Avatar użytkownika

Bardo - na tropie tajemnic historii

4
patronów
150 
miesięcznie
8 080 
łącznie
4
patronów
150 zł 8 080 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

5 zł miesięcznie
Jeśli podoba Ci się, że w dzisiejszych czasach ktoś przez ostatnie 20 lat z uporem maniaka odgrzebuje historię małego, dolnośląskiego miasteczka oraz dzieli się nią z innymi i chcesz go symbolicznie wesprzeć "piątakiem" - wybierz ten próg. Dzięki wielkie! Jak mawiają ziarno do ziarnka, a zbierze się na historię miarka :)
10 zł miesięcznie
Wybierając ten próg oficjalnie stajesz się moim PATRONEM. A to oznacza tylko jedno: więcej historii małego, dolnośląskiego miasteczka ujrzy światło dzienne :) W ramach podziękowania zostaniesz wymieniony na specjalnej podstronie dla PATRONÓW na stronie internetowej "Bardo - na tropie tajemnic historii" tym samym dokładając swoją cegiełkę do jej stworzenia.
20 zł miesięcznie
Skoro Ty dzielisz się ze mną swoim budżetem to ja podzielę się z Tobą tym co robię. Zaproszę Cię do zamkniętej grupy na fb, gdzie będę publikował m.in. mini-felietony i podzielę się z Tobą jak "Bardo - na tropie tajemnic historii" wygląda od przysłowiowej kuchni. Jeśli np. będę odkrywał historię Barda w jakimś ciekawym miejscu, Ty dowiesz się o tym pierwszy. No i plus taki, że poznamy się lepiej i będziemy mogli podyskutować :)

+ nagroda z progu 10 zł.
50 zł miesięcznie
To próg dla prawdziwych fanów "Bardo - na tropie tajemnic historii". Wiesz, że robię to co robię już od blisko dwóch dekad. A z Twoim znaczącym wsparciem mogę robić to jeszcze lepiej. 50 zł. to np. dokładnie koszt przetłumaczenia półtorej strony A4. A to oznacza, że każda złotówka zostanie wykorzystana w zbożnym, pasjonackim celu (po prostu zasypię tłumacza robotą!). Dzięki temu wpisy na przyszłej stronie internetowej będą pojawiały się szybciej i częściej, a Twoje imię i nazwisko przejdzie do historii zostając wymienione przy każdym wpisie.

Mało tego: jako prawdziwy fan będziesz mógł zaproponować mi temat wpisu, który zobowiążę się zrealizować najlepiej jak tylko będę potrafił!

+ nagroda z progu 10 zł. i 20 zł.

100 zł miesięcznie
Wybierz 100 zł
9 dostępnych miejsc
100 zł.... to niebotyczna kwota. Jeśli zdecydujesz się na wsparcie pasjonaty lokalnej historii małego miasteczka aż tak dużą kwotą to wiedz, że będziesz jednym z dziesięciu SUPER PATRONÓW, których osobiście razem oprowadzę tropem tajemnic historii po Bardzie i jego najbliższych okolicach. Tajemnicze strychy, ukryte podziemia, miejsca na co dzień niedostępne dla ludzi i niezwykłe opowieści - to wszystko czeka na uczestników spaceru z autorem. Bo historia najlepsza jest na żywo!

+ nagrody z progu 10, 20 i 50 zł.
200 zł miesięcznie
Wybierz 200 zł
1 dostępne miejsce
Główny Mecenas "Bardo na tropie tajemnic historii" jest tylko jeden. Mocno wierzę, że wśród Was jest osoba, której niezwykle zależy na tym aby historia i tradycje Barda nigdy nie zostały zapomniane. Dzięki której machina "Bardo - na tropie tajemnic historii" nigdy nie zwolni realizując coraz to nowe projekty.

Posiadacz tego zaszczytnego i chwalebnego tytułu zostanie wymieniony na głównej stronie internetowej "Bardo - na tropie tajemnic historii", a jego istnienie będzie podkreślane m.in. w nadarzających się wywiadach czy artykułach.

+ nagrody z progu 10, 20, 50 i 100 zł.

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Bardo - na tropie tajemnic historii w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

„Bardo - na tropie tajemnic historii” to autorski projekt prowadzony z pasji. Z pasji do miejsca i jego historii. Został założony w 2011 r. i od tego czasu skupia wokół siebie społeczność miłośników wielkiej historii małego, dolnośląskiego miasteczka.

Cześć!

Nazywam się Tomek Karamon i jestem pasjonatem Barda - małego miasteczka w sercu Gór Bardzkich u wrót Ziemi Kłodzkiej.

Od wielu lat odkrywam jego historię, tajemnice, tradycje i losy dawnych mieszkańców. To moja misja i przyjemność z którą dzielę się z innymi na prowadzonym od 2011 r. fanpagu "Bardo - na tropie tajemnic historii".

Oprócz twórczości związanej z „Bardo – na tropie tajemnic historii” mam na koncie też kilka innych aktywności:

  • mam bzika na punkcie tradycji bardzkiego piernikarstwa. Robiąc m.in. iście detektywistyczną robotę tropię i odszukuję z sukcesami żyjących potomków dawnych piernikarzy z Barda,

  • od kilku lat zgłębiam tajniki tworzenia drewnianych form piernikarskich – dawno zapomnianego, piernikowego rzemiosła,

  • prowadzę edukacyjne warsztaty nauki tworzenia drewnianych form piernikarskich próbując zarazić innych smykałką do dłubania w drewnie,

  • kombinuję tak aby wypromować nasze lokalne dziedzictwo kulturowe. Jak? Np. w 2014 r. dzięki współpracy i zaangażowaniu kilku osób udało nam się zorganizować pokaz w Muzeum Narodowym we Wrocławiu dwóch obrazów z pracowni Michaela Willmanna z Barda, a w 2016 r. zorganizowaliśmy konferencję prasową rozsławiającą Bardo w całym kraju po tym gdy okazało się, że figura Matki Bożej Bardzkiej to najstarsza drewniana rzeźba maryjna w Polsce,

  • w 2015 r. wydałem w ramach self-publishingu album „Bardo – powrót do przeszłości”, gdzie na blisko 150 stronach zabieram czytelników na pasjonujący spacer po dawnym Bardzie zilustrowany blisko 200 starymi zdjęciami.

Po co mi Patronite?

Z jednej strony dalsze publikowanie tego przysłowiowego czubka góry informacji, które zgromadziłem przez kilkanaście lat pasji na facebooku mija się z celem. Gdy ten ograniczy dostęp do treści (np. paywallem) albo zniknie, to wtedy nawet to co zostało opublikowane zniknie razem z nim. A nie taka jest idea. Sami bardzo często zresztą mi piszecie: chcemy więcej! Częściej! "Bardo - na tropie tajemnic historii" potrzebuje zdecydowanie porządnej strony internetowej...

Z drugiej strony rozwój tej pasji wymaga ponoszenia sporych nakładów finansowych (każdy żonaty i posiadający rodzinę pasjonata wie o czym mówię i w czym problem ;-) A to na przykład wydatki na tłumaczenia (bo samemu zyskuje się czas nie ślęcząc nad dokumentami), a to wyjazdy (nawet nie wiecie w ilu miejscach są ślady przeszłości Barda i ile ciekawych wywiadów z ludźmi o Bardzie można zrobić), a to wydatki na digitalizację (kolekcja kaset vhs i szklanych negatywów czeka na lepsze czasy) i tak dalej.

Żeby zrobić to dobrze, trzeba sporo zainwestować, nie tylko  czasu ale i pieniędzy.

Stąd pomysł aby zaprosić Was do zostania moimi Patronami i zawarcia z Wami swoistej umowy. Umowy w ramach której ja zainwestuję swój czas, a Wy swój wkład.

W efekcie wehikuł „Bardo – na tropie tajemnic historii” ruszy z kopyta w podróż w czasie zbierając dla Was zdjęcia, relacje i materiały z przeszłości. Wszystko to co lubicie najbardziej! To jak, wsiadacie do niego razem ze mną? :)

 

Cele Autora

"Bardo - na tropie tajemnic historii"
  • 1 zł
  • Cel osiągnięty!
100%
Cele... długo siedziałem nad tą częścią Patronite zastanawiając się co tutaj wpisać. Jak podpowiada mi serwis "dla Patronów to niebywale ważna informacja - w końcu jeśli ktoś zdecyduje się przekazać Ci część swojego budżetu, powinien wiedzieć, że realnie pomaga rozwinąć Twoją pasję, a nie jedynie finansuje przyjemności sobotniego wieczoru".

Bardzo słusznie. Ale wy dobrze wiecie dokąd zmierzam. W pierwszej kolejności powstanie porządna strona internetowa na której będą publikowane wszystkie materiały po tłumaczeniach, digitalizacji, itd. Co będzie dalej?

Jedna wielka przygoda. Zajmując się historią Barda już od prawie dwóch dekad nauczyłem się, że odkrycia przychodzą niespodziewanie, nie wiadomo skąd i wtedy... kiedy chcą. A najważniejsze jest to, że nie ma rzeczy niemożliwych. Stwierdzenia typu "nie ma szans żebym odnalazł potomków rodziny Hoffmeisterów, którzy piekli w Bardzie pierniki od XVII wieku" okazały się nic nie warte.

Znacie mnie i wiecie, że moja pasja jest moją nieuleczalną chorobą i nie wyląduje w koszu. Tym samym możecie być pewni, że będzie ciekawie, momentami arcyciekawie. Ale przede wszystkim skorzystacie na tym Wy. W postaci wiedzy. Wiedzy o fascynującej przeszłości dawnego Barda. O życiu, troskach, radościach i wyborach jego dawnych mieszkańców.

To będzie przygoda w której i Wy również weźmiecie udział. Bo jak napisał Leopold Staff w swoim wierszu "Odys":

O to cho­dzi je­dy­nie,
By na­przód wciąż iść śmia­ło,
Bo za­wsze się do­cho­dzi
Gdzie in­dziej, niż się chcia­ło.

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Bardo - na tropie tajemnic historii już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Karina Goraj
Karina Goraj
20 zł
Marta Ptasińska
Marta Ptasińska
20 zł
Damian Spielvogel
Damian Spielvogel
100 zł
Anonimowy patron
10 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.