Fundacja Alegoria

W Patronite od 23.05.2022

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 289

Liczba Patronów: 604

Zostań Patronem
Kup na prezent
29 patronów
1 980 miesięcznie
11 840 łącznie
Alegoria to miejsce i struktura, w której toczy się twórczy dialog, służący budowaniu kultury więzi, relacji i współpracy. Fundacja wyrosła na współpracy z lokalnym środowiskiem w Tarnowie, działa teraz w skali ogólnopolskiej.

O Autorze

Dzięki Twojemu wsparciu Fundacja Alegoria może się rozwijać. Co to dokładnie znaczy?

 

 1. Tworzymy program spotkań, dyskusji, warsztatów, konferencji i debat, które rozwijają sferę psychologiczną, emocjonalną oraz tworzą więzi i relacje. Prowadzimy miejsce w Tarnowie i online, w którym chcemy zadbać o wielowymiarowość człowieka: jego fizyczność, sferę emocjonalno-intelektualną i duchową. Wszystkie dotychczasowe nasze działania znajdziesz na alegoria.org. Niektóre z nich opisujemy w dalszej części.
 2. Możemy zapraszać najlepszych specjalistów w dziedzinie psychologii, minimediacji, psychoedukacji, neurodydaktyki  i in. W ciągu tylko ostatniego roku swoją wiedzę przekazywali: Marek Kaczmaczyk (biolog, neurodydaktyk), Sylwia Anderson-Hanney (trenerka Pozytywnej Dyscypliny), Anna Moszko-Wawer (psycholożka specjalizująca się w temacie radzenia sobie ze stresem), Beata Moczkowska (mediatorka NVC, facylitatorka Kręgów Naprawczych) czy Elżbieta Cwynar-Budzińska (akredytowana coachini ICF, psychoterapeutka).
 3. Stwarzamy przestrzeń do dialogu organizując spotkania Tarnowskiego Klubu Dyskusyjnego, do którego zapraszamy znanych gości: dr Michała Możdżenia, biskupa Artura Ważnego, Piotra Barszczowskiego czy ks. Prof. Andrzeja Dragułę. Organizujemy Tarnowską Ligę Debatancką, która angażuje tarnowską młodzież szkolną i nie tylko. Na 10-cio leciu gościliśmy Tomasza Rożka (Nauka. To Lubię) oraz Łukasza Lamżę - znanych popularyzatorów nauki.
 4. Możemy tworzyć program na zasadach, jakie uważamy za najlepsze dla Was. Do tej pory opieraliśmy swoją działalność na grantach, co z kolei wiązało się z czasem, jaki musieliśmy przeznaczać na ich napisanie, prowadzenie i rozliczenie. Dodatkowo, każdy program grantowy sprawiał, że musieliśmy dopasowywać wydarzenie tak, żeby zmieściło się w ramach danego grantu. Patronite daje nam WOLNOŚĆ w tworzeniu programu od A do Z opartego na potrzebach, które płyną od Was.
 5. Nagrywamy podcast, do którego zapraszamy specjalistów z psychologii, neurodydaktyki czy popularyzatorów nauki i rzetelnych informacji. Chcemy, żeby stał się zbiorem nagrań, które pomogą nam wszystkim zatrzymać się na chwilę i przeanalizować dane zagadnienie, np. samotność, złość czy konflikty.
 6. Utrzymujemy naszą 290m2 przestrzeń w Tarnowie. Przestrzeń ta bezpłatnie służy organizacji spotkań, warsztatów i dyskusji. Udostępniamy ją także bezpłatnie grupom nieformalnym, grupom wsparcia i innym.

 

 

 

TWORZYMY RELACJE ZE SpoTKANIA

Fundacja Alegoria ma być miejscem  SpoTKANIA. Chcemy „tkać” więzi między ludźmi i umożliwiać wymianę opinii. Robimy co w naszej mocy, by każda organizowana przez nas inicjatywa była WyDARzeniem. Działamy, by „obdarowywać” się nawzajem swoją wyjątkową perspektywą oraz podpowiadać: PO CO I JAK ŻYĆ? Jesteśmy po to, by budować jedność w różnorodności. Takie cele stawia przed sobą Miejsce i Fundacja Alegoria i właśnie po to jesteśmy na Patronite.

 

CZYM SIĘ ZAJMUJEMY – POZNAJ KONKRETNE PROGRAMY

 

 • Verbi Valor – wartość słowa. Ten projekt zawiera w sobie warsztaty, webinary i konferencje dla różnych środowisk: edukacyjnego, rodzicielskiego, partnerskiego, rodzinnego. Specjaliści terapeuci, neurodydaktycy, psycholodzy przekazują wiedzę nt uważnego i dbałego posługiwania się językiem jako nośnikiem wartości i wsparcia w rozwoju człowieka. Niektóre wydarzenia, które odbyły się w ramach Verbi Valor:
  • Warsztaty „Mamo wyluzuj. Spokojniejsze macierzyństwo w ujęciu samoregulacji.”
  • Warsztaty „Jak zamienić krytykę w konstruktywny dialog?”
  • Konferencja online „Trudno z Tobą wytrzymać… Jak uniknąć pułapek i zbudować udany związek?”
  • Konferencja online „ Pozytywna Dyscyplina, czyli jak odpowiedzialnie i skutecznie wychowywać dzieci na miarę naszych czasów?”
  • Konferencja online „Konflikt – uciekać, walczyć czy podjąć dialog?”
  • Konferencja „dez-INTEGRACJA, czyli jak budować relacje w nowej rzeczywistości?”
  • Konferencja online „Instynktowne rodzicielstwo”
  • Konferencja online „Poczucie własnej wartości – o co właściwie tyle hałasu?”
  • Warsztaty online „Jak zamienić krytykę w konstruktywny dialog?”
  • Warsztaty Kręgów Naprawczych
  • Warsztaty dla mam „Droga do samej siebie”
  • Warsztaty online „Krytyka mnie nie dotyka – jak radzić sobie z trudnymi komunikatami i empatycznie na nie odpowiadać?”
  • Webinar „Jak ogarnąć nastolatka? Instrukcja obsługi”
  • Webinar „Nie trzaskaj drzwiami…czyli o potrzebach w relacjach z seniorami”
  • Warsztaty „Wypalenie zawodowe i poczucie misji w pracy nauczyciela”
  • Konferencja „Horyzonty relacji” dla nauczycieli pedagogów, wychowawców.

 

 • Festiwal Filmowy Vitae Valor to festiwal ludzi stawiających pytania. Festiwal ludzi świadomych, że na niektóre z nich trudno będzie odpowiedzieć, bądź odpowiedź będzie trudna i wymagająca pogłębionej analizy. Festiwal jest P O S Z U K I W A N I E M prawdy o Nas – naszych relacjach z innymi, jest sięganiem w głąb człowieka i jego życia, które jest pełne konfliktów i wewnętrznych zderzeń racji, poglądów, myśli. Festiwal jest nie tylko obrazem, ale także słowem, które poza projekcjami wybrzmiewa w panelach dyskusyjnych. Każda edycja ma swój temat festiwalowy. Ostatnie edycje poruszały tematy: oblicza konfliktu oraz oblicza wolności.

 

 • Tarnowski Klub Dyskusyjny – miejsce, w którym spotykają się różne spojrzenia, różne charaktery, różne idee - co nie znaczy, że po spotkaniu uczestnicy wychodzą poróżnieni. Tarnowski Klub Dyskusyjny comiesięczna to okazja do poznania się jego uczestników, nawiązania licznych znajomości i podejmowania różnorakiej współpracy. Wierzymy, że taka forma działania może przyczyniać się do poszerzania i integracji środowiska osób zainteresowanych krytycznym myśleniem, komunikacją dialogiem i wprowadzaniem w życie zmian społecznych. Przytoczymy kilka tematów, które poruszyliśmy w ostatnich miesiącach:
  • Kryzys uchodźczy. Kilka sugestii jak posunąć się na ławeczce, żeby nie spaść”
  • “Jak rozumieć Papieża Franciszka”
  • “Skandal Kościoła?”
  • “Miłosierdzie na granicy czy granice miłosierdzia - rozmowa o uchodźcach”

 

 • Tarnowska Liga Debatancka – funkcjonuje w Tarnowie od września 2012 roku. Jest to wydarzenie edukacyjne, związane ze wzmacnianiem świadomości społecznej, aktywności obywatelskiej i budowaniem nowej kultury wypowiedzi wśród młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych miasta Tarnowa. W tym celu używane jest narzędzie debatowania w stylu oksfordzkim. Mottem całego przedsięwzięcia jest cytat z Franka A. Clarka „Znajdujemy spokój wśród tych, co się z nami zgadzają, ale rozwijamy się pośród tych, którzy mają odmienne poglądy.”

Na przestrzeni 10 lat działania Ligi, dwie szkoły w niej uczestniczące zdobyły tytuł Mistrza Polski Debat Oksfordzkich rozgrywających się w Poznaniu: 

 • II LO Tarnów (2013 r.)
 • III LO Tarnów (2019 r.).
 • III LO zdobyło również 2 miejsce w Polsce w Ogólnopolskim Turnieju Debat Historycznych 2022!

Od kilku lat miejscem, w którym odbywają się debatanckie pojedynki jest Fundacja Alegoria. Koordynatorem projektu jest Marcin Lewandowski – prezes Fundacji Alegoria.

 • Biegi po Horyzont – co roku spotykamy się w pięknych miejscach Małopolski na rodzinnej imprezie, która łączy biegaczy. Tak, jak w przypadku innych wydarzeń, dbamy tutaj o rozwój relacji, odkrywanie pasji. Zachęcamy nie tylko do aktywności ruchowej, ale też do “wejścia w głąb” zagadnień związanych z emocjami: tworzymy podcasty, traktujące m.in. o samotności, gniewie czy bezsilności. Nasze Biegi gościły już na Turbaczu, w Lipnicy Murowanej, Burzynie i Wierzchosławicach.

 

 • Randki MałżeńskieRandki Małżeńskie w Alegorii to nasza propozycja spędzenia czasu przez małżonków w romantycznej atmosferze w samym centrum Tarnowa i jednocześnie z zaproszeniem do podjęcia tematów, na które często brakuje czasu w ciągu tygodnia. Jest to cykl siedmiu spotkań adresowany dla małżonków na każdym etapie ich życia bez względu na staż czy stan ich relacji. Jeśli czujesz, że jesteś szczęśliwy w małżeństwie, ale brakuje Ci czasu na rozmowę lub czujesz, że coś nie działa w Waszej relacji to serdecznie Cię zapraszamy. Dzięki świadectwom par, które uczestniczyły w randkach wiemy, że warto.

 

 

 

CO ZYSKUJESZ DOŁĄCZAJĄC DO SPOŁECZNOŚCI ALEGORII

 • Rozwiniesz się z nami w trzech obszarach: emocjonalno-intelektualnym, fizycznym i duchowym.
 • Przez udział w konferencjach, webinarach, dyskusjach, debatach i warsztatach sformułujesz na nowo swoje postawy, które dadzą Ci poczucie sensu w świecie rodzinnym, społecznym i zawodowym.
 • Zdobędziesz wiedzę o emocjach, nauczysz się je nazywać, radzić sobie z nimi.

 


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
 • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
 • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
 • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
 • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
 • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Grzegorz Chmiel
Grzegorz Chmiel
Próg: 10 zł
Patrycja Babiarz
Patrycja Babiarz
Próg: 20 zł
Magdalena Wolniak
Magdalena Wolniak
Próg: 10 zł
Gabriela Woźniak
Gabriela Woźniak
Próg: 20 zł
Ola Dzwierzyńska
Ola Dzwierzyńska
Próg: 20 zł
Stanisław Kłyś
Stanisław Kłyś
Próg: 20 zł