Magazyn Szum

W Patronite od 01.12.2022

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 420

Liczba Patronów: 361

Zostań Patronem
Kup na prezent
52 patronów
1 310 miesięcznie
2 170 łącznie
SZUM jest magazynem poświęconym sztuce współczesnej w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Od 2013 roku stawiamy na pogłębioną refleksję wokół sztuki współczesnej i analizę zjawisk artystycznych, zarówno tych historycznych, jak i aktualnych, tych z największych instytucji i z niezależnych galerii.

O Autorze

Nadszedł czas, aby narobić więcej szumu! Pomóż nam rozwinąć cyfrowe skrzydła i stać się magazynem bardziej dostępnym i niezależnym. Polska sztuka współczesna jest bogata i różnorodna – problem w tym, że ciągle się o niej mało mówi i pisze. W „Szumie” od lat tworzymy przestrzeń na dyskusje o polu sztuki: możesz nas wesprzeć, byśmy mogli robić to dalej!

 

Magazyn SZUM - kiedy koniec jest początkiem

 

Świat zmienia się w zawrotnym tempie, a wraz z nim rynek wydawniczy. Od stycznia 2023 roku „Szum” nie będzie już wydawany w formie drukowanej – przenosimy się w całości do Internetu. Decydujemy się na ten krok ze względu na rosnące koszty produkcji magazynu, z czego druk jest tylko największym. Nie oznacza to, że chcemy rezygnować z tworzenia wartościowych treści. Wręcz przeciwnie: nasz zwrot ku Internetowi traktujemy jako okazję do rozwoju społeczności „Szumu”, inicjowania przestrzeni do żywych dyskusji i wymiany myśli.

 

Chcemy być w kontakcie z Czytelnikami i Czytelniczkami; zmieniać się na lepsze. Żeby to zrobić, planujemy udoskonalić i przeformułować dotychczasowy sposób działania. Chcemy nadal publikować, rozwijać nasz podcast „Godzina Szumu” i stworzyć zupełnie nową, dostępną i nowoczesną odsłonę internetowego wydania magazynu.

 

Magazyn SZUM - o czym szumi SZUM? Nasza misja

 

Misją magazynu „Szum” jest budowanie pogłębionej refleksji wokół sztuki współczesnej i krytyczne analizowanie zjawisk artystycznych – zarówno historycznych, jak i współczesnych. Jesteśmy opiniotwórczy. Bez naszego magazynu trudno wyobrazić sobie debatę o polskiej sztuce. To u nas zaczynają się dyskusje, które toczą się następnie na wernisażach i na łamach wysokonakładowej prasy.

Jest u nas miejsce zarówno na rozmowy o selfie-feminizmie i post-soviet chic, jak i o zwrocie konserwatywnym w polskiej sztuce. Piszemy o rynku, instytucjach publicznych i konkursach artystycznych. Interesują nas praktyki postartystyczne, sztuka chrześcijańska, taniec post-modern i klasyczna sztuka performansu, a także stare dobre malarstwo, rzeźba i sztuka wideo. Krytykujemy, ale staramy się to robić rzeczowo (i ciągle się uczymy). A jeśli ktoś się z nami nie zgadza – zawsze jesteśmy otwarci na polemikę, którą z zasady publikujemy na naszych łamach. 

 

Magazyn SZUM - jak SZUM działa w praktyce

 

Obecnie „Szum” to strona internetowa magazynszum.pl i kwartalnik drukowany. Od 2013 roku wydaliśmy już 38 numerów, w których staraliśmy się mapować polską scenę artystyczną oraz naświetlać jej historyczne konteksty. W wydaniu online skupiamy się przede wszystkim na bieżących wydarzeniach: publikujemy recenzje, wywiady, eseje, newsy i dokumentacje z wystaw. Nasza strona to także pokaźne archiwum tego, co w sztuce działo się przez poprzednią dekadę. Tu jest sztuka!

Od lutego 2020 nadajemy również autorską audycję „Godzina Szumu”. Karolina Plinta rozmawia z artystkami, artystami, pracownikami i politykami kultury o najciekawszych wydarzeniach na polskiej scenie artystycznej. Co dwa tygodnie nowy odcinek publikujemy w internetowym „Szumie” oraz na najpopularniejszych platformach streamingowych.

Nasz stały zespół jest niewielki – liczy sześć osób. Polegamy na wielu autorach i autorkach, twórcach i twórczyniach satelitach. Współpracujemy też z osobami czynnie działającymi w świecie sztuki, które tworzą ilustracje, okładki i prezentują swoje najnowsze prace właśnie u nas.

 

Magazyn SZUM - dlaczego warto nas wspierać

 

Po dziewięciu latach działalności jesteśmy przekonani, że w polskim świecie sztuki magazyn taki, jak nasz, jest konieczny. To znaczy: zbierający i wymieniający informacje, dający przestrzeń na krytykę, polemikę i dyskusję, z unikalnymi materiałami wizualnymi. Zaangażowany, tworzony z pasją i wyczuciem.

Jednak realia rynku wydawniczego nie pozostawiają złudzeń: czas więc, by zmienił się także „Szum”! Przygotowujemy się na nowy etap naszej działalności, numer 39. (grudzień 2022) będzie ostatnim wydaniem drukowanym. Dzięki wsparciu Patronów i Patronek chcemy nie tylko utrzymać dotychczasową jakość naszych redakcyjnych działań, ale i gruntownie przeformułować i rozszerzyć naszą obecność online.


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Aleksandra Pytel
Aleksandra Pytel
Próg: 30 zł
Katarzyna Ostrowska
Katarzyna Ostrowska
Próg: 30 zł
Krzysztof Zbarski
Krzysztof Zbarski
Próg: 150 zł
Antonina  Ulatowska
Antonina Ulatowska
Próg: 20 zł
Kai Müller
Kai Müller
Próg: 30 zł
Agata Smalcerz
Agata Smalcerz
Próg: 10 zł