Avatar użytkownika

Magazyn Szum

66
patronów
1 760 
miesięcznie
21 290 
łącznie
66
patronów
1 760 zł 21 290 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

10 zł miesięcznie
Na dobry początek

10 razy tak dla publicystyki o polskiej sztuce! To dziesiątka na kulturę oraz porządną i rzetelną krytykę współczesnej sceny artystycznej – dzięki Twojemu wsparciu możemy dalej działać i tworzyć coraz więcej wartościowych treści, nowych formatów i pozytywnie zaskakiwać Cię każdym materiałem.
20 zł miesięcznie
Szum Dyskusyjny

Wiesz już, że sztuki nie ma bez krytyki. Za cenę jednorazowego wstępu na wystawę w dużej instytucji udostępnimy Ci fejsbukową przestrzeń debaty o sprawach istotnych i najistotniejszych dla polskiej sceny artystycznej (może nam się też wymsknąć jakaś wernisażowa ploteczka). Grupę będziemy tworzyć wspólnie – nie może Cię z nami zabraknąć!
30 zł miesięcznie
Spis Treści dla Patronów_ek

Śledzisz to, co piszczy w trawie polskiego świata sztuki? Szukasz wnikliwych tekstów o ważnych i dyskutowanych wystawach oraz artystach_kach? Chcesz być na bieżąco i dostawać prosto do skrzynki pakiet informacji poświęcony najważniejszym tematom każdego miesiąca? Świetnie się składa, mamy coś dla Ciebie! Wszystko to i jeszcze więcej znajdziesz w naszym specjalnym comiesięcznym Spisie Treści dla Patronów_ek.

Na tym oczywiście się nie kończy – dodatkowo zaprosimy Cię do Szumu Dyskusyjnego, naszej grupy na Facebooku, gdzie wspólnie debatować będziemy o sprawach istotnych i najistotniejszych dla polskiej sztuki.
60 zł miesięcznie
Wybierz 60 zł
26 dostępnych miejsc
Publikacja z szumowego sklepu

Dziękujemy za Twoje wsparcie! W podziękowaniu raz na pół roku dostaniesz od nas wybraną przez siebie publikację z szumowego sklepu. Archiwalne numery drukowanego „Szumu”, specjalistyczne książki i roczniki o sztuce Fundacji Kultura Miejsca czy poszukiwane tytuły Wydawnictwa 40 000 Malarzy wspaniale wpasują się do domowej biblioteczki.

Pamiętaj, że przysługują Ci nagrody z wcześniejszych progów: dostęp do grupy dyskusyjnej na Facebooku i Spis Treści dla Patronów_ek!
150 zł miesięcznie
Wybierz 150 zł
19 dostępnych miejsc
Zaproszenie na specjalne wydarzenia dla Patronów_ek

Za ten wielki wkład w działanie Szumu dostaniesz od nas zaproszenie na specjalne wydarzenia dla Patronów_ek: kameralne wizyty studyjne u artystek_ów, oprowadzania z redakcją czy kuratorowane wycieczki tropem polskiej sztuki. Szczegóły ustalimy wraz z Wami. Taką atrakcję przewidujemy raz na kwartał!

Przysługują Ci także nagrody z wcześniejszych progów: wybrana publikacja z szumowego sklepu, Spis Treści Szumu i dostęp do naszej specjalnej grupy dyskusyjnej na Facebooku.
1000 zł miesięcznie
Wybierz 1000 zł
5 dostępnych miejsc
Coś specjalnie dla Ciebie!

Tysiąc razy dziękujemy!
Twoje wsparcie oznacza nową jakość „Szumu” i dalszy rozwój naszego magazynu.

Za ten ogromny wkład zaoferujemy Ci coś skrojonego na Twoją miarę. W zależności od Twoich potrzeb zaproponujemy Ci widoczność reprezentowanych przez Ciebie marek, inicjatyw lub projektów na naszej platformie. . Nie obejdzie się rzecz jasna bez dostępów do bonusów z poprzednich opcji.

Czekamy na Twoją wiadomość!

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Magazyn Szum w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

SZUM jest magazynem poświęconym sztuce współczesnej w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Od 2013 roku stawiamy na pogłębioną refleksję wokół sztuki współczesnej i analizę zjawisk artystycznych, zarówno tych historycznych, jak i aktualnych, tych z największych instytucji i z niezależnych galerii.

Nadszedł czas, aby narobić więcej szumu! Pomóż nam rozwinąć cyfrowe skrzydła i stać się magazynem bardziej dostępnym i niezależnym. Polska sztuka współczesna jest bogata i różnorodna – problem w tym, że ciągle się o niej mało mówi i pisze. W „Szumie” od lat tworzymy przestrzeń na dyskusje o polu sztuki: możesz nas wesprzeć, byśmy mogli robić to dalej!

 

Magazyn SZUM - kiedy koniec jest początkiem

 

Świat zmienia się w zawrotnym tempie, a wraz z nim rynek wydawniczy. Od stycznia 2023 roku „Szum” nie będzie już wydawany w formie drukowanej – przenosimy się w całości do Internetu. Decydujemy się na ten krok ze względu na rosnące koszty produkcji magazynu, z czego druk jest tylko największym. Nie oznacza to, że chcemy rezygnować z tworzenia wartościowych treści. Wręcz przeciwnie: nasz zwrot ku Internetowi traktujemy jako okazję do rozwoju społeczności „Szumu”, inicjowania przestrzeni do żywych dyskusji i wymiany myśli.

 

Chcemy być w kontakcie z Czytelnikami i Czytelniczkami; zmieniać się na lepsze. Żeby to zrobić, planujemy udoskonalić i przeformułować dotychczasowy sposób działania. Chcemy nadal publikować, rozwijać nasz podcast „Godzina Szumu” i stworzyć zupełnie nową, dostępną i nowoczesną odsłonę internetowego wydania magazynu.

 

Magazyn SZUM - o czym szumi SZUM? Nasza misja

 

Misją magazynu „Szum” jest budowanie pogłębionej refleksji wokół sztuki współczesnej i krytyczne analizowanie zjawisk artystycznych – zarówno historycznych, jak i współczesnych. Jesteśmy opiniotwórczy. Bez naszego magazynu trudno wyobrazić sobie debatę o polskiej sztuce. To u nas zaczynają się dyskusje, które toczą się następnie na wernisażach i na łamach wysokonakładowej prasy.

Jest u nas miejsce zarówno na rozmowy o selfie-feminizmie i post-soviet chic, jak i o zwrocie konserwatywnym w polskiej sztuce. Piszemy o rynku, instytucjach publicznych i konkursach artystycznych. Interesują nas praktyki postartystyczne, sztuka chrześcijańska, taniec post-modern i klasyczna sztuka performansu, a także stare dobre malarstwo, rzeźba i sztuka wideo. Krytykujemy, ale staramy się to robić rzeczowo (i ciągle się uczymy). A jeśli ktoś się z nami nie zgadza – zawsze jesteśmy otwarci na polemikę, którą z zasady publikujemy na naszych łamach. 

 

Magazyn SZUM - jak SZUM działa w praktyce

 

Obecnie „Szum” to strona internetowa magazynszum.pl i kwartalnik drukowany. Od 2013 roku wydaliśmy już 38 numerów, w których staraliśmy się mapować polską scenę artystyczną oraz naświetlać jej historyczne konteksty. W wydaniu online skupiamy się przede wszystkim na bieżących wydarzeniach: publikujemy recenzje, wywiady, eseje, newsy i dokumentacje z wystaw. Nasza strona to także pokaźne archiwum tego, co w sztuce działo się przez poprzednią dekadę. Tu jest sztuka!

Od lutego 2020 nadajemy również autorską audycję „Godzina Szumu”. Karolina Plinta rozmawia z artystkami, artystami, pracownikami i politykami kultury o najciekawszych wydarzeniach na polskiej scenie artystycznej. Co dwa tygodnie nowy odcinek publikujemy w internetowym „Szumie” oraz na najpopularniejszych platformach streamingowych.

Nasz stały zespół jest niewielki – liczy sześć osób. Polegamy na wielu autorach i autorkach, twórcach i twórczyniach satelitach. Współpracujemy też z osobami czynnie działającymi w świecie sztuki, które tworzą ilustracje, okładki i prezentują swoje najnowsze prace właśnie u nas.

 

Magazyn SZUM - dlaczego warto nas wspierać

 

Po dziewięciu latach działalności jesteśmy przekonani, że w polskim świecie sztuki magazyn taki, jak nasz, jest konieczny. To znaczy: zbierający i wymieniający informacje, dający przestrzeń na krytykę, polemikę i dyskusję, z unikalnymi materiałami wizualnymi. Zaangażowany, tworzony z pasją i wyczuciem.

Jednak realia rynku wydawniczego nie pozostawiają złudzeń: czas więc, by zmienił się także „Szum”! Przygotowujemy się na nowy etap naszej działalności, numer 39. (grudzień 2022) będzie ostatnim wydaniem drukowanym. Dzięki wsparciu Patronów i Patronek chcemy nie tylko utrzymać dotychczasową jakość naszych redakcyjnych działań, ale i gruntownie przeformułować i rozszerzyć naszą obecność online.

Słuchaj w Patronite Audio!

Słuchaj Magazyn Szum w aplikacji Patronite Audio.
Pobierz aplikację na swój telefon lub słuchaj w przeglądarce.

Słuchaj

Cele Autora

Więcej autorskich materiałów
  • 3 000 zł miesięcznie
  • 1 240 zł brakuje
58%
Dzięki tej kwocie uda nam się rozszerzyć działalność magazynu poprzez możliwość zamawiania i publikowania większej liczby tekstów, rozmów etc., przy jednoczesnym utrzymaniu adekwatnych wynagrodzeń dla twórców i twórczyń tekstów, grafik oraz innych osób, z którymi współpracujemy.
Jeszcze lepsza „Godzina Szumu”
  • 5 000 zł miesięcznie
  • 3 240 zł brakuje
35%
Ta kwota pozwoli nam nie tylko na rozszerzenie działalności online, ale także na rozwój podcastu „Godzina Szumu”. Nasz podcast liczy ponad siedemdziesiąt odcinków i sądząc po Waszych reakcjach, cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Jest to świetna rozgrzewka przed wycieczką do muzeum czy galerii – możecie wysłuchać tu rozmów o najciekawszych wystawach, nowych projektach artystycznych, praktyce twórczej artystek i artystów czy wysłuchać opinii na temat problemów trawiących środowisko artystyczne. Zawsze z pierwszej ręki!

Chcemy, żeby „Godzina Szumu” była dla was jak najbardziej przystępna i atrakcyjna, dlatego chcielibyśmy kontynuować współpracę z profesjonalnym studiem nagraniowym: utrzymać jakość nagrań, a wraz z nią przyjemność słuchania. A to dopiero początek zmian!
Odpalamy nową stronę!
  • 10 000 zł miesięcznie
  • 8 240 zł brakuje
17%
Tak szczodre wsparcie oprócz rozwijania podcastu i publikowania większej liczby tekstów pozwoli nam na modernizację naszej strony internetowej.

W 2023 roku planujemy radykalnie rozszerzyć naszą działalność w sieci. Treści, które do tej pory ukazywały się tylko w wydaniu drukowanym, teraz zagoszczą na naszej WWW. Otrzymacie więc dostęp do ogromnej liczby różnorodnych tekstów i materiałów. Planujemy nowe działy, bardziej przejrzyste i łatwe w nawigacji sekcje, poręczne archiwum oraz wreszcie – chcemy, by nasza platforma była przystosowana dla osób w spektrum niepełnosprawności.

To wszystko wymaga przeprojektowania strony pod względem graficznym i programistycznym oraz dostosowania jej do nowego modelu działania. W tej kwocie powstanie również spójna i przejrzysta identyfikacja wizualna „Szumu”. Dzięki Wam może się to udać!

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Magazyn Szum już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Anonimowy patron
30 zł
Łukasz Zabłotny
Łukasz Zabłotny
30 zł
Piotrek Butlewski
Piotrek Butlewski
30 zł
Anonimowy patron
30 zł
Dominik Izdebski
Dominik Izdebski
60 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.