Czy Polsce grozi epidemia opioidowa? Biografia najbardziej tajemniczego pisarza XXI wieku, Młodzieżowy Kurs Reportażu i bieda w kulturze. Zapraszamy do lektury czwartego numeru naszego newslettera!
Olga Gitkiewicz: Zemsta to słowo, które bardzo dobrze koresponduje z planami Trumpa dotyczącymi mediów. To w końcu on twierdzi, że CNN, New York Times, Washington Post, NBC, ABC i CBS nie są jego wrogami – są wrogami Amerykanów.
W styczniu Donald Trump zostanie 47. prezydentem USA. Dlaczego? Jak do tego doszło (trochę wiemy)? Co to znaczy dla Europy? I jaka prognoza dla polskiej polityki wyłania się z tego zwycięstwa?
Czyja jest Puszcza Białowieska? Posłuchajcie "Pierwszego lasu. Rozmów o Puszczy Białowieskiej" - podcastu Dyby Lach i Filipa Springera.
Czy na nowy gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej da się spojrzeć inaczej niż tylko przez pryzmat jego formy i estetyki? Przespacerujcie się po tej przestrzeni z Filipem Springerem
AI najczęściej zauważa się wtedy, kiedy coś pójdzie nie tak i kiedy trzeba podnieść alarm. Ale redakcje oraz pojedynczy dziennikarze i dziennikarki od lat wykorzystują narzędzia sztucznej inteligencji w pracy i większość odbiorców i odbiorczyń nawet sobie tego nie uświadamia.
Mariusz Szczygieł: Mam wrażenie, że nasza rzeczywistość tak się spłaszczyła, tak wyzuła z duchowości, tak stała się bipolarna (tak-nie, zalajkować-odlajkować, lubię-nie lubię, kocham-nienawidzę), że uratować nas może jedynie poezja.
W mieście pojawia się kula. Ma trzy metry średnicy, wisi kilkadziesiąt centymetrów nad ziemią. Nie rusza się. Wydaje się odporna na próby zniszczenia. Nie da się jej przesunąć. Niczego nie robi, nikomu ani niczemu nie szkodzi, nie zawadza – po prostu jest.
Filip Springer: Wszystko, co musimy zrobić, to wykorzystać go najlepiej, jak potrafimy.
Australijski busz to przestrzeń pirofityczna. Nierozkładająca się ściółka jest niczym podpałka. Liście drzew wypełnia łatwopalny olej, a długie pasy zwisającej kory płoną jak papier.
Szczygieł o źródle wszystkiego, Springer komentuje nowy gmach MSN, a Gitkiewicz już się przygotowuje na ćwiczenia z pytań krytycznych. Oddajemy w Wasze ręce kolejny numer Repo:zytorium
Tym wykładem Rafał Żak podbił serca wszystkich, którzy i które odwiedziły Wrzenie Świata w czasie ostatniej Nocy Bibliotek. I nie chodzi tylko o to, że mówił tam o książce, dzięki której można wróżyć z genitaliów (treść 18+ - BTW: książkę wymiotło z Allegro jeszcze zanim Żak skończył mówić). Udostępniamy nagranie tego wykładu tylko naszym Patronom i Matronkom. Przyjemności!
Wesprzyj działalność Autora Instytut Reportażu już teraz!
Piszę książki, publikuję artykuły, wykładam. Robię co mogę, by zwiększać świadomość neuroróżnorodności i praw człowieka w społeczeństwie. Promuję zdrowe wychowanie dzieci oraz budowanie relacji bez przemocy i lęku.
DROZDOWISKO to autorski podcast o kulturze. W Polsce i w Czechach. Dogłębne rozmowy. Konsekwentne dokładanie elementów do wielkiej układanki, jaką jest KULTURA, jej konteksty i historia. Realizacja pasji i MISJI. W 2022 roku DROZDOWISKO otrzymało KREATURĘ - nagrodę niezależnej kreacji!