Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Natural Forest Foundation w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyFundacja powstała w 2013 r. jako odpowiedź na liczne nadużycia w ochronie przyrody lasów oraz na rosnącą potrzebę angażowania społeczeństwa w zarządzanie najcenniejszymi lasami Polski północno- wschodniej. Fundacja od samego początku istnienia ma główny cel- monitorowanie organów administracji publicznej zarządzającymi lasami, wykrywanie nieprawidłowości i zgłaszanie ich do podmiotów decyzyjnych je naprawić.
Nasza fundacja jest organizacją typu watchdog. Kierujemy się zasadami opracowanymi przez polskie organizacje watchdogowe na wspólnym forum w 2015 r.:
1. Obiektywność,
2. Działalność dla dobra wspólnego,
3. Jakość,
4. Rzetelność.
Ochrona Puszczy Boreckiej
Monitorujemy jakość gospodarki leśnej w Puszczy Boreckiej oraz zgłaszamy wszelkie nieprawidłowości do podmiotów certyfikujących leśnictwo. Składamy skargi, uwagi i wnioski oraz sprawdzamy jak naprawiane są zgłoszone niezgodności w trakcie audytów kontrolnych. Zaskarżyliśmy do Komisji Europejskiej sposób zatwierdzenia Planu Urządzenia Lasu Nadleśnictwa Borki, która wszczęła w tej sprawie postępowanie przeciwko Polsce.
Zgodność gospodarki leśnej z prawem Unii Europejskiej
Do ostatnich sukcesów zaliczamy wszczęcie procedury skargowej dotyczącej jakości audytów gospodarki leśnej prowadzonej przez firmę SGS Polska w ramach certyfikacji polskiego leśnictwa w systemie FSC. Między innymi w wyniku naszej skargi złożonej do Komisji Europejskiej, Polska otrzymała wezwanie do usunięcia naruszenia prawa UE, które polega na uniemożliwieniu organizacjom ekologicznym kwestionowanie przed sądem planów urządzenia lasu, co w konsekwencji doprowadziło do takich przykładów kryzysu jak w Puszczy Białowieskiej w 2017 r. i potrzeby reakcji TSUE w tej sprawie.
Relikty puszczańskie
Odnajdujemy rzadkie, ginące i objęte ochroną prawną gatunki porostów i mszaków w Puszczy Boreckiej. Niektóre z okazów, znane były dotychczas w Polsce tylko z pojedynczych stanowisk w Karpatach. To bardzo ważne odkrycia dla nauki. Angażujemy w te działania ekspertów z prestiżowego Polskiego Towarzystwa Botanicznego, które powstało w 1922 r. Pomagają nam przy tym lokalni eksperci, wolontariusze z różnych części Polski. Ostatnio nasze badania rozszerzamy o kompleksy leśne na północ i zachód od Olsztyna oraz Puszczę Romincką. Lokalizacje odkrytych gatunków zgłaszamy do Biura Urządzenia Lasu i Geodezji Leśnej, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i sprawdzamy w jaki sposób są one później chronione.
Sieć lokalnych aktywistów
Nasze ostatnie działania integrują lokalnych aktywistów chcących chronić lasy z całego województwa warmińsko- mazurskiego. Utworzyliśmy 2 grupy aktywistów- łącznie 17 osób. Przeprowadziliśmy liczne warsztaty, wspólne lustracje terenowe, nauczyliśmy jak poszukiwać cennych fragmentów lasów, monitorować gospodarkę leśną oraz aktywnie chronić cenne lasy przed nadmierną wycinką.
Ochrona starych lasów, kluczowych dla społeczności lokalnych
Ostatnio zainicjowaliśmy oraz współorganizujemy inicjatywę ochrony Lasu Miejskiego obok Giżycka, który jest związany z miastem od 1612 r. Planowana wycinaka większości starodrzewi była nie do przyjęcia przez społeczność lokalną, która wyraziła swój sprzeciw w petycji podpisanej przez ponad 4000 osób. Przy współpracy z innymi organizacjami społecznymi, udało nam się zaangażować przedstawicieli samorządu na szczeblu Gminy, Starostwa i Miasta. Powstała Grupa Robocza, która prowadzi dialog z Lasami Państwowymi nad modyfikacją gospodarki leśnej i ochroną lasu. Z naszej inicjatywy zostały przeprowadzone międzynarodowe konsultacje publiczne w sprawie ochrony Lasu Miejskiego poprzez nadanie mu statusu lasu kluczowego dla tożsamości kulturowej lokalnej społeczności.
Nasze dotychczasowe projekty
Monitoring zarządzania obszarem Puszczy Boreckiej
Monitoring gospodarki leśnej na Mazurach i Podlasiu
Dokumentacja stanowisk chronionych gatunków mszaków i porostów
Zostań strażnikiem bioróżnorodności
Wesprzyj działalność Autora Natural Forest Foundation już teraz!
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.