Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Magazyn Szum w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyNadszedł czas, aby narobić więcej szumu! Pomóż nam rozwinąć cyfrowe skrzydła i stać się magazynem bardziej dostępnym i niezależnym. Polska sztuka współczesna jest bogata i różnorodna – problem w tym, że ciągle się o niej mało mówi i pisze. W „Szumie” od lat tworzymy przestrzeń na dyskusje o polu sztuki: możesz nas wesprzeć, byśmy mogli robić to dalej.
Świat zmienia się w zawrotnym tempie, a wraz z nim rynek wydawniczy. Od stycznia 2023 roku „Szum” nie będzie już wydawany w formie drukowanej – przenosimy się w całości do Internetu. Decydujemy się na ten krok ze względu na rosnące koszty produkcji magazynu, z czego druk jest tylko największym. Nie oznacza to, że chcemy rezygnować z tworzenia wartościowych treści. Wręcz przeciwnie: nasz zwrot ku Internetowi traktujemy jako okazję do rozwoju społeczności „Szumu”, inicjowania przestrzeni do żywych dyskusji i wymiany myśli.
Chcemy być w kontakcie z Czytelnikami i Czytelniczkami; zmieniać się na lepsze. Żeby to zrobić, planujemy udoskonalić i przeformułować dotychczasowy sposób działania. Chcemy nadal publikować, rozwijać nasz podcast „Godzina Szumu” i stworzyć zupełnie nową, dostępną i nowoczesną odsłonę internetowego wydania magazynu.
Misją magazynu „Szum” jest budowanie pogłębionej refleksji wokół sztuki współczesnej i krytyczne analizowanie zjawisk artystycznych – zarówno historycznych, jak i współczesnych. Jesteśmy opiniotwórczy. Bez naszego magazynu trudno wyobrazić sobie debatę o polskiej sztuce. To u nas zaczynają się dyskusje, które toczą się następnie na wernisażach i na łamach wysokonakładowej prasy.
Jest u nas miejsce zarówno na rozmowy o selfie-feminizmie i post-soviet chic, jak i o zwrocie konserwatywnym w polskiej sztuce. Piszemy o rynku, instytucjach publicznych i konkursach artystycznych. Interesują nas praktyki postartystyczne, sztuka chrześcijańska, taniec post-modern i klasyczna sztuka performansu, a także stare dobre malarstwo, rzeźba i sztuka wideo. Krytykujemy, ale staramy się to robić rzeczowo (i ciągle się uczymy). A jeśli ktoś się z nami nie zgadza – zawsze jesteśmy otwarci na polemikę, którą z zasady publikujemy na naszych łamach.
Obecnie „Szum” to strona internetowa magazynszum.pl i kwartalnik drukowany. Od 2013 roku wydaliśmy już 38 numerów, w których staraliśmy się mapować polską scenę artystyczną oraz naświetlać jej historyczne konteksty. W wydaniu online skupiamy się przede wszystkim na bieżących wydarzeniach: publikujemy recenzje, wywiady, eseje, newsy i dokumentacje z wystaw. Nasza strona to także pokaźne archiwum tego, co w sztuce działo się przez poprzednią dekadę. Tu jest sztuka!
Od lutego 2020 nadajemy również autorską audycję „Godzina Szumu”. Karolina Plinta rozmawia z artystkami, artystami, pracownikami i politykami kultury o najciekawszych wydarzeniach na polskiej scenie artystycznej. Co dwa tygodnie nowy odcinek publikujemy w internetowym „Szumie” oraz na najpopularniejszych platformach streamingowych.
Nasz stały zespół jest niewielki – liczy sześć osób. Polegamy na wielu autorach i autorkach, twórcach i twórczyniach satelitach. Współpracujemy też z osobami czynnie działającymi w świecie sztuki, które tworzą ilustracje, okładki i prezentują swoje najnowsze prace właśnie u nas.
Po dziewięciu latach działalności jesteśmy przekonani, że w polskim świecie sztuki magazyn taki, jak nasz, jest konieczny. To znaczy: zbierający i wymieniający informacje, dający przestrzeń na krytykę, polemikę i dyskusję, z unikalnymi materiałami wizualnymi. Zaangażowany, tworzony z pasją i wyczuciem.
Jednak realia rynku wydawniczego nie pozostawiają złudzeń: czas więc, by zmienił się także „Szum”! Przygotowujemy się na nowy etap naszej działalności, numer 39. (grudzień 2022) będzie ostatnim wydaniem drukowanym. Dzięki wsparciu Patronów i Patronek chcemy nie tylko utrzymać dotychczasową jakość naszych redakcyjnych działań, ale i gruntownie przeformułować i rozszerzyć naszą obecność online.
Słuchaj Magazyn Szum w aplikacji Patronite Audio.
Pobierz aplikację na swój telefon lub słuchaj w przeglądarce.
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.