Człowiek, który nie ufa nowościom
Jestem gościem, który zbyt dużo (sic!) czyta, a Łukasz Suskiewicz to facet, który za mało pisze.
Ale każdy może TERAZ sięgnąć po jego „Hotele”. To świeżynka.
Warto się zmierzyć z własnymi strachami! Przejrzeć się w lustrze, spojrzeć na cień; dokonać analizy snów.
Nic nie jest takim, jakim się nam wydaje! NIC! Koniec z oszustwami…Czytajcie „Hotele”!
A Łukasz wykazuje, że lubi książki Noir Sur Blanc. I mnie to przekonuje, bo to naprawdę ważny wydawca na rodzimym rynku. Wyrazisty!
Ale czy Roberto Bolaño to władca duszy?! Mój nie, ale autor „Hoteli” jest zauroczony.
Co dalej, jak dalej i dlaczego? Czytajcie cały tekst!
Zapraszamy.
A już jutro: Ishbel Szatrawska ! ! !
Piszę, bo…?
Zaczęło się od czytania. Choć literaturę czytać zacząłem późno, koniec liceum – początek studiów, zachęcany przez moją ówczesną dziewczynę. Jakiś czas później popadłem w rodzaj mizantropii, który trwał kilka lat, i który wspominam jako okres bezgranicznego szczęścia. Mieszkałem sam, w mieszkaniu bez mebli, ze szczątkowym życiem społecznym i czytałem jedną książkę za drugą.
Najlepsze polskie wydawnictwa?
Jako czytelnik lubię Noir Sur Blanc. Lubię ich nieoczywiste wybory: od DeLillo do Deville’a. Dostrzegam w tych wyborach prawidłowość, która mi odpowiada. I jeszcze to, że wydają tylko literaturę piękną. Żadnych reportaży, pierdu, pierdu, poradników.
Nazwisko tłumacza ma dla mnie znaczenie?
Jasna sprawa. Tłumacze rządzą – ludzie tak się z „Ulissesem” męczyli i nagle okazało się, że to, co czytali, to jednak było nie to, co powinni, i teraz muszą czytać od nowa.
Papier czy e-book?
Wolę dźwigać pięć kilo więcej w walizce, niż czytać z ekraniku.
Polacy nadal czytają niewiele, bo…?
Mogę powiedzieć same banały. Mniej czytają, bo to wymaga wysiłku. Ale – z reguły – ten problem mnie w ogóle nie absorbuje. Nie czytają, bo nie chcą. I tyle.
Nowości czy klasyka?
Zasadniczo nie ufam nowościom, co jest częścią większego zjawiska: marketingu książki, nadpodaży, krytyki, która już nie jest krytyką, blurbów, w których znane nazwiska są trampoliną dla znanych nazwisk in spe, dętych nagród. Niech ten cyrk kręci się beze mnie. Mam własny kanon, napisany w większości w XX wieku, do którego wracam.
Moi władcy duszy?
Jeśli pytasz o pisarzy, to Roberto Bolaño i Sebald.
Kryminał czy poezja?
Poezja.
*Łukasz Suskiewicz – prozaik. Autor książek: Egri Bikaver (2009 Wyd. Forma), Zależności (2015 Wyd. Forma), Mikroelementy (2016 Wyd. Forma), Hotele (2022 Wyd. Fundacja Duży Format).
Fot pisarza - R.T.Czachorowski
Trwa ładowanie...