Podaruj znajomemu subskrypcję Autora antyRAMA w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyantyRAMA to kolektyw miejski, skupiający śląską branżę kreatywną, szczególnie zainteresowaną przyszłością polskich miast. W jej skład wchodzą architekci, urbaniści, socjologowie, programiści, artyści i UX designerzy. Poprzez realizację badań, szkoleń, konsultacji społecznych, konferencji, warsztatów, instalacji artystycznych i interwencji architektonicznych, grupa ta wykorzystuje cały czas zdobywaną wiedzę i umiejętności, by z zaangażowaniem i energią wychodzić naprzeciw ludzkim potrzebom.
Kim jesteśmy?
Fundacja ANTYRAMA działa od 2018 roku. To jednak nie był początek, tylko jeden z punktów na naszej miejskiej drodze. Wszystko zaczęło się w roku 2012, kiedy powstało Studenckie Koło Naukowe antyRAMA, działające przy Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej.
Z roku na rok Fundacja realizuje coraz więcej projektów ukierunkowanych na rozwój miast oraz aktywizację społeczności lokalnych zamieszkujących te miasta. W każdym projekcie kontekst społeczny jest najistotniejszym elementem w działaniu. W obecnych realizacjach Fundacja kładzie nacisk na kreowanie się sieci współpracy oraz integrowaniu środowisk kreatywnych dzięki czemu otrzymuje nowe pomysły na projekty i rozwiązania problemów w miastach. Tworzenie branży kreatywnej i społeczeństwa obywatelskiego opiera się na prowadzeniu projektów o charakterze społecznym, integracyjnym i edukacyjnym. Obecnie Fundacja realizuje również działania rewitalizacyjne współpracując ściśle z otoczeniem.
Czym jest Street Cloud?
Street Cloud to interdyscyplinarny projekt, przedstawiający innowacje i trendy w sektorach kultury miejskiej związanych z nauką, sztuką, architekturą, urbanistyką oraz designem. To tu posłuchasz ciekawych rozmów, wywiadów i dyskusji, weźmiesz udział w rozwijających warsztatach oraz live’ach.
W każdej milisekundzie w naszych miastach odbywają się setki procesów, przesyłane są ogromne ilości danych i informacji. Trudno za tym nadążyć, a miejski świat nieubłaganie zmiania się i pędzi do przodu.
Jednak my wytrzymujemy to szaleńcze tempo! Razem z nami doświadcz miasta i jego procesów. Zrozum, co w przestrzeni zurbanizowanej piszczy. Zapraszamy Was do wirtualnej sfery edukacji miejskiej.
Dotychczas jesteśmy podczas realizacji drugiego sezonu Street Cloud, w ramach którego odbędzie się 77 odcinków programów: MIASTORANEK (34 odc.) i Pobudki (33 odc.). Udało nam się zorganizować rozmowy ze wspaniałymi działaczami i działaczkami miejskimi m.in. z: Ewą P. Porębską (miesięcznik Architektura-murator), Bogną Świątkowską (Fundacja Bęc Zmiana), Edwinem Bendykiem (Polityka), Dorotą Leśniak-Rychlak (kwartalnik Autoportret), Grzegorzem Piątkiem, Jakubem Szczęsnym i Aleksandrą Wasilkowską.
Początek drogi
Obecnie nasza praca wykonywana jest dzięki uprzejmości naszych znajomych i zaprzyjaźnionych miejsc, które umożliwiają nam dostęp do podstawowego sprzętu do live streamingu oraz przestrzeni do nagrywania (Wolno i Drzwi Zwane Koniem love4ever).
Jak wiadomo najtrudniejsze są początki. Chcielibyśmy się usamodzielnić i pracować na własnym sprzęcie, przez nas kupionych licencjach oraz w miejscu, które umożliwi nam realizację projektu Street Cloud o każdej porze dnia i nocy.
Zostań aktywistą miejskim i pomóż rozwijać Street Cloud! Jeśli nie obce Ci to, co miejskie i chcesz słuchać rozmów, wywiadów, live’ów ze znanymi osobami z branży kreatywnej, stań się aktywnym twórcą przestrzeni miejskiej!
Chcemy towarzyszyć Ci w Twojej misji lepszego zrozumienia miasta. Jednak bez Twojej pomocy, nie poradzimy sobie. Prosimy Cię o wsparcie, które umożliwi nam wspólny rozwój naszych programów.
Współpraca przy realizacji Street Cloud
Najważniejsze projekty antyRAMY
A FESTIVAL
festiwal twórców przestrzeni miejskiej
edukacja / integracja / innowacja / eksperyment
Międzynarodowy festiwal miejski, którego celem jest poszerzenie wiedzy i inicjowanie nowych rozwiązań projektowych, zarządczych i społecznych na temat rokrocznie wybieranego zagadnienia dotyczącego miasta. Poprzez innowacyjne metody badawcze, edukację mieszkańców, integrację środowisk miejskich z całej Polski i eksperymenty przestrzenno-społeczne, wdrażane są nowe innowacyjne rozwiązania. Dyskusje, warsztaty, akcje miejskie, wystawy i koncerty to tylko, niektóre z wydarzeń, których można się spodziewać.
Lata realizacji: 2014 (A 24 x Rawa 2020), 2015 (A 24 x COHOUSING), 2016 (A 24 x Inicjatywa Warszawska), 2017 (A 24 x Miasto Muzyki), 2018 (A FESTIVAL x NOC), 2019 (A FESTIVAL: Informacja), 2020 (A FESTIVAL - przez obłęd) - teraz
Inkubator Kultury Miejskiej
Inkubator Kultury Miejskiej to program rezydencjonalny, który odbywa się w Katowicach. Skierowany był do osób młodych - poniżej 26. roku życia,które studiują lub studiowały kierunki miejskie. Program ten miał na celu zwiększenie świadomości dotyczącej kultury miejskiej, edukację w zakresie zarządzania projektami, szukania inwestorów, projektowania i interdyscyplinarnego działań. W ramach programu uczestnicy realizują szereg działań obywatelskich, skierowanych do lokalnych społeczności.
Lata realizacji: 2017 - teraz
Tunel Muzyczny
Muzyczny tunel to instalacja artystyczno-muzyczna w tunelu łączącym ul. Tylną Mariacką i Wojewódzką w Katowicach. Instalacja stworzona z rur PVC swoim wyglądem (nawiązaniem do motywu fal dźwiękowych rozchodzących się w przestrzeni) i działaniem (wydawanie dyskretnych, mechanicznych dźwięków) nawiązuje do kultury miasta oraz przyznanemu Katowicom tytułowi Miasto Kreatywne UNESCO w dziedzinie muzyki.
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.