Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Tamara Górecka-Werońska w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyInicjatorka i założycielka #profideadlakobiet
Grupa Profidea dla Kobiet powstała, by wspierać inne kobiety, które mają, podobne do moich, doświadczenia. Wszystko zaczęło się, gdy wybrałam się na przejażdżkę na rowerach szosowych wraz z panami z kultowej krakowskiej grupy „Cichy Kącik”. Niestety utrzymałam się „na kole” jakieś 250 metrów. Dotrwałam do pierwszych świateł. Gdy się zmieniły, już ich nie dogoniłam. Nikt się nawet nie odwrócił. Odjechali… Nie wiedziałam nawet dokładnie dokąd jadą, bo z wrażenia nie zdążyłam zapytać. Wróciłam do domu wściekła na siebie i na fakt, że nie dałam rady!
To był impuls do stworzenia grupy dla kobiet, której przyświecać miał jeden cel:
"Nie jest ważne jak szybko, nie jest ważne jak daleko, ale ważne, że razem".
Chciałam, by dziewczyny mogły w sposób zorganizowany jeździć w tempie, dostosowanym do grupy. Pamiętając o własnych doświadczeniach, wiedziałam jedno, że nikogo nie możemy zostawić bez pomocy i zawsze czekamy na wszystkie uczestniczki. Przy okazji zwiedzamy Kraków i Małopolskę, jeździmy mało uczęszczanymi drogami, ciągle starając się odkrywać ciekawe, nowe szlaki.
W tej chwili Profidea zrzesza już kilkaset dziewczyn. To osoby, które po szkoleniach zaczęły z nami regularnie jeździć. Byłyśmy jedną z pierwszych grup w Polsce, która zapoczątkowała ruch pod hasłem „Kobiety na rowery!”. Można powiedzieć, że byłyśmy jego pionierkami i inicjatorkami. Dziś, dzięki nam, w całej Polsce organizują się grupy kobiet, które chcą jeździć razem/ wspólnie na rowerach.
Rok temu dotarło do mnie, że projekt na tyle się rozrósł, iż nie jestem już w stanie robić tego w pojedynkę. Poprosiłam więc o pomoc koleżanki z grupy, a one bez wahania zaangażowały w organizację treningów i naszych wyjazdów.
I tak pojawiły się Ambasadorki: Ania, Diana, Gosia, Patrycja, dwie Karoliny i dwie Agnieszki oraz Joasia.
Ta silna dziesiątka dba o bezpieczną organizację treningów. Mamy już spore doświadczenie i wiemy, że grupy, które liczą ponad 20 osób, warto podzielić na mniejsze podgrupy. Dobrze też jest mieć na wszelki wypadek zmienniczkę.
Obecnie spotykamy się regularnie dwa razy w tygodniu i jesteśmy podzielone na grupy, w zależności od umiejętności.
Bez pomocy Ambasadorek nie byłoby szans na tyle rozlicznych aktywności!
#profideadlakobiet w liczbach od 2018
750 uczestniczek treningów
150 wspólnych przejażdżek długości około 40-55 km w tempie coffee ride
3 konferencje kolarskie #aktywnaTy #aktywniMy propagujące wiedzę z zakresu kolarstwa
8 warsztatów technicznych (regeneracja, bikefitting, technika jazdy, odżywianie)
5 spotkań z Mistrzynią (wspólne jazdy i nauka techniki)
8 udziałów całego teamu w wyścigach kolarskich
2 wyścigi biegowe BoniRun
3 akcje charytatywne
6 sesji zdjęciowych prezentujących piękno damskiego kolarstwa
4 propagujące jazdę na rowerze filmy, w których wystąpiłyśmy udział jako grupa
4 wystąpienia radiowe
12 wywiadów dla różnych mediów
10 wspólnych wyjazdów w różne części Polski
2 wyjazdy do Calpe w Hiszpanii
Każda z nas pracuje na pełnym etacie lub nawet dwóch, wychowujemy dzieci i wnuki oraz po prostu zajmujemy się domem. I choć każda jest zupełnie inna, to wszystkie chcemy wspierać inne kobiety, a naszym wspólnym celem jest rozwój amatorskiego, kobiecego kolarstwa.
Poznajcie nasze Ambasadorki!
O mnie
#bikefitterka (pierwsza w Polsce) #fizjoterapeutka
Od 12 lat wspieram swoją wiedzą i doświadczeniem tysiące kolarzy. Pomagam im, by mogli profesjonalnie i bez bólu jeździć na rowerze szosowym, górskim, gravelowym lub triathlonowym. Dzięki firmie Specialized zdobyłam na kursach zagranicznych najwyższe certyfikaty bikefitterskie. Uczyłam się od twórców bikefittingu w USA: dr Andrew Pruitta i Rogera Minkova. W Polsce moim nauczycielem był profesor SBCU Pavel Stedry.
Co to jest bikefitting? To nie jest "odchudzanie" rowerów, jak do niedawna sama myślałam:) To holistyczne podejście do kolarza i wykorzystanie wiedzy związanej z podstawami anatomii, fizjoterapii, osteopatii, matematyki, biomechaniki i techniki jazdy. To przede wszystkim poprawne ustawienie roweru kolarza, dostosowane do jego możliwości anatomicznych, funkcjonalnych. Ustawienie, które uwzględnia jego kontuzje, historię zdrowotną, doświadczenie, cel, jaki sobie stawia, oraz umiejętności.
#autorka pierwszych w Polsce poradników o bikefittingu
Profesjonalne studia bikefittingu rozlokowane są w dużych miastach. A co z osobami, które nie mają do nich dostępu lub usługa jest zbyt droga? Wspólnie z mężem stworzyliśmy dla takich osób przewodnik. Tym samym dajemy możliwość samodzielnego ustawienia roweru, zgodnie z metodyką, którą opracowaliśmy i od lat udoskonalamy.
"Bikefitting. Zrób to sam. Rower szosowy" i "Bikefitting. Zrób to sam. Rower górski"
#autorka serii artykułów Okiem Bikefitterki w magazynie BikeBoard i serii podcastów rowerowych
Dzięki współpracy z Miłoszem Kędrackim i jego żoną Kasią powstała seria tekstów przybliżających zagadnienia bikefittingu. Poruszyłam w nich zagadnienia bikefittingu dla kobiet. Pisałam, jak dobrać poprawnie siodło, jak jeździć bez bólu, jakie wybrać wkładki do butów rowerowych i jak ich poprawnie używać. Wyjaśniałam początkującym, jak szybko i bez wywrotek nauczyć się jeździć w pedałach zatrzaskowych.
#współautorka (na facebooku) live'a „Jak jeździć bez bólu” z bloggerem Markiem Tyńcem – XOUTED
Opowiedzieliśmy, co zrobić, gdy drętwieją stopy, dłonie, gdy boli cię odcinek lędźwiowy lub odczuwasz przysłowiowy ból 4 liter? Pokazaliśmy, jak w prosty sposób rozwiązać powyższe problemy, a przede wszystkim wyjaśniliśmy, jaka jest ich przyczyna.
#kobieta Krakowa 2018
Zostałam Kobietą Krakowa, wybraną przez redakcję Miasta Kobiet, aby własnym przykładem rozpropagować ideę kobiecego kolarstwa. Obecnie mam 52 lata i nieustająco udowadniam, że można być matką i babcią, pracować, prowadzić dom a jednocześnie być osobą aktywną, energiczną, pozytywnie nastawioną, zdrową i korzystającą z życia.
#osobowość roku 2019
Zostałam nominowana do tego tytułu w kategorii „polityka, samorządność i społeczność lokalna”.
#ambasadorka Kobiecej Przedsiębiorczości nominowaną przez redaktor naczelną Business Intelligence
#współautorka książki „69 biznesowych porad dla przedsiębiorczych kobiet” pod redakcją Elżbiety Jachymczak
#babcia Igi i #matka Kasi i Filipa #żona Pawła Werońskiego
Wesprzyj działalność Autora Tamara Górecka-Werońska już teraz!
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.