Avatar użytkownika

Paweł Makowski

0
patronów
0 
miesięcznie
0 
łącznie
0
patronów
0 zł 0 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

10 zł miesięcznie
Dziękuję bardzo!

Może Ci się wydawać, że banknot z Mieszkiem nic nie zmieni… ale to nie tylko energia w postaci espresso dzięki, któremu rozpoczynam z uśmiechem pracę nad kolejnym artykułem albo siadam do montażu podcastu.

Pamiętaj także o efekcie kuli śnieżnej i o tym, że każdy film składa się z tysięcy pojedynczych klatek :) Twoje 10 złotych i 10 złotych kolejnej osoby to kawa także dla mojego rozmówcy.

W ramach podziękowania z przyjemnością wpiszę Cię na listę moich darczyńców, którą utworzę na swoim blogu.

Dostaniesz także dostęp do planów związanych z kolejnymi odcinkami podcastu.

Otrzymasz dostęp do podcastów i artykułów na długo przed ich publikacją.
27 zł miesięcznie
ZYSKUJESZ WPŁYW NA TREŚCI

Bardzo Ci dziękuję.

Efekt kuli śnieżnej nabiera mocy. Dzięki Tobie zaczynam wierzyć, że będę w stanie systematycznie publikować wiedzę na temat montażu filmowego, telewizyjnego i każdego innego.
Bardzo chętnie poznam profil twoich zainteresowań i poproszę Cię o sugestie dotyczące tematów montażowych, które Cię interesują - film, reportaż, teledysk, teatr telewizji, formaty telewizyjne, newsy, dokumenty, trailer, reklama, serial ….

Poza nagrodami z pierwszego progu:

Raz na kwartał otrzymasz także dostęp do nagrania z zamkniętego webinaru na temat montażu.

W podziękowaniu za Twoje wsparcie, raz w miesiącu zapytam Cię o tematykę, która Cię interesuje a także będę czekał na Twoje sugestie dotyczące interesujących Cię tematów montażowych.

47 zł miesięcznie
COMIESIĘCZNY WEBINAR MONTAŻOWY

Mega! Dziękuję bardzo!

To wielkie i systematyczne wsparcie pozwoli mi zdecydowanie częściej zrezygnować z dotychczasowych zleceń i przekierować energię na dotarcie do kolejnych zawodowych montażystów i montażystek, których praca nagradzana jest na festiwalach, którzy pracują w szkołach filmowych, którzy oddają się swojej pasji za zamkniętymi dotychczas drzwiami montażowni.
Poza nagrodami z wcześniejszych dwóch progów:

W podziękowaniu zaproszę Cię na udział w comiesięcznym zamkniętym webinarze na temat montażu.

Po 2 miesiącach otrzymasz ode mnie także indywidualną wersję książki „O montażu przy kawie” w formacie PDF.
97 zł miesięcznie
Ogrom wsparcia i zaufania jakim mnie obdarzasz jednocześnie mnie onieśmiela a z drugiej strony zagrzewa do działania.

Lista wartościowych osób z branży filmowej, dzierżących w swych dłoniach tajniki pracy montażowej jest długa ale dzięki Tobie staje się coraz bardziej osiągalna.

W podziękowaniu poza poprzednimi nagrodami, chętnie porozmawiam z Tobą osobiście i zaproponuję coś specjalnie dla Ciebie. Coś wyjątkowego :)


Dziękuję.
197 zł miesięcznie
Szczęka opadła mi do podłogi i właśnie ją zbieram!

Nawet nie wiem jak mogę odwdzięczyć się za ten gest. Jeżeli na codzień zajmujesz się montażem lub dopiero planujesz, może będę mógł specjalnie dla ciebie co drugi miesiąc przygotować krótką analizę Twojego filmu. Wskazać twoje mocne strony i zasugerować kierunki rozwoju Twojego warsztatu montażowego.

Możesz się do mnie zgłosić osobiście w temacie rozwijania Twoich umiejętności montażowych.

Dziękuję.

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Paweł Makowski w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

Montażysta filmowy i telewizyjny. Autor bloga, podcastów i książki o montażu filmowym. www.makowskipawel.pl

Nazywam się Paweł Makowski i od kilkunastu lat prowadzę... niestety z dużymi przerwami... działalność redakcyjną, popularyzując zawodową wiedzę z dziedziny montażu filmowego.

- publikuję na blogu makowskipawel.pl,
- pisuję dla Film&Tv Kamera [nieodpłatnie, realizując element misji Polskiego Stowarzyszenia Montażystów],
- kilka lat temu zapoczątkowałem nagrywanie podcastu „O montażu przy kawie”,
- jestem także autorem książki o tym samym tytule, zawierającej rozmowy z czołowymi polskimi montażystami trzech kolejnych pokoleń … i pracuję nad kolejną książką.

 

Paweł Makowski


Wszystkie te inicjatywy realizuję z dużymi przerwami, ponieważ działalność ta pozostaje jedynie wolontariatem. Na codzień jestem montażystą reportaży telewizyjnych, filmów dokumentalnych i realizacji komercyjnych.. jednak edukacja jest moją drugą pasją i uwielbiam dostarczać innym narzędzia do rozwoju zawodowego.

 

DLACZEGO WARTO ZOSTAĆ PATRONEM PROJEKTU?

 • Dzięki Twojemu wsparciu mam szanse na systematyczną publikację materiałów o montażu, ponieważ będę mógł zrezygnować z niektórych zleceń by poświęcić czas na działania redakcyjne.
   
 • Mam szansę na organizowanie systematycznych spotkań z zawodowymi montażystami a może także i reżyserami, by rozmawiać z nimi o zawodzie i o warsztacie.
   
 • Jednym z najlepszych sposobów na podnoszenie własnych kwalifikacji zawodowych jest uczenie się od tych, którzy są świetni w tym co robią…. I to jest zawsze celem moich rozmów z montażystami. To jest także celem każdej analizy filmu - poznać motywację, która prowadzi do podejmowania konkretnych decyzji montażowych i wyciągnąć z tego wnioski.

 

Mamy w Polsce naprawdę świetnych zawodowców. Montażystów i reżyserów, którzy latami zgłębiają tajniki pracy w montażowni. Ich wiedza i doświadczenia są niebagatelną wartością, mam nadzieję, nie tylko dla mnie.

Nie musimy ograniczać się do czytania tylko kilku przetłumaczonych na język polski książek o montażu… dzięki tobie będę mógł systematycznie pytać naszych zawodowców o ich warsztat….
A może odezwę się także, do polaków pracujących w Hollywood? A może, jeżeli uwierzysz w sens i rozwój tego projektu, to porozmawiamy z montażystami z całej Europy… i świata.

 

NA CO ZOSTANĄ PRZEZNACZONE PIENIĄDZE

Przede wszystkim na czas jaki trzeba poświęcić by dotarł do Ciebie gotowy podcast, artykuł czy webinar.

Wbrew pozorom to naprawdę dużo pracy.
Dla przykładu jeden wywiad, który przeczytasz w 20 minut to:

 • Czas na reaserch o autorze i jego dorobku 1-2 h
 • Obejrzenie filmu/filmów, o których będziemy rozmawiać 2-3 h plus koszt projekcji [oglądam z legalnych źródeł]
 • Dotarcie na rozmowę i powrót do domu to 6h plus koszt paliwa lub biletów [preferuję spotkania osobiste, ponieważ pozwalają nawiązać inną relację i pogłębić tematy rozmowy]
 • Czas na rozmowę plus kawa :) 1-3 h 
 • Czas na transkrypcję rozmowy 4-8 h [dziś już są płatne aplikacje, ale i tak sporo trzeba po nich poprawiać]
 • Czas na redakcję wywiadu 5-8 h
 • Koszt korekty wywiadu - ponieważ dyslektyczne chochliki wciąż za mną chodzą, szczególnie w dziedzinie interpunkcji :) a rzadko mam na to budżet... chyba, że piszę dla "Film&Tv Kamera" wtedy oni mnie poprawiają :)
 • Czas poświęcony na dystrybucję - stworzenie wpisu, posta na mediach społecznościowych itp. …

Jak widzisz przygotowanie jednej rozmowy, którą przeczytasz w 20 minut, może mi zająć nawet 30 godzin pracy plus koszty projekcji, przejazdów, oprogramowania do transkrypcji czy korekty…

Chciałbym odmówić kilku zleceniodawcom by móc dla Ciebie zbierać i opracowywać dorobek i doświadczenia polskich, a może kiedyś także zagranicznych, montażystów, montażystek, reżyserów i reżyserek.
 

NA CO JESZCZE PRZEZNACZĘ PIENIĄDZE

Pracuję nad drugą książka, której szkic jest prawie gotowy.

Ta książka to podsumowanie wszystkich moich kilkudziesięciu dotychczasowych rozmów z montażystami a także moich własnych doświadczeń zawodowych w tej dziedzinie.

To kilkadziesiąt zasad, które powinien znać każdy montażysta i każda montażystka.

To zbiór kamieni milowych rozwoju warsztatu zawodowego, które są ważne dla każdego. Niezależnie od tego czy montuje amatorsko filmy na YouTube czy aspiruje do pracy nad filmami kinowymi. 

Może pomyślisz - jak można zestawiać ze sobą „filmik” montowany na YouTube z filmem kinowym… otóż po drugiej stronie ekranu siedzi ten sam widz, który chce by czas poświęcony oglądaniu nie był dla niego czasem straconym. Chce byś utrzymał jego zainteresowanie, aż do napisów końcowych ... 
 

Jeżeli uważasz, że te  działania są potrzebne. Jeżeli uważasz, że doświadczenie polskich montażystek i montażystów może mieć niebagatelne znaczenie dla rozwoju zawodowego Twojego i kolejnych pasjonatów filmu - to pomóż mi wygospodarować na tą działalność więcej czasu i kliknij w przycisk WYBIERZ przy kwocie, która jest dla ciebie akceptowalna.

-------------

Tymczasem zapraszam Cię do posłuchania kilku rozmów i przeczytania kilku artykułów :)

Przykładowe artykuły:
https://www.makowskipawel.pl/o-montazu-filmu-boze-cialo-rozmawiam-z-przemkiem-chruscielewskim/
https://filmtvkamera.pl/wywiad-miejsce-na-interpretacje/

 

Przykładowe podcasty:

 

 

-------------

Dodatkowe kilka słów o mnie:

Jestem członkiem Polskiego Stowarzyszenia Montażystów.
Studiowałem filmoznawstwo na Uniwersytecie Łódzkim a także montaż obrazu i dźwięku w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej. 
Na codzień uwielbiam spędzać czas z synem, podróżować moim pierwszym samodzielnie złożonym mini kamperem zrobionym na bazie VW T4,  jeździć na rowerze, zwiększać swoją wiedzę na temat metodyki nauczania, zgłębiać tajniki dyslektycznego mózgu :)

Cele Autora

Tajemnice montażystów poznasz regularnie co miesiąc
 • 1 000 zł miesięcznie
 • 1 000 zł brakuje
0%
Nagram i opublikuję jeden podcast w miesiącu.

Mając budżet na moje działania będę mógł:
- systematycznie nagrywać podcast "o montażu przy kawie",

Osiągając ten cel, co miesiąc będę w stanie dotrzeć do jednego montażysty lub reżysera i dopytać go o jego warsztat. A ty jako darczyńca otrzymasz dostęp do dodatkowego materiału związanego z tą rozmową.
Regularny webinar z możliwością zadawania pytań, raz w miesiącu
 • 1 900 zł miesięcznie
 • 1 900 zł brakuje
0%
Jeżeli dzięki twojemu wsparciu uda się osiągnąć ten pułap, to zyskam czas i możliwość by zrealizować comiesięczny webinar montażowy.

Tematyka, którą warto się zająć jest szeroka.
Rozmowa na żywo z wybranym montażystą, omówienie ciekawych rozwiązań narracyjnych stosowanych w kinie, rozmowy o workflow przy różnych gatunkach filmowych i telewizyjnych, zajrzenie na plan filmowy gdzie trwa praca montażowa ...

Jak to u mnie :) będzie konkretnie i rzeczowo. Wszystko by twój warsztat i świadomość montażowa rozwijała się z prędkością światła :)

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Paweł Makowski już teraz!

Zostań Patronem

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.