Grupa Wolność

W Patronite od 19.04.2022

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie:

Liczba Patronów:

Zostań Patronem
Kup na prezent
1 patron
0 miesięcznie
143 łącznie
Grupa Wolność. Dlatego, że nam wolno. Tworzyć. Być wrażliwymi i mówić za pomocą sztuki o tematach trudnych społecznie. Karol Smaczny, Malika i Marcin Tomkielowie - niech teatr powie głosem osób wykluczonych.

O Autorze

Jesteśmy. 1,2,3 – jest nas trójka i tworzymy teatr, którego celem jest nakłonienie widzów do refleksji dotyczących osób wykluczonych społecznie. 

 

Wolno nam tworzyć. 

Wolno nam tworzyć używając różnych środków wyrazu.

Wolno nam tworzyć za pomocą gestów, słów i przestrzeni.

Wolno nam dotykać tematów trudnych, by przestały być tabu.

Wolno nam dotykać tematów prostych, by przez prozaiczność ukazać to, co nieznane, budzące niepokój.

 

 

Wolno nam. Bo jesteśmy Grupą Wolność.

Wolno nam za pomocą teatru mówić o osobach z niepełnosprawnościami. 

Wolno nam przedstawiać realia życia osób słabszych, potrzebujących pomocy, znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.

Wolno nam wykorzystywać scenę, by wyrazić swoje zdanie. 

 

 

Dramat? Niech będzie obecny jedynie na scenie.

Wierzymy, że dzięki Wam możemy tworzyć sztukę, by uniknąć tych, które odgrywają się w życiach wielu ludzi. Szerzmy świadomość. Twórzmy dobro. Róbmy teatr. Dodatkowo? Kupiliśmy ziemię w Puszczy Knyszyńskiej, a naszym marzeniem jest stworzenie na niej leśnego teatru. Wierzymy, że z Waszą pomocą to może się udać.

 

 

Kim właściwie jesteśmy i co robimy?

 

N°1: Marcin Tomkiel

Aktor. Lalkarz. Współzałożyciel Grupy Wolność. Kurator projektu Sztuczny Artysta. Będąc absolwentem Akademii Teatralnej stawia na alternatywne oblicze teatru. Prowadzi zajęcia teatralno-filmowe dla grup zagrożonych wykluczeniem społecznym. "Ucywilizowany prymityw, który wchłonął w siebie egzystencjalne zagrożenia podmieńca, malarza i arborysty."

Podmieniec — monodram o inności, która nie zawsze spotyka się ze społeczną akceptacją – Marcin Tomkiel x Karol Smaczny x Malika Tomkiel x Jakub Olszewski

(...) talenty nieprzeciętne. Karol Smaczny ma za sobą dwie dekady działalności lalkarskiej, zaczynał w studenckiej grupie DZRT i w zasadzie pozostał wierny teatrom niezależnym, wiążąc się na dłużej z Towarzystwem Wierszalin – Teatr, potem Teatrem TrzyRzecze, ale współpracował też jako reżyser i aktor ze scenami dramatycznymi i lalkowymi w różnych miastach. Marcin Tomkiel zbliża się dopiero do finału studiów lalkarskich w białostockiej Filii Akademii Teatralnej. Obydwaj od dawna są silnie zaangażowani w pracę ze środowiskami wykluczonych, niepełnosprawnych, ludzi odbiegających od powszechnie akceptowanych norm. I Podmieniec Tomkiela jest właśnie o takim uwięzionym na wózku inwalidzkim Marcinie, który nie chce wyrzec się prawa przynależenia do otaczającego go świata.” - rec. „Podmieniec”, Marek Waszkiel (www.marekwaszkiel.pl)

 

Fot. Hubert Pezowicz

 

N°2: Malika Tomkiel

Mówi że jest obecna. Żyje, pisze – żyje z pisania albo pisze by żyć, a czasem przenosi się na matę do jogi. Wieloletnia dziennikarka związana z kulturą i sztuką, która nie boi poruszać się tematów tabu i tych związanych ze świadomością. Redaktorka książek i autorka własnej o zaburzeniach psychicznych pt. „Biel Kości”. Uważa, że ludzie powinni nauczyć się słuchać. Uwielbia książki, zapach świeżo mielonej kawy i rozmawiać z ludźmi o czym można się przekonać na łamach magazynów: „Freshmag”, „Slow”, „Vege”, „Zwierciadło”, czy w magazynie gdzie jest redaktorką naczelną –„Kraft”. Kto wie dokąd doprowadzi ją ważenie słów? 

 

O Malice i przez Malikę (wybrane wywiady i artykuły):

Wierzę, że da się nauczyć wolności – reportaż dla magazynu Noizz.pl o podróży i życiu w  camperze

http://www.kraftmagazyn.pl – ogólnopolskie wydawnictwo prasowe, magazyn o świadomym życiu, społeczeństwie i stawianiu na jakość - nie ilość dóbr posiadanych w życiu

 Współgram z przyrodą – wywiad z wyspiarką, Emilią Bartkowską, dla magazynu Zwierciadło.pl

TEDx – Słowa mają moc. Jak wyrazić zaufanie? – prelekcja Maliki na konferencji TEDx w Katowicach o znaczeniu słów i komunikacji w życiu codziennym

 

Książka "Biel Kości" – wydana ogólnopolskim nakładem książka Maliki Tomkiel o zaburzeniach odżywiania i kondycji polskiej psychiatrii. 50% zysku z książki przekazywane jest na Fundację Światło dla Życia

 

 

N°3: Karol Smaczny 

Freelancer, aktor, reżyser, wykładowca akademicki, instruktor warsztatów z pogranicza teatru, terapii, pracy nad sobą, arterapeuta. Przez lata porusza się w środowiskach osób zagrożonych wykluczeniem. Wiele można napisać o Karolu. Co więcej? Doktor sztuk teatralnych. Absolwent Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Jako aktor gościł i był nagradzany na wielu festiwalach w kraju i za granicą.

 

Tak jak Ty — film dokumentalny o realiach życia osób niepełnosprawnych – Karol Smaczny x Marcin Tomkiel 


 

Nasza najnowsza realizacja teatralna: 

 

„SYN”

Nadstaw ucho. Słyszysz? Tam na wsi pies ujada. Uważaj. Spójrz, wyostrz wzrok, może zobaczysz, jak ćma trzepocze cienkimi skrzydłami, a liść pod pająkiem ugina się miękko. Może to Mamuna? Może Siubiela do sieni się skrada? Tam syn się narodził. Chodzą plotki, że we wsi obok dzieją się dziwne rzeczy. Wiesz gdzie to?

 

Spektakl powstał na bazie opowiadania Mirosława Miniszewskiego pt. „Podmieniony Syn”. 

Zrealizowano w ramach Stypendium Prezydenta Miasta Białegostoku i wsparciu Białostockiego Teatru Lalek.

REŻYSERIA: Grupa Wolność

WYSTĘPUJĄ: Karol Smaczny, Mateusz Smaczny, Marcin Tomkiel

MUZYKA: Michał Górczyński

OPIEKA LITERACKA: Malika Tomkiel

GŁOSÓW UŻYCZYLI: Danuta Kierklo, Paweł Aigner, Ryszard Doliński

PLAKAT: Klara Wysocka

 

Fot. Michał Strokowski

 

Fot. Michał Strokowski

 


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Alicja Błaszczyk
Alicja Błaszczyk
Próg: 13 zł
Maciek Korsan
Maciek Korsan
Próg: 13 zł