W Patronite od 08.12.2020

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 1867

Liczba Patronów: 1547

Zostań Patronem
Kup na prezent
7 patronów
130 miesięcznie
2 075 łącznie
GeoEdukacja, to miejsce poświęcone geografii. W szczególności przeznaczone dla uczniów szkół średnich i podstawowych. Bez względu na miejsce zamieszkania, czy status finansowy. Nauka zdalna według wielu osób pogłębia istniejące od wielu lat różnice w edukacji. GeoEdukacja chce je wyrównywać.

O Autorze

Dzień dobry lub dobry wieczór

Jest mi niezmiernie miło, że tutaj trafiłaś / trafiłeś. Być może jesteś tu dlatego, że już spotkałeś się z efektami mojej pracy, ale jeżeli jesteś tu pierwszy raz i nie słyszałeś o GeoEdukacji - poświęć chwilę.

Jestem geografem. Nauczycielem geografii - najczęściej wybieranego przedmiotu dodatkowego na maturze. Geografii, która uczy o problemach w relacji człowieka ze środowiskiem, o zróżnicowaniu świata przyrody, ale też świata ludzi różnych kultur, ras, religii.

Pewnego dnia zacząłem prowadzić stronę internetową, obecnie dostępną pod adresem geoedukacja.edu.pl

Jedną z wielu stron internetowych zajmujących się tematyką geografii.

A potem nadszedł czas pandemii. 

Już wcześniej wielokrotnie słyszeliśmy o ogromnych dysproporcjach w szkolnictwie. Okazało się, że pandemia jeszcze mocniej pogłębia różnice w edukacji, a dzieje się tak z różnych przyczyn (braki sprzętowe, nierównomierny dostęp do internetu, brak środków finansowych na dodatkowe kursy). I to zmieniło moje plany.

 

I tutaj zaczyna się mój pomysł.

Zacząłem prowadzić podcast GeoEdukacja. Początkowo z myślą o swoich uczniach.

Podcast, którego można słuchać na spacerze, bez patrzenia w ekran. A to bardzo ważna sprawa. O kontakcie z ekranem tak mówi Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów:

"Z najnowszych badań „Nastolatki 3.0” - które właśnie opracowujemy - wynika, że ponad 65% młodych ludzi jest przed ekranem ponad sześć godzin w czasie lekcji, z czego ponad 20% osiem godzin i więcej. Do tego dochodzi spędzanie przed ekranem czasu wolnego – ponad 30% nastolatków jest 2-4 godziny przed ekranem po lekcjach, a blisko 40% cztery godziny i więcej. Daje nam to sporą grupę dzieci, które są nawet 12 godzin przed ekranem dziennie"

 

Podcasty GeoEdukacji to krótkie, najczęściej 10-20 minutowe omówienie zagadnień z geografii. Krótka forma i brak konieczności patrzenia w ekran pozwala łatwiej i częściej znaleźć czas na korzystanie z tej formy nauki.

Chciałbym w pełni nagrać w formie podcastów zdecydowaną większość materiału nauczania z zakresu liceum i szkoły podstawowej. Jednak wymaga to jak zawsze czasu. Angażując się w tę formę działalności ograniczam czas, który poświęcałem na pracę zarobkową jako autor fotografii, ilustracji oraz materiałów filmowych. Wierzę jednak w sens tego, co robię i mam nadzieję, że uda mi się Państwa do tego przekonać.

Nie przychodzę z pustymi rękami.

Obecnie, nagranych jest ponad 70 odcinków (stan na 25 marca 2023 to 193 odcinki, w tym 84 ogólnodostępne a 109 odcinków dostępnych dla Patronów), z których już korzystają uczniowie w całej Polsce.

Ale to nie wszystko, bo GeoEdukacja oprócz wcześniej wspomnianego podcastustrony internetowej, (na której znajdują się zarówno ciekawostki dla uczniów, materiały pomagające się im przygotować do matury, ale także materiały tworzone z myślą o moich kolegach i koleżankach nauczycielach), to także kanał na youtube, na którym również będą publikowane podcasty oraz krótkie filmy edukacyjne - niewielkie ilości już są dostępne.

 

Ale to jeszcze nie wszystko.

GeoEdukacja to także bezpłatne gry edukacyjne dostępne w sklepie google play obejmujące tematykę geografii, dzięki którym można będzie w przyjemny dla wielu osób spędzać czas na zabawie i nauce jednocześnie.

 

Niestety

Początkowo podcasty GeoEdukacji były dostępne całkowicie bezpłatnie dla wszystkich. Poświęciłem na nie wiele czasu, zarówno w trakcie nagrywania jak i późniejszej obróbki materiału. Niestety wiązało się to z rezygnacją z innych źródeł zarobku. Wiadomo – czas nie jest z gumy.

Bardzo dziękuję osobom, które we mnie uwierzyły i dały temu sygnał wspierając mnie finansowo w serwisie Patronite. Niestety liczba osób wspierających podcast w stosunku do liczby osób korzystających to zaledwie promil.

Dlatego, żeby podcast dalej mógł się rozwijać – musiałem dokonać pewnych zmian.

Obecnie

Podcast będzie rozwijał się dwutorowo:

- podcasty z zakresu szkoły podstawowej oraz wybrane odcinki czy to zakresu szkoły ponadpodstawowej, czy też popularnonaukowe w dalszym ciągu będą ogólnodostępne. Ich celem będzie wyposażenie najmłodszych uczniów w podstawową wiedzę o świecie niezależnie od ich zasobności portfela a więc wyrównywanie szans edukacyjnych.

- pozostałe podcasty z zakresu szkoły ponadpodstawowej, szczególnie przydatne przy powtórkach do egzaminu maturalnego, czy przygotowaniach do konkursów będą dostępne dla Patronów, którzy zadeklarują wsparcie w wysokości minimum 25zł miesięcznie. Dostęp do tych podcastów będzie obowiązywał na czas trwania wsparcia. To mniej niż 1zł dziennie, albo jeszcze inaczej - pół godziny korepetycji. 

- oswajam także tik toka i instagrama w celach edukacyjnych i popularnonaukowych

Poza tym w dalszym ciągu będzie nieograniczony i bezpłatny dostęp do gier edukacyjnych, kanału youtube oraz innych materiałów na stronie www.geoedukacja.edu.pl

 


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Aneta Strojanowska
Aneta Strojanowska
Próg: 40 zł
Tomek Fedko
Tomek Fedko
Próg: 5 zł
Anonimowy patron
Próg: 25 zł
Fabiozaur
Fabiozaur
Próg: 5 zł
Amelia Kujawska
Amelia Kujawska
Próg: 5 zł