Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Mazurska Akademia Wypieków Tradycyjnych w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyMAWT powstał z inicjatywy rodziny Stankiewiczów prowadzących ekologiczne gospodarstwo rolne Eko Złotna na Mazurach oraz mistrza Czesława Meusa uznawanego w świecie piekarzy za ,,Jednoosobowy Instytutem Chleba", konsultanta branżowego, aktywnego popularyzatora bio żywności i znanego działacza Stowarzyszenia Polska Ekologia.
W gospodarstwie Eko Złotna uprawiane są pradawne odmiany zbóż. Ziarna mielone są na żarnach, w ten sposób powstaje prawdziwa, w pełni ekologiczna całoziarnowa mąka razowa. Prawidłowa jej klasyfikacja i umiejętność wypieku pieczywa oraz przygotowania innych produktów, zainspirowały założycieli do powołania Akademii, która otworzyła swoje podwoje w listopadzie 2022 roku w ramach Stowarzyszenia Eko Złotna.
Zadaniem Akademii jest:
1. propagowanie bioróżnorodności w rolnictwie i produkcji ekologicznej,
2. propagowanie uprawy zbóż i mąk pochodzących z przemiału ich pradawnych odmian takich, jak: orkisz, samopsza ,płaskurka, krzyca, trispa, persa, kamut,
3. propagowanie przemiału zbóż w młynach żarnowych,
4. propagowanie spożycia pieczywa przegotowanego z ekologicznych całoziarnowych razowych mąk,
5. propagowanie dziedzictwa kulinarnego Warmii i Mazur,
6.nauka wypieku tradycyjnego pieczywa z mąk razowych pochodzących z przemiału żarnowego zbóż pradawnych,
7. nauka wypieku innego pieczywa i ciast z mąk razowych,
8. nauka gotowania przy wykorzystaniu ziaren zbóż pradawnych.
W ramach Akademii prowadzone są spotkania, szkolenia i warsztaty, których celem jest propagowanie ekologicznych pradawnych zbóż i mąk i nauka ich wykorzystywania w kuchni w celu poprawy swojego zdrowia.
Założyciele Akademii Czesław Meus i Bohdan Stankiewicz
Podstawowym celem działań podejmowanych w ramach Akademii jest budowa świadomości konsumentów w zakresie spożywanego pieczywa, mąk i ziaren zbóż pradawnych oraz produktów pochodzących z ekologicznego rolnictwa i przetwórstwa.
Wysiłki i działania Akademii zostały już dostrzeżone przez różne gremia. W 2022 roku w Plebiscycie Ekologicznym ORGANIC LIFE TOP 50 gospodarstwo Eko Złotna zostało wyróżnione za działalność w zakresie uprawy zbóż pradawnych. W 2023 r. w konkursie organizowanym przez Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie gospodarstwo zostało uznane za najlepsze ekologiczne gospodarstwo w woj. warmińsko-mazurskim. W tym samym roku idea Akademii zdobyła uznanie jury w XXIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Sposób na Sukces" organizowanego pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Również samorząd województwa warmińsko-mazurskiego docenił nasze działania przyznając nam certyfikat i przyjmując do sieci ,,Dziedzictwa Kulinarnego Warmia - Mazury".
Wesprzyj działalność Autora Mazurska Akademia Wypieków Tradycyjnych już teraz!
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.