Włącz oszczędzanie na własną domową miarę!

W Patronite od 15.10.2021

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 2133

Liczba Patronów: 2207

Zostań Patronem
Kup na prezent
3 patronów
90 miesięcznie
2 210 łącznie
Włącz oszczędzanie to portal o oszczędzaniu, ekologii i ochronie środowiska. Praktyczny poradnik który pomoże w codziennych wyborach, podpowie jak oszczędzać i żyć w sposób przyjazny przyrodzie. Portal z którego można korzystać w codziennym życiu, domu, pracy, podróży, czy na zakupach.

O Autorze

Włącz oszczędzanie na własną domową miarę

Nazywam się Łukasz Pająk. Od 2015 roku pracuję nad rozwojem portalu Włącz oszczędzanie

Jest to inicjatywa edukacyjna poświęcona promowaniu postaw ekologicznych. Poradnik który pomaga w codziennych wyborach, podpowiada jak oszczędzać i żyć w sposób przyjazny przyrodzie. Praktyczne narzędzie i źródło wiedzy z którego można korzystać w codziennym życiu, domu, pracy, podróży, czy na zakupach.

Jestem niezależnym twórcą i autorem portalu. Żadna firma, instytucja, organizacja, nie wspiera mnie w działaniu pod względem technicznym, czy też finansowym. Sam poświęcam na wszystko czas i pieniądze.

Martwię się o los Ziemi i los ludzkości! 

Od ponad 5 lat całym sercem i z olbrzymim zaangażowaniem prowadzę stronę Włącz oszczędzanie. Publikuje wartościowe, merytoryczne treści, dzielę się wiedzą i podpowiadam co zrobić żeby zmieniać NASZ świat na lepszy.

Aktualne wiadomości i porady zamieszczane na stronie mają przekonać każdego komu zależy na ochronie NASZEJ Błękitnej Planety, że warto żyć świadomie, rozważnie i uważnie. Brać odpowiedzialność za swoje życie i wybory.

Włącz oszczędzanie - portal o oszczędzaniu ekologii i ochronie środowiska

Pojedyncze decyzje czynią wielką różnicę

Uważam, że ekologiczne podejście do życia powinno być częścią naszej codzienności, a nie przykrym obowiązkiem. Każda, nawet najmniejsza zmiana ma znaczenie dla NASZEJ Ziemi. Każdy z nas ma swój realny wpływ, może małymi krokami zmieniać rzeczywistość i polepszać stan planety.

Zmierzam stworzyć z portalu Włącz oszczędzanie największą w polskim internecie, darmową encyklopedie, bazę haseł, pojęć, zagadnień, na tematy związane z ekologią i ochroną środowiska. 

Podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej i edukacja w tym zakresie – prowadzona już od najmłodszych lat – to w mojej ocenie jeden z głównych czynników, które wpływają na aktualny i przyszły stan zasobów naturalnych. Przystępny język i zbiór wartościowych treści zamieszczanych na stronach portalu Włącz oszczędzanie i w bazie (encyklopedii) haseł ekologicznych, mają stanowić fundament dla edukacji ekologicznej, bo ekologia staje się coraz ważniejszym społecznie tematem.

Poprzez wsparcie projektu na Patronite zapraszam

do POMOCY w osiągnięciu powyższego celu!!!

Do komunikacji i wzmacniania relacji z czytelnikami, wykorzystuje media społecznościowe. Zamieszczane w nich informacje mają zachwycać, zadziwiać, czasami szokować i wzruszać czytelników. Skłaniać do zastanowienia i refleksji. Pomaga to wzmocnić relacje, tworzyć wspólnotę ludzi o podobnych zainteresowaniach i poglądzie na świat.

Jeżeli nie planujecie wesprzeć finansowo portalu, bardzo proszę WŁĄCZCIE SIĘ w internetową promocję serwisu. Subskrybujcie, lajkujcie, udostępniajcie treści, to w istotny sposób pomoże w rozwoju portalu, a w konsekwencji przyczyni się do skuteczniejszej edukacji ekologicznej.

Zapraszam na stronę wlaczoszczedzanie.pl, zapisu na newsletter, polubienie kanału społecznościowego. Jestem pewien że znajdziecie tam dużo wartościowych treści. 

 

Mamy tylko jedną Ziemię,
a jej przyszłość zależy od każdego,
na pozór niewielkiego,
ludzkiego działania,
zależy od każdego z nas.

Nie czekaj do jutra,
los Ziemi jest w naszych (TWOICH) rękach!
Już dziś Włącz oszczędzanie
na własną, domową miarę!

Łukasz Pająk

zobacz: więcej o mnie

Dlaczego stworzyłem portal Włącz oszczędzanie?

Włącz oszczędzanie - Błękitna Planeta Ziemia

Ziemia! Błękitna perła w przestrzeni, cudowny ale wrażliwy świat!

Skalna kula którą zamieszkujemy, jest zlepkiem kosmicznego pyłu krążącego wokół Słońca. Nasz glob pod swoją skorupą jest ciekły, rozgrzany do białości. Na tym ciekłym podłożu przesuwają się kontynenty i poszerzają dna oceanów. Pomiędzy powierzchnią Ziemi a kosmiczną próżnią mieści się cudowny, wrażliwy świat nazwany BIOSFERĄ.

Bez liczącej 4 i pół miliarda lat Matki Ziemi nie moglibyśmy istnieć. Urodziliśmy się na jej powierzchni i tu spędzamy całe swoje życie. Im dłużej badamy przestrzeń kosmiczną i system słoneczny, tym wyraźniej stwierdzamy niezwykłość NASZEGO świata. 

NASZA Błękitna, Żywa Planeta, znajduje się w krytycznym momencie ewolucji. Jeden z jej gatunków, MY czyli człowiek, zagraża zakłóceniem i wyczerpaniem systemów podtrzymujących życie. Powoli zbliżamy się do globalnej katastrofy ekologiczne.

 

Jedno wiemy.
Ziemia nie jest własnością człowieka, to człowiek należy do Ziemi.
Wszystko jest ze sobą złączone jak krew, co wiąże jedną rodzinę.
Co się przydarza Ziemi, przydarza się także synom tej Ziemi.
To nie człowiek przędzie tkaninę życia, on jest w niej tylko małą nitką.
Cokolwiek uczyni tkaninie, uczyni samemu sobie.

Wódz Seattle

 

Antropocen - epoka człowieka

Doprowadziliśmy naszą planetę na skraj wytrzymałości

Obecnie żyjemy w Antropocenie, nowej epoce historii Ziemi zdominowanej przez człowieka, a nie przez aktywność geologiczną. Jeżeli szybko nie podejmiemy zdecydowanych działań na rzecz ochrony środowiska i bioróżnorodności, doprowadzimy do destabilizacji życia na NASZEJ planecie. Do momentu którego nikt z nas nie chciałby być świadkiem. 

Według danych Banku Światowego w ciągu ostatnich 50 lat:

 • globalny PKB wzrósł o 330%
 • wolumen światowego handlu zwiększył się o 960%
 • liczba ludzi żyjących na Ziemi podwoiła się
 • populacja dzikich zwierząt spadła o połowę
 • populacji kręgowców zmalała o 60%
 • emisja gazów cieplarnianych wzrosła o 94%
 • ilość wykorzystywanej energii w przeliczeniu na osobę zwiększyła się o 44%

Zgodnie z prognozami ONZ, jeżeli światowa populacja wzrośnie do 9,6 mld ludzi w 2050 roku, ludzkość będzie potrzebować zasobów naturalnych trzykrotnie przekraczających obecne zasoby planety!

Pogłębiającym się problemem staje się kryzys klimatyczny. Jak pokazuje ostatni raport IPCC (Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu), średnia globalna temperatura jest obecnie wyższa o 1°C od poziomu przedindustrialnego. Jeśli emisje gazów cieplarnianych nie zostaną szybko zahamowana, to dynamika wzrostu globalnej temperatury przekroczy bezpieczny próg 1,5°C już w 2040 roku, co grozi katastrofą klimatyczną na niespotykaną dotąd skalę.

Jeżeli przekroczymy punkty krytyczne zmian klimatu, na reakcję będzie za późno. Staniemy się biernymi obserwatorami wydarzeń, które wcześniej sami sprowokowaliśmy.

Żyjemy w epoce fake newsów i post prawdy. W epoce ekościemy, kampanii dezinformacyjnych sponsorowanych przez trucicieli i sprawców katastrof ekologicznych. Nauka przechodzi kryzys, jeśli chodzi o publikowanie nierzetelnych badań i niesprawdzonych informacji. 

Globalne zagrożenia ekologiczne

Globalne i lokalne zagrożenia ekologiczne - nawałnice, huragany, trąby powietrzne, fale gorąca, pożary, susze, powodzie, zakwaszanie oceanów, postępująca utrata kriosfery - stały lub stają się faktem. Prowadzą, do ograniczonych możliwości produkcji żywności, konfliktów o wodę, wojen, masowych migracji, coraz dotkliwszych skutków zdrowotnych.  

Oddalamy się od świata przyrody - wyciskamy planetę jak cytrynę

Wpływ Homo Sapiens jest coraz bardziej widoczny na Ziemi, a niszczycielska działalność człowieka zachwiała podstawami świata przyrody. Doprowadzamy NASZĄ planetę na skraj przepaści. Ślepo, powoli, nieubłagalnie, zmierzamy ku katastrofie.

Mamy zdolność do eksterminacji życia na globalną skalę. Zanika bioróżnorodność, znikają całe siedliska i ekosystemy. Nie zostawiamy przestrzeni dla innych gatunków, doprowadzamy do szóstego masowego wymierania zwierząt.

Syndrom przesuwającego się punkt odniesienia zakłóca sposób w jaki postrzegamy przyrodę. Nie pamiętamy, że kilkanaście / kilkadziesiąt / kilkaset lat temu, w naszej okolicy istniały rozległe, zielone tereny, powietrze wypełniał zapach kwiatów, świergot ptaków i brzęczenie owadów. Lasy zwierzyna, a rzeki, jeziora i oceany były pełne ryb.

Zadeptujemy i niszczymy Matkę Ziemię

Nic nas nie ogranicza i nie powstrzymuje. Traktujemy Ziemię jak NASZĄ własność.

Niekorzystne zmiany dzieją się na naszych oczach. Bogactwa naturalne które Ziemia oferowała za darmo znikają. Jeżeli czegoś nie zrobimy, doświadczymy zagrożeń poważniejszych niż obecne, a życie kolejnych pokoleń ulegnie całkowicie zmianie. 

Pamiętajmy! Nie znamy innego życia, jesteśmy sami we wszechświecie! Kiedy dojdzie do globalnej katastrofy ekologicznej ludzkość nie będzie miała Planety B.

Wszystko jest ze sobą połączone los Ziemi i los ludzkości

Jesteśmy częścią przyrody, połączeni z nią pępowiną której nigdy nie odetniemy. Wyłoniliśmy się z przyrody i ciągle w niej tkwimy. Chronić przyrodę skutecznie oznacza chronić ją wraz z człowiekiem, nie zaś bez niego lub wbrew człowiekowi.

Błędem jest stosowanie podziału: MY i PRZYRODA, że coś robimy dla SIEBIE, a coś dla PRZYRODY.

Każdy człowiek ma wpływ na Ziemię która jest domem dla nas i innych zwierząt. Wszyscy żyjemy na Ziemi która jest systemem naczyń połączonych i mamy wpływ bezpośredni i pośredni na siebie nawzajem: zwierzęta rośliny, ludzi.

Zmiany środowiska naturalnego uświadamiają nam, że nie chodzi o jeden ekosystem, chodzi o całą biosferę. Korzystamy z dóbr biosfery, które działają w skomplikowanych procesach współzależności, tego co żywe, z tym co martwe. Razem z miliardami organizmów współtworzymy warunki do życia.

Wspólnie mamy planetę do uratowania

Wspólnie mamy planetę do uratowania

To już ostatni dzwonek, by zmienić swoje nawyki. Musimy działać zarówno na małą jak i wielką skalę. 

W walkę o czyste środowisko angażuje się coraz więcej znanych na całym świecie osób - aktorzy, celebryci, biznesmeni: Leonardo diCaprio, Jane Fonda, Cate Blanchett, Bill Gates. Im jest łatwiej bo mają pieniądze, wpływy.

Kilka lat temu zadawałem sobie pytanie: W jaki sposób JA mogę pomóc PLANECIE?

Nie jestem politykiem, influencerem, aktorem, osobą o dużych możliwościach finansowych, czy mocy opiniotwórczej. Zdecydowałem się jednak na podjęcie konkretnych działań.  

Tak właśnie powstała inicjatywa edukacyjna związana z prowadzeniem portalu. Portalu który ma uświadamiać, co zrobiliśmy z NASZĄ Błękitną Planetą.

Dla dobra ZIEMI działam! Chce zmieniać NASZE postępowanie!

W dobie post prawdy staram się dostarczać aktualne informacje, szerzyć wartościową wiedzę z zakresu ekologii i ochrony środowiska. Wyjaśniać co oznaczają poszczególne pojęcia i zagadnienia ekologiczne

Daje czytelnikom więcej świadomości i otwieram oczy na nowe rzeczy, zagadnienia, zachowania. Pokazuje wielotorowość, różnorodność i użytkowość przyrody. Uważam, że dzięki mojej pracy ludzie lepiej rozumieją świat który nas otacza.

Słucham, czytam, publikuje wypowiedzi ekspertów, naukowców, innowatorów i wizjonerów. Doradzam jak oszczędzać energię, wodę, a przez to pieniądze i środowisko, dokonywać świadomych i odpowiedzialnych wyborów. Jak odczytywać znaki ekologiczne, etykiety energetycznekupować i użytkować energooszczędne urządzenia, jak wybudować i prowadzić dom ekologiczny

Zamieszczane przeze mnie eko porady można śmiało wykorzystywać każdego dnia, w codziennych czynnościach, w życiu prywatnym i firmowym. Mogą być źródłem prawdziwej inspiracji.

Włącz oszczędzanie - Bądź eko

Metoda małych kroczków

Spotkałem się z opiniami, że to co robię NIE MA SENSU! Że są to mało istotne działania.
Uważam zupełnie inaczej!

Wierzę, że mam moc czynienia zmian, podążam odpowiednią drogą, a pojedyncze decyzje robią (czynią) wielką różnicę.

Każde działanie zaczyna się od pierwszego kroku! 
Każda, nawet najmniejsza zmiana w naszym codziennym życiu, ma znaczenie dla życia na NASZEJ Ziemi!
Każdy z nas ma swój mały, ale realny wpływ na środowisko!
Każdy może zmieniać rzeczywistość i polepszać stan planety!

Zmiany można wprowadzać małymi krokami, z dnia na dzień, z tygodnia na tydzień, z miesiąca na miesiąc. Oczywiście czym szybciej tym lepiej. 

Ważne jest żeby jak największa liczba osób zyskała ekologiczną świadomość!
Że BYCIE EKO nie wymaga ogromnego wysiłku i zaangażowania!
Że trzeba podjąć decyzję o ruszeniu z miejsca! 
Dawać dobry przykład rodzinie, przyjaciołom!
Zacząć działać już dziś, by zmiana stylu życia przysłużyła się światu i środowisku.


Celem niech stanie się 
poszanowanie matki natury
i ochrona błękitnej planety

Los Ziemi jest w naszych rękach!


Co udało mi się już zrobić, osiągnąć?

Od początku działania portalu Włącz oszczędzanie dzielę się (z WAMI czytelnikami) wiedzą zupełnie za darmo. Zamiast poświęcać wiele godzin na szukanie informacji strona wlaczoszczedzanie.pl pozwala uporządkować, przyspieszyć proces poznania danych zagadnień i pojęć ekologicznych.

Tworzę największą w polskim internecie encyklopedię ekologiczną - bazę haseł ekologicznych, które odpowiadają na podstawowe pytania związane z ekologią, ochroną środowiska i zagrożeniami ekologicznymi (291 haseł ekologicznych – stan na 08.10.2021). 

Tworzę unikalne, rozbudowane i merytoryczne treści. Publikuje tematycznie powiązane ze sobą grupy artykułów, linkując do informacji, które traktuje jako kluczowe, najbardziej wartościowe:

Uruchomiłem dział aktualności, gdzie codziennie dodaje nowe eko wiadomości (2532 artykułów – stan na 08.10.2021).

Doprowadziłem wiele haseł ekologicznych zamieszczonych na stronach portalu do pierwszych wyników wyszukiwania Google.

Stworzyłem i wciąż aktualizuje pierwsze w polskim internecie zestawienia i przeglądy:

Zajmuje się technicznymi zagadnieniami związanymi z prowadzeniem strony www:

 • zaprojektowałem i wykonałem stronę portalu wlaczoszczedzanie.pl
 • codziennie dbam o aktualną wersję CMS-a, przyjazny charakter, wygodną, przejrzystą strukturę i responsywność strony internetowej
 • wykonuje prace z zakresu obowiązków administratora strony, domeny i hostingu
 • dostosowuje witrynę do wytycznych Google
 • wciąż rozbudowuje i ulepszam zaplecze portalu
 • optymalizuje stronę pod kątem prędkości działania i ładowania
 • przygotowuje zdjęcia i grafiki

Treści zawarte w artykułach z działu nowości i encyklopedii ekologicznej wykorzystywane są: 

 • przez portale internetowe, lokalne, branżowe, ekologiczne i edukacyjne
 • magazyny studenckie
 • w pracach naukowych
 • na forach dyskusyjnych
 • w prasie codziennej, radiu i telewizji

Nawiązałem współpracę: 

 • z agencjami prasowymi: Newseria, Newseria Biznes, Newseria Innowacje, Newseria Lifestyle, Nauka w Polsce, Serwis Zdrowie, Kurier PAP
 • pracownią badań opinii publicznej SW Research 

Portal Włącz oszczędzanie jest patronem medialnym wydarzeń ekologicznych, stowarzyszeń, fundacji i organizacji ekologicznych:

 • Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC
 • Ogólnopolskie Stowarzyszenie Budownictwa Naturalnego OSBN
 • Stowarzyszenia Wspierania Inwestycji Przyjaznych Pta.com
 • Green Energy Congress
 • Warsaw EcoTech Expo
 • Targi Bio Eko Natura
 • Ekotyki – Targi kosmetyków naturalnych
 • PV GigaCon
 • Targi NATURA 2021 zdrowie i uroda
 • W klimacie zmian

zobacz: przegląd wybranych publikacji ekologicznych, list partnerów z którymi współpracuje portal wlaczoszczedzanie.pl

Dlaczego Patronite? Na co przeznaczę środki? 

Patronite plus Włącz oszczędzanie

Konsekwentnie od 2015 roku na “pełen etat” zaangażowany jestem w prowadzenie portalu Włącz oszczędzanie. Lubię pracować i czuje satysfakcje kiedy jestem produktywny. Cieszę się że z pasją robię coś dla planety, a czytelnicy portalu uznają to za wartościowe. 

Nie uważam się za super eksperta w dziedzinie ekologii i ochrony środowiska, ale tworzenie treści pomaga mi w poszerzania własnej wiedzy (rozwój osobisty) i zdobywania nowych umiejętności.

Wyszukiwanie informacji, opracowywanie haseł ekologicznych, przygotowywanie materiałów jest jednak bardzo pracochłonne, kosztuje sporo własnych pieniędzy i czasu. To czas jest obecnie jedną z najcenniejszych walut na świecie. 

Mam sporo pomysłów na to co można zrobić, w jakim kierunku ma rozwijać się portal. Wymaga to jednak badań, studiowania, tłumaczenia, zaangażowania….

Wasze wsparcie finansowe pomoże: 

 • w dalszym rozwoju portalu
 • tworzeniu merytorycznych treści 
 • w aktualizowaniu i uzupełnianiu wiedzy o nowe informacje
 • podnoszeniu jakości publikowanych materiałów pod względem merytorycznym, technicznym i wizualnym
 • dotarciu do innych czytelników poprzez media społecznościowe
 • w stworzeniu podcastu powiązanego z portalem

W tym celu zainwestuje:

 • w nowy sprzęt komputerowy
 • szybszy, stabilniejszy serwer
 • codzienny backup portalu
 • zabezpieczenie strony przed nieprzewidzianymi zdarzeniami, takimi jak ataki hakerskie
 • oprogramowanie wspierające działanie strony internetowej
 • narzędzia wspierające SEO i optymalizację strony
 • narzędzia umożliwiające badanie marki, wyszukiwanie słów kluczowych
 • narzędzia graficzne
 • bazę grafik
 • subskrypcje branżowych czasopism
 • zakup książek o tematyce ekologicznej
 • sprzęt do obsługi i nagrywania podcastu

Ułatwi to rozszerzenie działalności na inne platformy, dotarcie do większej liczby osób. Pozwoli wznieść projekt Włącz oszczędzanie na nowy, wyższy poziom i jeszcze lepiej promować wartościowe treści.

Chcę dalej dzielić się wiedzą i zmieniać świat na lepsze!

Jeżeli podzielacie idee przyświecające tworzeniu portalu Włącz oszczędzanie, zachęcam WAS do WŁĄCZENIA się w mój projekt. 

Będę wdzięczny. za każdą nawet najmniejszą wpłatę, która pozwoli na dalszy rozwój portalu. 

Bardzo proszę o wsparcie. Dzięki temu dacie Mi sygnał, że to co robię ma sens, że jest to ścieżka którą dalej powinienem podążać. 

Co mogę zrobić żeby wiedza którą się z tobą dzielę była dla Ciebie jeszcze bardziej wartościowa?

Będę wdzięczny gdy po przeczytaniu publikowanych przeze mnie poszczególnych treści skontaktujesz się ze mną, podzielisz opinią i uwagami. Pomoże mi to w rozwoju.

Jeśli jest coś w czym moja strona mogłaby być jeszcze lepsza, ciekawsza, zapraszam Cię do kontaktu na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Obiecuję że odpiszę najszybciej jak to możliwe.

Ziemia jest twoim okrętem


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
 • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
 • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
 • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
 • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
 • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Magdalena Błocka
Magdalena Błocka
Próg: 20 zł
Monika Zeller
Monika Zeller
Próg: 20 zł
Anonimowy patron
Próg: 50 zł
Magdalena Błocka
Magdalena Błocka
Próg: 15 zł
Anonimowy patron
Próg: 20 zł