Aktualne Warunki w Górach

W Patronite od 20.01.2021

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 316

Liczba Patronów: 216

Zostań Patronem
78 patronów
1 210 miesięcznie
3 500 łącznie
Informujemy na bieżąco o warunkach panujących w górach Polski.

O Autorze

Kim jestem i co robię? 

 


Cześć! Tu Maja Sindalska, Adminka portalu Aktualne Warunki w Górach. 

Stworzyłam ten portal z wielkiej miłości do gór, pracuję nad nim z zapałem już ósmy rok, codziennie dostarczając informacji o aktualnych warunkach panujących na szlakach górskich. Wiadomości z opisami przysyłane są bez ustanku przez Fanów strony, następnie ja je obrabiam i publikuję na wszystkich mediach. Każdego dnia otrzymuję podziękowania i opinie ogromnej pożyteczności i przydatności Aktualnych Warunków w Górach, które motywują mnie do dalszego działania. Tak naprawdę to wspólnie stworzyliśmy świetną społeczność, która znacznie poprawiła poziom bezpieczeństwa w górach ostrzegając przed śniegiem/lodem/zagrożeniami.

Co oprócz codziennych warunków wyróżnia moją stronę spośród innych? Na pewno wysoka merytoryka, brak męczących reklam oraz kategoryczny zakaz hejtu w komentarzach. Portal jest też całkowicie darmowy!

Kilka lat temu postanowiłam zrezygnować z pracy biurowej i zająć się profesjonalnie portalem i przewodnictwem, rezygnując ze świetnych, ale jednak mało ambitnych zarobków. Wyzwaniem w życiu stała się dla mnie nie wysoka pensja, a stworzenie czegoś pożytecznego dla świata! Bo wierzę, że każdy z nas ma WPŁYW na otaczające nas środowisko i cieszę się, że nastąpiło u mnie swoiste "przebudzenie" z letargu próżności, choć nigdy nie mogłabym się ocenić jako zły czy próżny człowiek. Wszystko co robiłam pracując w korpo było dla mnie jednak niewystarczające. Dlatego uciekłam z niego (co nie było łatwe, uwierzcie mi) i dobrowolnie przeniosłam się z krainy owocowych piątków do równoległej rzeczywistości prowadzenia własnej firmy i borykania się z ciągłymi przeciwnościami i brakiem pieniędzy. Jednak mając przed oczami konkretny cel nie jest tak trudno to znosić. Dążyłam do życia na finansowo normalnym poziomie robiąc to, co kocham. Już to praktycznie osiągnęłam, gdy rok temu nadeszła pandemia covid-19... I wszystko co budowałam ładnych parę lat się rozpadło.

Dlaczego jestem na Patronite - i dlaczego Wy tu jesteście? :) 

Do tej pory pracując na niepełny etat w mojej firmie sponsorowałam pracę Warunków swoimi funduszami oraz moim czasem pracy. Od początku pandemii jakoś się trzymałam, otrzymałam jako zablokowany obostrzeniami przedsiębiorca zapomogi na wiosnę, ale jesienią pomocy już nie przyznano mi, a ponownie zabroniono pracować. Dlatego teraz potrzebuję Waszej pomocy by “Aktualne Warunki w Górach” mogły przetrwać.

Oczywiście mogę poszukać nowej pracy, ale to zapewne będzie oznaczało zamknięcie “Aktualnych Warunków” - bo na ich prowadzenie na tym samym poziomie po prostu już nie starczy czasu. Jeśli jednak zechcesz przeznaczyć 5 czy 10 zł miesięcznie, żebym dalej mogła pracować nad portalem - będę walczyć i działać dalej! 

Zatem - każda złotówka przyczyni się do rozwoju Aktualnych Warunków w Górach!

Nie odbieraj moich słów jako szantażu czy wymuszenia (polecam sekcję FAQ poniżej!) - staram się po prostu szczerze pokazywać, jak wygląda obecna sytuacja - absolutnie nikogo do niczego nie zmuszam. Jeśli cenisz pracę, którą wykonuję, tworząc “Warunki” - możesz całkowicie dobrowolnie zostać moim Patronem; a ja postaram się odwdzięczyć - w każdym progu znajdziesz informację o nagrodach!

Jak wygląda praca nad “Aktualnymi Warunkami w Górach” możesz przeczytać w akapicie na dole tego opisu lub podejrzeć w naszej grupie dla Patronów :) 

 

FAQ

Chciałabym z góry i otwarcie odpowiedzieć na wszystkie pytania, które mogą rodzić się w Waszej głowie po przeczytaniu poprzednich akapitów. Zatem:

1. Dlaczego nie dostałaś zapomogi na swoją firmę?
 

Zakładając wiele lat temu firmę ustawiłam jako główne PKD “portale internetowe”, naiwnie wierzyłam wtedy, że Warunki dadzą mi jakieś pieniądze. Życie okazało się przekorne i portal nie zarabiał, a zarabiał wynajmowany turystom apartament i gdy zrobiłam uprawnienia - przewodnictwo. Oba mam w PKD pobocznych. Pierwsze zapomogi nie zawierały kryterium PKD głównego, a spadek przychodów. Te jesienne - oprócz spadku przychodów wymagają głównego PKD jako jednego z dopuszczonych przez rząd do zapomogi. Są tam teraz i najem krótkoterminowy (55.20.z) i przewodnictwo górskie (93.19.z), ale niestety nie ma tam mojego PKD głównego, które zmieniłam dopiero 8.12, a patrzą na stan z 30.11. Jest to bardzo niesprawiedliwie i nieuczciwe, gdyż zabroniono wynajmować mi apartament, co daje mi większość przychodu, a przewodnictwo w dotychczasowej formie nie istnieje od marca.
 

2. Zapewne wynajmowałaś to mieszkanie na lewo, to się nie dziw…
 

Nie, nie wynajmowałam na lewo, cały przychód z najmu mam nabity na kasę fiskalną i opodatkowany, a w UM zgłoszoną działalność. Jednak nikt nie patrzy na źródło przychodu, a tylko na to główne PKD.

 

3. Czy praca przewodnika nie wystarczy Ci na pokrycie kosztów?
 

Jako przewodnik tatrzański zarabiam głównie prowadząc wycieczki szkolne, kolonie, obozy dzieci. A także turystów zagranicznych (głównie z Hiszpanii). Niestety od marca nie mamy zarówno dzieci jak i turystów zza granicy. Zaczęłam organizować sezonowo wyjścia grupowe (ogłaszam je na Aktualnych Warunkach), jednak ilość chętnych i pogodnych dni jest zbyt mała by pozwolić mi na zarobkowanie na poziomie umożliwiającym spłatę comiesięcznych zobowiązań przez cały rok. Serdecznie Was zapraszam na wycieczki, tak też mnie wspieracie! <3
 

4. Co Ci generuje tyle kosztów?
 

Sam kredyt plus ZUS to 2500zł... Suma ta nieco ostatnio zmalała, gdyż wpadłam już w mały ZUS.

Ale portal zarabia gruby hajs na reklamach!
Portal nie zarabia nic na reklamach, ale jeśli znajdziesz mi reklamodawców - z radością z nimi porozmawiam na temat współpracy.
 

5. Przecież jesteś informatykiem z wykształcenia - wróć do pracy!

Owszem, byłam programistą, co wydaje się wielu osobom pracą marzeń. Jednak - uciekłam z niej po 13 latach, by robić to, co kocham. Powrót do IT na pewno jest możliwy, po uprzednim dość intensywnym wdrożeniu się, gdyż informatyka podczas mojej obecności poszła bardzo do przodu. Jednak wracając do IT nie znajdę już czasu na góry i Warunki. A wiadomo - nie chcę porzucać czegoś, co budowałam wiele lat i co służy świetnie ludziom w górach. Problem polega na tym, że chwilowo nie mogę tego utrzymywać samodzielnie, chwilowo, bo wierzę, że normalność przedcovidowa jeszcze wróci.
 

6. Możesz wrócić na etat i wrzucać warunki hobbystycznie, po pracy.

Ten model przeżyłam podczas tworzenia Warunków i zdecydowanie przypłaciłam własnym zdrowiem. Więc - nie, nie mogę ani nie chcę.
 

7. To zatrudnij fanów do prowadzenia Warunków!

Ten etap rodzi kilka problemów.

Po pierwsze - poza facebookiem, żadna z aplikacji nie jest dostosowana do tworzenia kont redaktorów - musiałabym oddać komuś całe konto instagramowe, na co nie mogę się zgodzić.

Po drugie - niewiele jest osób, które dobrze znają całościowo góry Polski, władają poprawnie językiem polskim i mogą poświęcić aż tyle czasu na pracę nad “Warunkami”. W dodatku nie wyobrażam sobie zatrudniać kogoś, kto nie będzie otrzymywał godziwej płacy - a właśnie tak nad portalem pracuję :)

Po trzecie - taki eksperyment mamy już za sobą kilka lat temu. Wdrożenie jednego redaktora na facebooku trwało ok 2 tyg., a po kolejnych 2 tyg. zwykle się redaktor nudził, zawijał i znów musiałam to obsługiwać ja. W apogeum pracowało 6 redaktorów! Żaden nie wytrzymał zbyt długo…  Natomiast na pewno nie zamykam się na tę opcję - tylko znów, potrzeba tu środków na godną wypłatę dla takiej osoby.

8. Skomercjalizuj portal.

Chętnie nawiążę współpracę z reklamodawcami. Ale nie chcę z portalu zrobić choinki. Dbam, by Wam tego oszczędzić, więc mogę się zgodzić na reklamy tylko w ograniczonej formie i na temat gór.
 

9. Dlaczego w ogóle prosisz o pieniądze, jak wszyscy mają kryzys?

Pomyślałam, że pomagam turystom w górach od wielu lat, może lubią tę stronę na tyle, by nie pozwolić jej zniknąć i wesprą mnie skromną “piątką” gdy ja mam kryzys totalny, moje finanse sięgnęły dna i nie mogę chwilowo sponsorować Warunków. Proszę tylko tych, którzy mogą sobie na to pozwolić. Przez pandemię i brak zapomogi zjadłam oszczędności i od stycznia zaczęły się kłopoty z domknięciem finansowo miesiąca...
 

10. Dlaczego napisałaś, że jesteś rozczarowana, że tylko 22 osoby wsparły profil?

Emocje, desperacja, czarna otchłań, łzy. Nie powinna byłam tak pisać. Przepraszam.

Zauważyłam jednak po tym niefortunnym wpisie, że mam sporo naprawdę wartościowych i wspierających mnie fanów mimo mojego błądzenia we mgle i to dla Was będę pracować i na razie nie sprzedam portalu. Dziękuję Wam!
 

11. Jaka cena za portal?

Gdy zdecyduję, że jest na sprzedaż - ogłoszę to. Na razie nie jest i w najbliższych latach nie będzie, chyba że życie potoczy się inaczej niż to planuję, bo ostatecznie nigdy niczego pewnym być nie można.
 

12. Dlaczego nie ma zrzutki? Boimy się zobowiązań na miesiące.

Nie obawiajcie się, w każdej chwili możecie zrezygnować (karty), a subskrypcję można kupić np. tylko na 3 miesiące. Ew. kupcie tańszą i dajcie mi znać, że chcieliście jednorazowo więcej przekazać, otrzymacie ode mnie nagrody dla swojego progu. Możliwe, że stworzę również zrzutkę, jeśli wolicie taką formę wsparcia.

 

13. Już można wynajmować!!

Owszem, ale wszyscy jakoś szerokim łukiem omijają póki co Kraków i kierują się w góry. Czekam z niecierpliwością na stan sprzed pandemii, czyli zagranicznych turystów, a to chyba jeszcze potrwa :/

Edit: od końca marca znów nie można wynajmować noclegów krótkoterminowych :/

 

Jak wygląda praca nad “Aktualnymi warunkami”? 

Wiele osób się dziwi, gdy słyszy, że nad portalem pracuje jedna osoba. Ale jest to prawda. Codziennie zaglądam do skrzynek odbiorczych i publikuję od Was i dla Was informacje. 

Przysyłacie info na:

 • facebook wiadomości 

 • facebook wall

 • facebook grupa dyskusyjna

 • instagram wiadomości

 • instagram oznaczenia

 • instagram relacje

 • wiadomości mailowe

 • apkę mobilną

 • wiadomości na messenger


Jak wygląda moja praca od przesłania przez was wiadomości do ujrzenia jej opublikowanej na portalu?

Zwykle opis przychodzi chaotyczny, w wielu wiadomościach, niedokładny, z błędami merytorycznymi, ortograficznymi, interpunkcyjnymi lub w ogóle go nie ma. Dość często opisywana jest jedynie pogoda, zamiast warunków pod butem. Domeną instagramu jest niszczenie jakości zdjęć, lub Wy podsyłacie zdjęcia w różnych rozmiarach - mix pionowych, poziomych i kwadratowych. Czasem oznaczacie mnie jedynie w relacji (a ta wygaśnie po 1 dniu) lub na swoim profilu.

Co robię?
 

 • sprawdzam legalność przejścia (trasę, porę dnia, obecność psów, roweru, palnika, ogniska, schodzenia ze szlaku)

 • dopytuję o szczegółową trasę przejścia

 • dopytuję o warunki i potrzebny sprzęt

 • poprawiam błędy - wielkie litery, “Przechyby”, Starobociańskie Wierchy, błędy ortograficzne, usuwam spacje przed przecinkami i kropkami, dodaję spacje wokół myślników, usuwam powtórzenia i elementy kontrowersyjne

 • sklejam opis w jedno dodając autora z pamięci, bo zwykle autorzy się nie podpisują myśląc, że to robi jakiś automat ;)

 • proszę o podesłanie większej ilości zdjęć pionowych lub poziomych (jeśli na instagramie przytnę już i tak kiepskiej jakości zdjęcie, to wyjdzie pikseloza) lub podesłanie zdjęć innym sposobem

 • wrzucam post na medium, z którego przyszło

 • wrzucam post w naszej apce mobilnej, gdzie muszę wypełnić wszystkie pola osobno

 • gdy przychodzą same zdjęcia - wysyłam wzór jak podsyłać info, a gdy autor tylko zalajkuje to i milczy, dopytuję

 • gdy ktoś oznaczy Warunki w relacji - wrzucam relację i dopytuję o pełne info

 • gdy ktoś oznaczy mnie na swoim profilu - piszę komentarz by podesłał info

Takich wiadomości potrafi dziennie przyjść 60. Spokojniej jest podczas tygodnia, “tylko” ok 20 dziennie.

Poza obsługą przysyłanych informacji o warunkach, odpisuję Wam na pozostałe wiadomości. Czytam również komentarze i pilnuję by nie było w nich hejtu i chamstwa. Oprócz tego przeglądam strony służb i parków by udostępniać Wam najważniejsze aktualności oraz gdy mam chwilę - piszę artykuły na stronę.

Staram się Was edukować jak podsyłać info bym to mogła obsłużyć jak najszybciej i wiele osób już podsyła niemal idealne opisy, a zdarzają się też raz na jakiś czas i takie, które tylko kopiuję i wklejam - ideały :D 

 

 

 


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
 • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
 • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
 • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
 • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
 • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem