Bliżej Zwierząt

W Patronite od 28.05.2020

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 2705

Liczba Patronów: 2321

Zostań Patronem
Kup na prezent
2 patronów
15 miesięcznie
1 125 łącznie
Mam na imię Sylwia i prowadzę projekt Bliżej Zwierząt. Opowiadam i prowokuję dyskusje o dzikim świecie. Rozmawiamy i dyskutujemy o tym co już odkryte oraz o tym czego nauka jeszcze do końca nie wyjaśniła. Uczymy się też jak efektownie, ale i odpowiedzialnie poznawać dziką przyrodę.

O Autorze

Cześć, jestem Sylwia!

Na wstępie chcę Ci się przedstawić. :) Jestem Sylwia, mam 26 lat i mieszkam w Lublinie z mężem oraz naszym kocim dzieckiem. Jakiś czas temu obroniłam tytuł magistra inżyniera behawiorystyki zwierząt, tym samym wychodząc na świat z moimi marzeniami, trochę jakby z kartonowym mieczem na smoki. :P

Uwielbiam rozmawiać na tematy ważne, śmiać się, nie usiedzę za długo w jednym miejscu, mam bardzo dużo pomysłów w głowie, przyjaźń to dla mnie wartość wyjątkowa, jestem uparta i wierzę w cuda. To tak pokrótce. :) Z czasem na pewno dowiesz się o wiele więcej. Często pokazuję dużo siebie w moich treściach. Mam nadzieję, że niedługo i Ty dasz mi się poznać.


Dlaczego powstał projekt Bliżej Zwierząt?

Z nieukrywanym entuzjazmem chcę teraz przedstawić Ci kilka celów, które przyświecają mi w tworzeniu! To właśnie dzięki nim robię to co robię, nawet pomimo trudności. :)

Po pierwsze – poznając świat, który nas otacza (w tym przypadku dzikie zwierzęta) poznajemy samych siebie.
Sprawdzone info! Gdy obserwuję zwierzęta w ich naturalnym środowisku, tam gdzie przejawiają naturalne dla siebie zachowania, mam wrażenie że uczę się funkcjonowania świata na nowo. Wczucie się w ten świat (staram się jak najlepiej Ci w tym pomóc) sprawia, że nie tylko pogłębiasz swoją wiedzę teoretyczną (hej! już nikt nie wmówi Ci, że jeże noszą jabłka na plecach!), ale też i tą wewnętrzną. W moim przypadku było to zdanie sobie sprawy z tego, że świat jest baaaardzo różnorodny i nie ma w nim „gorszych” czy „lepszych” istot czy sposobów na życie. Tak, tak - mam na myśli tutaj też i ludzi.
Uważam, że obserwując zwierzęta możemy się wiele nauczyć. Nie mam tu na myśli po prostu ich naśladowania (jak napisałam wcześniej – każdy jest inny!) - raczej przemyślenie i wyciągnięcie wniosków z tego co, dlaczego i w jakich momentach robią. Zobaczysz, przekonasz się o tym sam/sama oglądając, czytając czy słuchając moich materiałów. :)

Po drugie – kwestie etyczne. Ta planeta nie należy tylko do nas i nie tylko my ją zamieszkujemy. Dzielą ją z nami właśnie między innymi dzikie zwierzęta, choć niestety w coraz mniej licznym już gronie...
Wiedza na temat dzikiej przyrody i wymagań środowiskowych danych gatunków to jedna z  (moim zdaniem) najważniejszych kwestii w życiu każdego z nas. Obecnie to my, jako ludzie, mamy największy wpływ na środowisko – a to zobowiązuje!
Zwiększanie swojej świadomości i wiedzy na temat dzikiej natury pozwala nam na lepsze jej traktowanie. To proste - im więcej wiesz na temat dzikich zwierząt, ich potrzeb, siedlisk w których żyją, sposobów żerowania, po prostu o sposobie ich życia - tym lepiej jesteś w stanie im pomóc i nie zagrażać im. Może nazwiesz mnie teraz niepoprawną idealistką, ale uważam że większość ludzkich działań, które zagrażają przyrodzie bierze się z niedoinformowania. I mam tu na myśli „normalnych człowieków”, którzy nie kierują się wyrachowaniem, tylko zwykłą niewiedzą. Chcę to zmienić tworząc treści zrozumiałe, ciekawe i empatyczne - nie tylko naukowe, "zarezerwowane" dla uczonych. Zajrzyj na moją stronę www.blizejzwierzat.com i poprzeglądaj moje treści. Daj znać od razu jeśli coś będzie niezrozumiałe! :)

Po trzecie – wiem, że nie wszyscy pasjonaci dzikiego świata mają czas i chęci na podróże. Bioróżnorodność, która nas otacza jest magiczna. Świat zwierząt skrywa wiele niesamowitych historii. Z nieukrywaną radością je zgłębiam, aby potem opowiedzieć Ci o moich wnioskach. Z pasją i bez tchu mówię o faunie, która nas otacza i to na różnych kontynentach! Osoby, które mnie znają na pewno teraz się uśmiechają – każdy bardzo szybko poznaje moją pasję i gadulstwo z nią związane. :P
A być może po jakimś czasie i Ty zechcesz odkryć kilka niesamowitych, zwierzęcych historii na własną rękę? To miejsce w takim razie również jest dla Ciebie. Znajdziesz tu masę motywacji, pomysłów i odwagi. Poruszam tematy strachu i obaw - bez mydlenia oczu. Wyprawa na drugi koniec świata to nie wyjście po bułki do sklepu. ;) Będę jeszcze na pewno kiedyś szerzej o tym mówić. Jak podróżować i obserwować dziką przyrodę efektywnie, ale i odpowiedzialnie - to wiedza, którą chcę szerzyć!

Po czwarte - tym razem już bardziej "egoistycznie"... W końcu robię to co robię, ponieważ bezpośrednio też i mi coś to daje!
Tak, jak najbardziej. :) Jestem osobą, która ma stałą potrzebę rozwoju, a prowadzenie projektu Bliżej Zwierząt zdecydowanie zaspokaja we mnie to pragnienie. :D Pragnienie zdobywania wiedzy, odkrywania nowych rzeczy, rozmowy z innymi ludźmi, wymiana poglądów, wprowadzanie nowych rozwiązań... Dziki świat jest ogromny i nie starczy mi życia, aby zgłębić tajniki każdej jego części... dlatego też nie chcę marnować czasu i poznać chociaż tyle ile mi się uda - jak najlepiej tylko zdołam. :D Stalę uczę się i odkrywam, a jednocześnie pokazuję innym moje "zbiory". Podawanie wiedzy dalej jest świetne z wielu powodów, ale między innymi też dlatego bo rozwija i mnie! :)

Nie wyobrażam sobie utknąć na jednym poziomie, nie rozwijać się i nie poznawać wciąż na nowo tego co sprawia, że mam ciarki na całym ciele, a oczy mi się świecą. A Ty?


Historia projektu

Do tej pory mój projekcik prowadziłam głównie na Facebooku, gdzie ukazywałam historie i zdjęcia z moich podróży, opisywałam obserwacje dzikiej przyrody oraz przybliżałam w przystępny sposób to co przeczytałam w literaturze naukowej. To tam głównie działałam.

Mój Facebook na którym przeczytasz o niejednej zwierzęcej historii z Tajlandii, Mazur czy RPA!

Z czasem projekt zaczął się rozrastać, moja społeczność rosnąć, a pomysły kiełkować. Podjęłam decyzję, że chcę dać się temu ponieść, pracując nad projektem tak dobrze, jak tylko będę potrafiła.

Założyłam stronę internetową i Youtuba. Jednak tematów i kwestii, które chcę przybliżać ludziom zaczęło robić się coraz więcej. Do mojej głowy powpadała masa różnych pomysłów (często już bardziej zaawansowanych) na to w jaki sposób, gdzie i kiedy tworzyć treści. Od kilku już lat żyję w zasadzie dla projektu. Co to oznacza? Robię to zdecydowanie z serca, pasji i powołania. To nie narzekanie! To radość i duma, że mam coś takiego w życiu co napędza mnie i kieruje – bez względu na wszystko. :)

Skąd wzięłam fundusze na dotychczasowe podróże i odkrywanie tego dzikiego świata? Pracowałam głównie za granicą, aby zdobyć potrzebne pieniądze. Po powrocie z wyjazdu zarobkowego zazwyczaj starałam się spędzić kilka tygodni z mężem, rodziną i przyjaciółmi. Potem wyjeżdżałam na moją wymarzoną wyprawę, na której zbierałam materiały i informacje o dzikim świecie. Po powrocie znów miałam kilka tygodni, które mogłam spędzić w domu. Wracałam wtedy do „rzeczywistości”, jak najszybciej ogarniałam zebrany materiał, próbując przy tym jeszcze coś konkretnego stworzyć. A potem co? Kolejny wyjazd zarobkowy. :D Gdy jeszcze byłam na studiach pomagało mi stypendium naukowe (w tym miejscu mogę pochwalić się, że kilka razy udało mi się je zdobyć!), które też nie było jakieś szalone, ale jednak... ;)

Jakoś to działało, aż nagle... przyszła pandemia. Na szybkości wracałam z mojego wyjazdu zarobkowego w Holandii, a mój wyjazd do Ekwadoru na kolejny projekt (który miał się odbyć za kilka miesięcy) został odwołany. Tragedia po całości - naprawdę się załamałam.

Ale hej! Mówią, że "problem to okazja w przebraniu" i wiecie co? Czasem mają rację. :) 
W końcu odpoczęłam, nabrałam sił, przemyślałam kilka kwestii. Tak, dla mnie również był to czas przymusowego zatrzymania się w miejscu, który (o dziwo) wyszedł mi na dobre. Okazało się, że nawet nie podróżując mam do opowiedzenia masę rzeczy uczestnikom projektu Bliżej Zwierząt. Zaczęłam tworzyć podcasty i webinaria - te szczególnie cieszą się uznaniem. :) Powstało dużo fajnych treści, a ja wpadłam na kolejne pomysły.


A więc po co mi Patronite?

Powiedzmy sobie to wprost. Jeśli zdecydujesz się dołączyć do mojej bliskiej społeczności (a warto – obczaj na progi i jakie profity z tego możesz mieć) to właśnie Ty będziesz miał realny wpływ na moje działania. Pozwolisz mi skupić się na projekcie i tym co ma on ze sobą nieść, na jego celach i misjach. Dzięki Tobie projekt realnie zacznie się rozrastać, nie tylko w mojej głowie (ratunku, ona już nie ma na to miejsca, wybucha!).

Dzięki wsparciu Patronów i oczywiście mojej pracy na etacie :D być może uda mi się odłożyć potrzebną kwotę na dalsze podróże oraz na propagowanie wiedzy o dzikim świecie.
Pewnie teraz się zastanawiasz jakie to kwoty właściwie potrzebne są na taką eskapadę? Przecież podróżować da się za nie duże pieniądze – jasne, że tak! Moje wyprawy autostopowe mieściły się w granicach 250 zł na 3 miesiące. Jednak odkrywanie dzikiego świata często wymaga innego typu funduszy… Bez nich nie byłabym w stanie odwiedzić afrykańskiej dziczy - nie weszłabym na dziki teren bez rangera. Inny przykład - do Hiszpanii dotarłam autostopem, ale nie odwiedziłabym pół-naturalnego parku przyrody, który się tam znajduje, bez pieniędzy na wejściówkę.


Moje najbliższe plany

Obecnie zaczynam przerzucać się z działalności wyłącznie Facebookowej, na szersze obszary Internetu. Założyłam stronę internetową, gdzie zamieszczam artykuły i podcasty. Oto kilka treści:

Dziki Podcast o prawach i godności zwierząt w Tajlandii

Artykuł o Wyspach Gibonów

W przyszłości chciałabym również rozszerzyć swoje działania na Youtube. Obecnie nagrałam, już jakiś czas temu, kilka filmików. Chciałabym jednak rozwinąć tą formę przekazu i tworzyć przede wszystkim więcej filmów (obecnie samodzielne złożenie filmu zajmuje mi wieki) i z lepszym montażem. W moich planach jest współpraca z montażystą, który zdecydowanie odciążyłby mnie w pracy, no i powiedzmy szczerze – sprowadziłby jakość filmów na nowe tory. :)

Kolejnym bardzo ważnym i dużym dla mnie krokiem jest… napisanie książki! Ilość zapisanych stron stale się powiększa i niedługo liczę na efektowne zakończenie. :D Bardzo dokładnie zgłębiam też kwestie związane z wydaniem własnej książki. Jest wieeeeeele nauki i pracy przede mną, ale nie poddaję się. :) To oczywiście kolejne koszta - na korektę, skład czy w końcu sam druk. Być może Twoje wsparcie pozwoli mi na szybszą realizację tego pomysłu?
Nie ukrywam, że mam również nadzieję na to, że gdy książka w końcu się ukaże to i ona sama w sobie pozwoli mi na realizację kolejnych wyjazdów. Wtedy na pewno nie poprzestanę na jednej publikacji - będę tworzyć dalej, zbierać fundusze na kolejne eskapady, gromadzić materiały, przekazywać wiedzę - i tak dalej i tak dalej... 
Być może któregoś dnia Patronite będzie mi już mniej potrzebny, a moje miejsce zastąpi kolejny potrzebujący Autor? To moje marzenie - aby cały projekt usamodzielnił się i rozwijał. Stale do tego dążę. :)


Jeżeli chcesz wiedzieć o mnie więcej, masz jakieś pytania lub sugestie - śmiało, skontaktuj się ze mną.

Do zobaczenia!


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Martyna Łubina-Liszka
Martyna Łubina-Liszka
Próg: 10 zł
Sewcio Gry
Sewcio Gry
Próg: 5 zł
Paweł Bujek
Paweł Bujek
Próg: 30 zł