W Patronite od 02.07.2019

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 658

Liczba Patronów: 466

Zostań Patronem
Kup na prezent
39 patronów
750 miesięcznie
28 025 łącznie
Rysuję to, co mnie boli. To, co budzi mój sprzeciw. Rysuję, żeby walczyć o lepszy świat. I nie zamierzam przestać.

O Autorze

Gdy byłam dzieckiem, chciałam być wojowniczką. Wywijać wielkim mieczem, by bronić słabszych. Dziś walczę, ale za pomocą rysunków. Rysuję to, co mnie boli. To, co budzi mój sprzeciw. Walczę o to, by ludzie dostrzegli, z jak poważnymi problemami mierzą się na co dzień dzieci i młodzież - z przemocą psychiczną i fizyczną w szkołach i w domach, z depresją, z lękiem, z niezrozumieniem. Z problemami, które są ignorowane i bagatelizowane. Walczę o zmianę w podejściu do wychowania i rozumienia dzieci. Walczę o zmianę w systemie edukacji, który w swojej aktualnej formie jest całkowicie błędny i szkodliwy. Pokazuję, jak bardzo to, czego doświadczamy w dzieciństwie, wpływa na całe nasze życie. Mówię o tym, że okres dzieciństwa wcale nie jest łatwy i często w dorosłości musimy przepracować w sobie niejedną traumę.

W swoich rysunkach nie boję się poruszać tematów trudnych. Mówię o molestowanych kobietach, którym każe się milczeć i które nie znajdują nigdzie pomocy. Mówię o mężczyznach, którzy uczeni są tłumienia w sobie emocji, co często doprowadza do depresji i samobójstw. Mówię o mniejszościach, które nie są akceptowane i tolerowane przez resztę społeczeństwa. A w końcu wyczulam na szkodliwe stereotypy, które choć z pozoru niegroźne, mogą doprowadzić do czyjejś tragedii. Chciałabym choć trochę przyczynić się do tworzenia świata pełnego szacunku i wzajemnego zrozumienia, w którym różnorodność jest czymś pięknym.

Chcę być głosem tych, których nikt nie słyszy. Chcę mówić w imieniu osób nieśmiałych, wrażliwych, zamkniętych w sobie, żyjących w lęku, mierzących się z przemocą, zaburzeniami, chorobami. W imieniu dzieci, które będąc klasowymi ofiarami, nie znajdują wsparcia w nauczycielach. Kobiet, które boją się ujawnić, że są ofiarami przemocy. Ludzi, którzy doświadczają nienawiści tylko ze względu na swoją orientację seksualną czy pochodzenie.

Moją komiksową serię publikuję na fanpagu "Szarosen" od kwietnia 2019. (Całość jest również dostępna na Instagramie oraz w galerii Patronita.) Przez ten czas moje komiksy były wielokrotnie udostępniane i drukowane przez szkoły i przez gabinety psychologiczne w całej Polsce, wywieszane na korytarzach szkolnych, służyły na spotkaniach z rodzicami, w czasie zajęć z uczniami, w czasie psychoterapii czy na różnych konferencjach. Sam fanpage zebrał około 23 tysiące fanów. Wiadomości, które dostawałam przez ostatnie dwa lata, coraz bardziej utwierdzały mnie w przekonaniu, że to, co robię, ma sens. Dlatego wiem już, że będę rysować dalej i rozwijać swoją działalność. W tym celu niedawno zakupiłam iPada, dzięki któremu mogę rysować w każdych warunkach i w każdym miejscu, a moje rysunki znacznie zyskały na jakości. Dalszym krokiem, który chcę podjąć, jest wydrukowanie moich komiksów w formie książkowej. Na dzień dzisiejszy planuję zrobić to poprzez przeprowadzenie zbiórki na portalu "Wspieram to" (chyba, że nawiążę współpracę z jakimś wydawnictwem). Chciałabym, żeby moje komiksy w wersji drukowanej mogły trafić do rodziców, młodzieży, psychologów i nauczycieli. W wersji tej zamierzam zamieścić treści, które nie były publikowane w internecie.

W marcu 2021 opublikowałam na fanpagu/instagramie moje hasło "Kochajcie mnie, mamo i tato" i rysunek spoliczkowanego dziecka z tęczową torbą, który był odpowiedzią na wszechobecne billboardy anti-choice. Pod wpływem Waszych licznych komentarzy napisałam do Miłość Nie Wyklucza z prośbą o pomoc w zorganizowaniu zbiórki na własne billboardy. W dwa dni zebraliśmy ponad pół miliona złotych na billboardy (w sumie pojawiło się 696 billboardów/plakatów w 266 miejscowościach w całej Polsce), a resztę pieniędzy ze zbiórki przeznaczyliśmy na wsparcie psychologiczne i prawne dla dzieci i młodzieży LGBT+. Równolegle zaczęłam współpracę z Centrum Równości w Krakowie, gdzie przekazałam swoje grafiki na torby, plakaty i wlepki. Przekazałam też swoje oryginalne malunki. Cały dochód również został przeznaczony na ten sam cel. O mojej kampanii można przeczytać w wywiadach, których udzieliłam dla Wysokich Obcasów, Gazety Wyborczej, Noizz, Kobieta WP i dla Niepełnosprawnych.

Jako rysowniczka udzielam się też w wielu innych projektach. W 2018 wydałam komiks Grubas (scenariusz K. Gehrmann), mówiący o tym, z jaką nienawiścią i niechęcią ze strony innych muszą mierzyć się otyłe dzieci. W 2019 opublikowałam komiks Wąsy (scenariusz P. Kicman), ukazujący problem dzieci mierzących się z tematyką śmierci bliskich osób. W 2020 wydałam swoją książeczkę Niejadek, w której piszę o problemie dzieci zmuszanych do jedzenia. (Moje komiksy i książki można nabyć na stronie Gildia.pl.) Również w 2020 wspólnie z wieloma innymi rysownikami stworzyliśmy antologię Ostatnie drzewo, z której cały dochód zostanie przekazany na ochronę środowiska. Antologia ta jest dla mnie szczególnie ważna, gdyż jestem ogromną miłośniczką dzikiej przyrody i uważam, że powinniśmy chronić nasz świat, a nie go wykorzystywać do własnych celów; dlatego na pewno nieraz jeszcze będę działała na rzecz środowiska i ekologii. W ostatnim czasie udzielam się również w środowisku feministycznym, a moje rysunki ukazały się na stronie Funduszu Feministycznego oraz na stronie Entuzjastek. Jesienią 2020 pod wpływem ogólnopolskich protestów ruszyłam również z serią komiksową Piekło kobiet.

Od lat działam też w imieniu dorosłych osób z zespołem Aspergera. W 2020 zostałam nominowana do tytułu Człowiek bez barier - Osobowość Internetowa. W latach 2017-2019 tworzyłam serię rysunków satyrycznych Asperger rysowany, ukazującą absurdy życia codziennego, z jakimi muszą mierzyć się osoby z ASD. Rysunki te wielokrotnie przedstawiane były w czasie prelekcji na konferencjach dotyczących autyzmu w całej Polsce. Dodatkowo ilustrowałam też artykuły związane z tą tematyką - na stronie Gazety Wyborczej oraz na portalu Niepełnosprawni. Jestem też twórczynią okładki i całej oprawy graficznej pierwszego polskiego zina poświęconego w całości twórczości osób z autyzmem - Aspera. Chcę szerzyć świadomość na temat tego zaburzenia, by osoby w spektrum nie czuły się wykluczone ze społeczeństwa oraz by spotykały się ze zrozumieniem i z akceptacją zamiast z szeregiem nieprawdziwych stereotypów na własny temat.

A na zakończenie... kim ja właściwie jestem? Nazywam się Karolina "Szarosen" Plewińska, pochodzę z Gdyni, aktualnie mieszkam w Krakowie. Jestem urodzoną nomadą, obecnie marzącą o własnym kamperze, w którym mogłabym mieszkać i pracować. Kocham las, dziką naturę, długodystansowe piesze wędrówki, backpacking, survival, bushcraft i autostop. Wśród drzew czuję się jak u siebie - kocham zasypiać przy ognisku, a budzić się przy śpiewie ptaków. Dzika przyroda jest tym, co nieustannie budzi we mnie zachwyt. Parę lat temu, kiedy zaczęłam spełniać swoje podróżnicze marzenia, nastąpił przełom w moim życiu. Piesze wędrówki długodystansowe, autostop i zarabianie w podróży na rysowaniu były tym, co całkowicie otworzyło mnie na ludzi. Nauczyłam się otwartości i wrażliwości na drugiego człowieka, na jego problemy i potrzeby. To właśnie podróże, kontakt z ludźmi i z naturą są tym, co daje mi energię do tworzenia moich komiksów. Dają mi odwagę do tego, by iść własną drogą, realizować własne marzenia, a przy tym zrobić coś dobrego dla świata.Karolina "Szarosen" Plewińska


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Chrupek
Chrupek
Próg: 20 zł
Marek Kozakowski
Marek Kozakowski
Próg: 5 zł
Monika Juszczyk
Monika Juszczyk
Próg: 10 zł
Andrzej Bogdanowicz
Andrzej Bogdanowicz
Próg: 20 zł
Martyna Kaczmarek
Martyna Kaczmarek
Próg: 10 zł
Martyna  Łysakiewicz
Martyna Łysakiewicz
Próg: 20 zł