Avatar użytkownika

Magazyn Szum

79
patronów
2 450 
miesięcznie
29 590 
łącznie
79
patronów
2 450 zł 29 590 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

Obrazek progu
10 zł miesięcznie
Na dobry początek

Za nami pierwsza dekada istnienia SZUMU, zaczynamy kolejną!
To dziesiątka na dobry start. Na kulturę oraz porządną i rzetelną krytykę współczesnej sceny artystycznej. Dzięki Twojemu wsparciu możemy dalej działać i tworzyć coraz więcej wartościowych treści, nowych formatów i pozytywnie zaskakiwać Cię każdym materiałem.
Obrazek progu
20 zł miesięcznie
Szum Dyskusyjny

Wiesz już, że sztuki nie ma bez krytyki. Za cenę jednorazowego wstępu na wystawę w dużej instytucji włączymy Cię do przestrzeni debaty o sprawach istotnych i najistotniejszych dla polskiej sceny artystycznej (może nam się też wymsknąć jakaś wernisażowa ploteczka). Grupę będziemy tworzyć wspólnie – możesz więc mieć wpływ na to, o czym piszemy. A do tekstów zyskasz dostęp jeszcze przed publikacją... Nie może Cię tam zabraknąć!
Obrazek progu
30 zł miesięcznie
Spis Treści

Śledzisz to, co piszczy w trawie polskiego świata sztuki? Zgłaszasz się na open calle, ale już myślisz o kolejnych i chcesz wiedzieć jakie masz do wyboru? Szukasz wnikliwych tekstów – nie tylko z SZUMU! -– o ważnych i dyskutowanych wystawach oraz artystach_kach? Świetnie się składa, mamy coś dla Ciebie! Wszystko to, i jeszcze więcej, znajdziesz w naszym specjalnym comiesięcznym Spisie Treści dla Patronów_ek, czyli obszernym podsumowaniu miesiąca i zapowiedziach na następny.

Na tym oczywiście się nie kończy – dodatkowo zaprosimy Cię do Szumu Dyskusyjnego, naszej grupy na Facebooku, gdzie wspólnie debatować będziemy o sprawach istotnych i najistotniejszych dla polskiej sztuki.
Obrazek progu
50 zł miesięcznie
Wybierz 50 zł
24 dostępne miejsca
Wydanie Drugie Rozszerzone

Poza Spisem Treści i treściach Szumu Dyskusyjnego co miesiąc przygotowujemy dla Ciebie coś innego. Co to będzie? Wejściówki na obleganą wystawę lub inne wydarzenie kulturalne, limitowany merch SZUMU, a może publikacja z naszego sklepu? Daj się zaskoczyć! Najlepsza selekcja gwarantowana.
Obrazek progu
60 zł miesięcznie
Wybierz 60 zł
25 dostępnych miejsc
Publikacja z szumowego sklepu

Dziękujemy za Twoje wsparcie! W podziękowaniu raz na pół roku dostaniesz od nas wybraną przez siebie publikację z szumowego sklepu. Archiwalne numery drukowanego „Szumu”, specjalistyczne książki i roczniki o sztuce Fundacji Kultura Miejsca czy poszukiwane tytuły Wydawnictwa 40 000 Malarzy wspaniale wpasują się do domowej biblioteczki.

Pamiętaj, że przysługują Ci nagrody z wcześniejszych progów: dostęp do grupy dyskusyjnej na Facebooku i Spis Treści dla Patronów_ek!
Obrazek progu
70 zł miesięcznie
Wybierz 70 zł
24 dostępne miejsca
Domówka
Wizyta studyjna u wybranego artysty. Jakiego? Decydujecie wspólnie z zespołem redakcyjnym. Proponujecie nam artystę, z którym chcielibyście się spotkać, a my dokładamy wszelkich starań, żeby zabrać Was na prywatną wizytę studyjną w ich pracowni, trzy razy w roku.
Jedyna taka okazja, żeby zobaczyć ulubioną sztukę – od zaplecza!
Obrazek progu
150 zł miesięcznie
Wybierz 150 zł
18 dostępnych miejsc
Subskrypcja Autorska

Nic tak dobrze nie robi, jak trochę krytyki na żywo. Raz na trzy miesiące zabierzemy Cię więc na specjalne autorskie oprowadzanie. Łatwo policzyć, że w ciągu roku nasza redakcja zaprosi Cię na wystawę cztery razy. Porozmawiajmy, podyskutujmy, pooglądajmy – razem!

Przysługują Ci także nagrody z wcześniejszych progów: wybrana publikacja z szumowego sklepu, Spis Treści Szumu i dostęp do naszej specjalnej grupy dyskusyjnej na Facebooku.
Obrazek progu
1000 zł miesięcznie
Wybierz 1000 zł
5 dostępnych miejsc
Zostajesz patronem odcinka podcastu Godzina Szumu lub artykułu (krytyki, wywiadu) na magazynszum.pl

Ty i Twoja działalność zostają wymienione na początku podcastu/tekstu. Nazywamy Cię patronem treści. To idealna promocja dla Ciebie i Twojej firmy.

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Magazyn Szum w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

SZUM od 10 lat jest magazynem (teraz online) poświęconym sztuce współczesnej w Polsce i krajach sąsiednich. Piszemy, krytykujemy, prowokujemy refleksję wokół sztuki współczesnej i zjawisk artystycznych – historycznych i aktualnych, tych z największych instytucji i z niezależnych galerii.

Nadszedł czas, aby narobić więcej szumu! Pomóż nam rozwinąć cyfrowe skrzydła i stać się magazynem bardziej dostępnym i niezależnym. Polska sztuka współczesna jest bogata i różnorodna – problem w tym, że ciągle się o niej mało mówi i pisze. W „Szumie” od lat tworzymy przestrzeń na dyskusje o polu sztuki: możesz nas wesprzeć, byśmy mogli robić to dalej.

 

Świat zmienia się w zawrotnym tempie, a wraz z nim rynek wydawniczy. Od stycznia 2023 roku „Szum” nie będzie już wydawany w formie drukowanej – przenosimy się w całości do Internetu. Decydujemy się na ten krok ze względu na rosnące koszty produkcji magazynu, z czego druk jest tylko największym. Nie oznacza to, że chcemy rezygnować z tworzenia wartościowych treści. Wręcz przeciwnie: nasz zwrot ku Internetowi traktujemy jako okazję do rozwoju społeczności „Szumu”, inicjowania przestrzeni do żywych dyskusji i wymiany myśli.

 

Chcemy być w kontakcie z Czytelnikami i Czytelniczkami; zmieniać się na lepsze. Żeby to zrobić, planujemy udoskonalić i przeformułować dotychczasowy sposób działania. Chcemy nadal publikować, rozwijać nasz podcast „Godzina Szumu” i stworzyć zupełnie nową, dostępną i nowoczesną odsłonę internetowego wydania magazynu.

 

Magazyn SZUM - o czym szumi SZUM? Nasza misja

 

Misją magazynu „Szum” jest budowanie pogłębionej refleksji wokół sztuki współczesnej i krytyczne analizowanie zjawisk artystycznych – zarówno historycznych, jak i współczesnych. Jesteśmy opiniotwórczy. Bez naszego magazynu trudno wyobrazić sobie debatę o polskiej sztuce. To u nas zaczynają się dyskusje, które toczą się następnie na wernisażach i na łamach wysokonakładowej prasy.

Jest u nas miejsce zarówno na rozmowy o selfie-feminizmie i post-soviet chic, jak i o zwrocie konserwatywnym w polskiej sztuce. Piszemy o rynku, instytucjach publicznych i konkursach artystycznych. Interesują nas praktyki postartystyczne, sztuka chrześcijańska, taniec post-modern i klasyczna sztuka performansu, a także stare dobre malarstwo, rzeźba i sztuka wideo. Krytykujemy, ale staramy się to robić rzeczowo (i ciągle się uczymy). A jeśli ktoś się z nami nie zgadza – zawsze jesteśmy otwarci na polemikę, którą z zasady publikujemy na naszych łamach. 

 

Magazyn SZUM - jak SZUM działa w praktyce

 

Obecnie „Szum” to strona internetowa magazynszum.pl i kwartalnik drukowany. Od 2013 roku wydaliśmy już 38 numerów, w których staraliśmy się mapować polską scenę artystyczną oraz naświetlać jej historyczne konteksty. W wydaniu online skupiamy się przede wszystkim na bieżących wydarzeniach: publikujemy recenzje, wywiady, eseje, newsy i dokumentacje z wystaw. Nasza strona to także pokaźne archiwum tego, co w sztuce działo się przez poprzednią dekadę. Tu jest sztuka!

Od lutego 2020 nadajemy również autorską audycję „Godzina Szumu”. Karolina Plinta rozmawia z artystkami, artystami, pracownikami i politykami kultury o najciekawszych wydarzeniach na polskiej scenie artystycznej. Co dwa tygodnie nowy odcinek publikujemy w internetowym „Szumie” oraz na najpopularniejszych platformach streamingowych.

Nasz stały zespół jest niewielki – liczy sześć osób. Polegamy na wielu autorach i autorkach, twórcach i twórczyniach satelitach. Współpracujemy też z osobami czynnie działającymi w świecie sztuki, które tworzą ilustracje, okładki i prezentują swoje najnowsze prace właśnie u nas.

 

Magazyn SZUM - dlaczego warto nas wspierać

 

Po dziewięciu latach działalności jesteśmy przekonani, że w polskim świecie sztuki magazyn taki, jak nasz, jest konieczny. To znaczy: zbierający i wymieniający informacje, dający przestrzeń na krytykę, polemikę i dyskusję, z unikalnymi materiałami wizualnymi. Zaangażowany, tworzony z pasją i wyczuciem.

Jednak realia rynku wydawniczego nie pozostawiają złudzeń: czas więc, by zmienił się także „Szum”! Przygotowujemy się na nowy etap naszej działalności, numer 39. (grudzień 2022) będzie ostatnim wydaniem drukowanym. Dzięki wsparciu Patronów i Patronek chcemy nie tylko utrzymać dotychczasową jakość naszych redakcyjnych działań, ale i gruntownie przeformułować i rozszerzyć naszą obecność online.

Słuchaj w Patronite Audio!

Słuchaj Magazyn Szum w aplikacji Patronite Audio.
Pobierz aplikację na swój telefon lub słuchaj w przeglądarce.

Słuchaj

Cele Autora

Więcej autorskich materiałów
  • 3 000 zł miesięcznie
  • 550 zł brakuje
81%
Dzięki tej kwocie uda nam się rozszerzyć działalność magazynu poprzez możliwość zamawiania i publikowania większej liczby tekstów, rozmów etc., przy jednoczesnym utrzymaniu adekwatnych wynagrodzeń dla twórców i twórczyń tekstów, grafik oraz innych osób, z którymi współpracujemy.
Jeszcze lepsza „Godzina Szumu”
  • 5 000 zł miesięcznie
  • 2 550 zł brakuje
49%
Ta kwota pozwoli nam nie tylko na rozszerzenie działalności online, ale także na rozwój podcastu „Godzina Szumu”. Nasz podcast liczy ponad siedemdziesiąt odcinków i sądząc po Waszych reakcjach, cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Jest to świetna rozgrzewka przed wycieczką do muzeum czy galerii – możecie wysłuchać tu rozmów o najciekawszych wystawach, nowych projektach artystycznych, praktyce twórczej artystek i artystów czy wysłuchać opinii na temat problemów trawiących środowisko artystyczne. Zawsze z pierwszej ręki!

Chcemy, żeby „Godzina Szumu” była dla was jak najbardziej przystępna i atrakcyjna, dlatego chcielibyśmy kontynuować współpracę z profesjonalnym studiem nagraniowym: utrzymać jakość nagrań, a wraz z nią przyjemność słuchania. A to dopiero początek zmian!

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Magazyn Szum już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Anka Gregorczyk
Anka Gregorczyk
10 zł
Bartosz Dondelewski
Bartosz Dondelewski
60 zł
Teresa Gierzynska
Teresa Gierzynska
20 zł
Daniel Muzyczuk
Daniel Muzyczuk
10 zł
Dominika Wierzbicka
Dominika Wierzbicka
50 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.