, o tyle z drugiej strony każda epoka ma swoje specyficzne wyzwania, potrzeby, stereotypy, słownik. Dlatego wciąż od nowa musimy adaptować stoickie intuicje i odkrycia. Jak dzisiaj może wyglądać żywa recepcja i praktykowanie stoicyzmu? Trzeba to po prostu robić, a efektami dzielić się z innymi, wysłuchując ich pytań, udzielając odpowiedzi, komentując z perspektywy stoickiej aktualne wydarzenia, opracowując nowe wersje starych stoickich ćwiczeń, wymyślając nowe, jeśli to konieczne i możliwe. Temu właśnie poświęcony jest podcast „Ze stoickim spokojem” – świadectwo codziennej praktyki stoickiej. Zapraszam do słuchania!

→ Sprawdź więcej odcinków podcastu #ZeStoickimSpokojem na:


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Magdalena Tomoń
Magdalena Tomoń
Próg: 25 zł
Dawid Grabowski
Dawid Grabowski
Próg: 10 zł
Maciek Dobrowolski
Maciek Dobrowolski
Próg: 25 zł
Rafał Mierzejewski
Rafał Mierzejewski
Próg: 10 zł
Em Nas
Em Nas
Próg: 10 zł
Tomasz Gajewski
Tomasz Gajewski
Próg: 25 zł