Avatar użytkownika

Zrozumieć Wrzeszcz

Opcja wsparcia finansowego jest niedostępna!

O autorze

Zbieramy historie o Wrzeszczu: opowieści mieszkańców i dzieje miejsc, których już nie ma. Jako Fundacja Palma od 3 lat układamy puzzle, które składają się na tożsamość tej dzielnicy i opowiadamy o niej poprzez projekty historyczne, edukacyjne i kulturalne.

Mieszkamy we Wrzeszczu i działamy na rzecz tej dzielnicy od trzech lat!

Dokumentujemy historię mówioną, ukazującą Wrzeszcz i jego przemiany z perspektywy mieszkających w nim osób. Chcemy trafić do mieszkańców, którzy opowiedzą nam o tym miejscu, odbywających się tu wydarzeniach, przeobrażeniach, ale też odkryją swoje osobiste historie, bo to na nich jest zbudowana tożsamości dzielnicy i miasta.

Potrzebujemy Waszego wsparcia na cykliczną działalność, dzięki której będziemy zagłębiać się w dzieje Wrzeszcza i jego tożsamość poprzez kolekcjonowanie archiwalnych zdjęć, przedmiotów, ale przede wszystkim research, teksty historyczne, przeprowadzone rozmowy i dokumentowanie historii mówionej. 

Zorganizowaliśmy trzy edycje Nocy Wrzeszcza, warsztaty fotograficzne i reporterskie oraz urządziliśmy 50-te urodziny Dolarowca, najsłynniejszego wieżowca dzielnicy. Rozwinięciem tych działań jest Instytut Langfuhr. Na stronie www.ilangfuhr.pl rozmawiamy z mieszkańcami Wrzeszcza, publikujemy reportaże i zdjęcia jego zakamarków.

Dlaczego Wrzeszcz? To jedna z najstarszych dzielnic Gdańska, zróżnicowana architektonicznie, historycznie i tożsamościowo. Niezniszczona przez wojnę tak bardzo jak centrum, bogata w rożne wydarzenia, mieszkańców i intrygujące miejsca. To także wspaniałe miejsce do życia, o którym chcemy opowiedzieć!

Jak pisał pisarz i wrzeszczanin Günter Grass:

Wrzeszcz był tak duży i tak mały, że wszystko, co na tym świecie wydarza się lub mogłoby się wydarzyć, wydarzyło się też lub mogłoby się wydarzyć we Wrzeszczu.

Zachęcamy Was do współtworzenia i współuczestniczenia w naszej wrzeszczańskiej przygodzie!