Cofnijmy się do końca roku 2015. Patronite.pl wówczas dopiero raczkuje - nieśmiało pojawiają się pierwsi Autorzy, serwis działa jeszcze w bardzo okrojonej formie... I wówczas, na tak wczesnym etapie, idea e-mecenatu znalazła pierwszego Mecenasa. ZIPSEE "Cyfrowa Polska" zdecydował się wesprzeć nas w pierwszej fazie rozwoju - Patronite ruszył do przodu, a rozwój serwisu nie zatrzymał się do dziś.
Zaledwie po roku działalności, wsparcie otrzymywało już kilkuset Autorów, na ich konta spływały dziesiątki tysięcy złotych, przekazywane przez olbrzymie grono Patronów - model finansowania twórczości w Polsce zmienił się nie do poznania. Możemy to śmiało powiedzieć - bez początkowego zaufania, którym obdarzył nas ZIPSEE, historia mogłaby potoczyć się zupełnie inaczej.
Początki Patronite. Projektowanie logo
ZIPSEE nie zatrzymało się jednak na ogólnym wsparciu serwisu - Związek postanowił objąć wybranych Autorów szczególną formą mecenatu, przekazując na ich konto kilkutysięczne dotacje. W Kapitule, wręczającej granty, znalazły się postacie ze świata kultury: m.in piosenkarki Katarzyna Nosowska i Kasia Klich, zespół The Dumplings, Basia Klicka i dziekan Wydziału Grafiki warszawskiego ASP, Błażej Ostoja Lniski.
Wręczenie mecenatów odbywało się zawsze w szczególnej formie!
Zespół Dziczka odbiera wyróżnienie z rąk Kasi Klich.
Chwilę później Kasia padła na kolana przed dziewczętami,
zachwycona wykonaniem pieśni z lewobrzeżnej Ukrainy!
Już za chwilę, w obecności mediów, mecenat odbierze Joanna Ambrozja Lewandowska
Wsparcie powędrowało do Autorów z naprawdę różnych rejonów twórczości. Kapituła nie kierowała się rozmiarem społeczności, ale raczej jakością, innowacyjnością i zakresem twórczości. Granty otrzymali m.in.:
Krzysztof Gonciarz odbiera wyróżnienie z rąk Michała Kanownika, Prezesa ZIPSEE "Cyfrowa Polska"
Działalność ZIPSEE pokazała, jak istotny jest mecenat instytucjonalny - nie wszyscy Autorzy na Patronite mają społeczności, spośród których mogą rekrutować się Patroni. Mecenat w idealny sposób wypełnia tę lukę, zapewniając wsparcie szalenie uzdolnionym twórcom, którzy nie są (jeszcze!) szeroko znani i obserwowani.
Jak wsparcie ZIPSEE wpłynęło na działalność Autorów, obdarowanych grantami? Cóż, najlepiej oddać głos samym zainteresowanym:
Nasz festiwal był jednym z pierwszych, który otrzymał wsparcie Patronite i ZIPSEE "Cyfrowa Polska. Pieniądze. Żywa gotówka, która nam pomogła. Dzięki niej przygotowaliśmy się bardzo dobrze do wyjazdu na finały międzynarodowe największej na świecie bitwy kapel w Rottenburgu, podczas trwania festiwalu Taubertal.
Możemy spokojnie myśleć o kolejnej edycji naszego wydarzenia i poczynić potrzebne przygotowania do spotkań z kapelami. Zwyczajnie możemy lepiej działać!
Dzięki wsparciu mogłem wynająć profesjonalne studio muzyczne. Prace nad najnowszym materiałem nabrały rozpędu - część kwoty zainwestuję w syntezator, który już dawna chodził mi po głowie. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie - nowy album ujrzy światło dzienne. Zgodnie z obietnicą - dla wszystkich Patronów, będzie dostępny za darmo!
Zaufanie i wsparcie, którym ZIPSEE obdarzyło nas na samym początku istnienia Patronite sprawia, że staje się Mecenasem nie tylko wymienionych już Autorów, ale każdego Twórcy, który działa na Patronite. Bez pomocy ZIPSEE serwis nie mógłby działać w obecnym kształcie. Nic dziwnego, że wsparcie (tak nietypowej działalności!) doceniły również media:
Za cały poprzedni rok - mamy nadzieję, że ten będzie jeszcze lepszy! A jeśli Ty również chcesz zostać Mecenasem Patronite.pl - nie wahaj się z nami skontaktować: kontakt@patronite.pl
Występ zespołu "Chorzy" podczas eventu "Cała Polska patronem kultury: Impreza Patronite"
Trwa ładowanie...