Działający przy samej granicy belgijsko-holenderskiej Browar Achel nie może już posługiwać się znakiem “Authentic Trappist Beer”. Niestety, w tamtejszym opactwie Zakonu Cystersów Ściślejszej Obserwancji zabrakło mnichów. Trapiści od lat zmagają się z kryzysem powołań.
Kupiony przeze mnie w lipcu zestaw lambików niestety już się kończy. Na koniec zostawiłem sobie piwo, które było najdroższe i potencjalnie może okazać się największym sztosem. Jest bowiem ono pod kilkoma względami wyjątkowe. Zazwyczaj duże “lambikarnie” kupażują piwo leżakujące w różnych foederach, z różnych roczników – tak, aby dany lambik za każdym razem smakował dość podobnie. W przypadku Oude Geuze Boon VAT 110 Mono Blend z Browaru Boon – a to właśnie tym piwem się dziś zajmę – jest inaczej. Jest to bowiem geuze pochodzące wyłącznie z jednego foedera – z tego o numerze 110 właśnie. Nie jest to więc kwestia marzeń ministra finansów, który chciałby ustalić VAT na poziomie 110% ;).
Z Oud Beersel spotkałem się po raz pierwszy dzięki Browarowi PINTA. To właśnie z tym belgijskim browarem w 2019 r. PINTA nawiązała słynną kooperację będącą niejako inauguracją projektu PINTA Barrel Brewing. Chodzi mi o bardzo dobre Les Cassis Fous (Szalone porzeczki) i Le Grodzisz Sauvage (Dziki Grodzisz) – przypomnę, że były to hybrydy lambika z innymi stylami: fruit ale’m oraz grodziskim. Jako, że latem postanowiłem sobie zrobić małe lambikowe zakupy, to w moje łapki wpadło kilka świetnie zapowiadających się trunków. Trzy z nich są już zrecenzowane. Dziś pora na czwarte – Oude Geuze Vieille: Barrel Selection Oude Pijpen.
Wesprzyj działalność Autora Chmielnik Jakubowy - Jakub Siusta już teraz!
Jesteśmy grupą pasjonatów LEGO. Poprzez naszą aplikację, blog i filmy chcemy dzielić się zdobytą wiedzą w temacie kolekcjonowania i inwestowania w klocki LEGO.
Religioznawstwo, ciekawostki, historia religii, sztuka i architektura sakralna, chrześcijaństwo, judaizm, islam, inne. Okiem ateisty