Reakcje na utratę pierwszego ukraińskiego F-16 dobrze ilustrują zjawisko nierealistycznych oczekiwań wobec wyprodukowanej na Zachodzie broni. Ulegają mu „zwykli zjadacze chleba”, ale i pośród fachowców zdarzają się nadmierni optymiści.
Pokonanie rosji przy chęci i zaangażowaniu Ukraińców, byłoby dla Stanów Zjednoczonych niespecjalnie wymagającym wyzwaniem. Pod warunkiem, że nie zabraknie politycznej woli.
Powszechna jest percepcja, zgodnie z którą na Zaporożu Ukraińcy ponieśli porażkę. Tylko czy takie postrzeganie spraw wytrzymuje konfrontację z rzeczywistością?
Nie ma się co fiksować na fakcie, że ostatecznie Ukraina otrzyma kilkaset czołgów Leopard 1.
Dlaczego gen. Walery Załużny nie rzucił w pierwszej kolejności do walk na Zaporożu najlepszych jednostek?
Ukraińcy dokonali czegoś, co ostatni raz z sukcesem udało się przeprowadzić 32 lata temu, podczas „Pustynnej Burzy” – wyizolowali informacyjnie pole bitwy.
Wspólnym elementem rosyjskich materiałów poświęconych rychłej ukraińskiej kontrofensywie jest odwołanie się do zmagań na łuku kurskim z lipca 1943 r. Premiera wpisu na Patronite!
Gdyby rok temu ktoś mi powiedział, że Abramsy i Leopardy trafią do Ukrainy w ramach pomocy wojskowej – zalałaby mnie złość. „Nie kpij, k…, z tak poważnej sprawy!”.
Nie fetyszyzujmy czołgów, bo choć bardzo ważne, stanowią zaledwie część ekosystemu.
Wsparcie dla Ukrainy to dla Niemców psi obowiązek. Premiera wpisu na Patronite!
Góra przyszła do Mahometa – przynajmniej w teorii skraca się obieg kwitów i zwiększa decyzyjność najważniejszego rosyjskiego generała „na teatrze”.
Wesprzyj działalność Autora Marcin Ogdowski już teraz!
Więź to personalistyczne spojrzenie na wiarę, kulturę, społeczeństwo i politykę. Prowadzimy portal, kwartalnik, wydawnictwo, podcasty i think tank. Dziękujemy, że z nami jesteś!
Układ Otwarty to mój niezależny podcast w którym razem ze swoimi gośćmi próbuję zrozumieć i opisać to, co dzieje się wokół nas. - w Polsce i nie tylko. Próbuję wyjść poza plemienne podziały i polsko-polska wojnę.