ZIPSEE "Cyfrowa Polska" - ojciec sukcesu Patronite!

Obrazek posta

Pierwszy Mecenas

Cofnijmy się do końca roku 2015. Patronite.pl wówczas dopiero raczkuje - nieśmiało pojawiają się pierwsi Autorzy, serwis działa jeszcze w bardzo okrojonej formie... I wówczas, na tak wczesnym etapie, idea e-mecenatu znalazła pierwszego Mecenasa. ZIPSEE "Cyfrowa Polska" zdecydował się wesprzeć nas w pierwszej fazie rozwoju - Patronite ruszył do przodu, a rozwój serwisu nie zatrzymał się do dziś.

Zaledwie po roku działalności, wsparcie otrzymywało już kilkuset Autorów, na ich konta spływały dziesiątki tysięcy złotych, przekazywane przez olbrzymie grono Patronów - model finansowania twórczości w Polsce zmienił się nie do poznania. Możemy to śmiało powiedzieć - bez początkowego zaufania, którym obdarzył nas ZIPSEE, historia mogłaby potoczyć się zupełnie inaczej.

 

Początki Patronite. Projektowanie logo

Stypendia dla Autorów

ZIPSEE nie zatrzymało się jednak na ogólnym wsparciu serwisu - Związek postanowił objąć wybranych Autorów szczególną formą mecenatu, przekazując na ich konto kilkutysięczne dotacje. W Kapitule, wręczającej granty, znalazły się postacie ze świata kultury: m.in piosenkarki Katarzyna Nosowska i  Kasia Klich, zespół The Dumplings, Basia Klicka i dziekan Wydziału Grafiki warszawskiego ASP,  Błażej Ostoja Lniski.  

Wręczenie mecenatów odbywało się zawsze w szczególnej formie!

Zespół Dziczka odbiera wyróżnienie z rąk Kasi Klich.
Chwilę później Kasia padła na kolana przed dziewczętami,
zachwycona wykonaniem pieśni z lewobrzeżnej Ukrainy!
Już za chwilę, w obecności mediów, mecenat odbierze Joanna Ambrozja Lewandowska

Wsparcie powędrowało do Autorów z naprawdę różnych rejonów twórczości. Kapituła nie kierowała się rozmiarem społeczności, ale raczej jakością, innowacyjnością i zakresem twórczości. Granty otrzymali m.in.:

 

 • Sosenka - niezwykle utalentowana makijażystka i cosplayerka, znana na całym świecie
   
 • Minoo - DJ młodego pokolenia,  który zdążył już zawojować Europę, a nawet Chiny
   
 • Piotr Kamieniarz - grafik- samouk, obdarzony niezwykłym talentem
   
 • Festiwal Emergenza - największy na świecie muzyczny festiwal dla młodych talentów
   
 • Paweł Michalski - himalaista, podróżnik, zdobywca kilku ośmiotysięczników
   
 • Izabela Wolska - malarka, autorka prac wystawianych w polskich i zagranicznych galeriach
   
 • Kamil Wroński - najmłodszy polski naukowiec! W wieku 8 lat rozpoczął studia :)
   
 • Dziczka - niezwykły zespół, który chce ocalić od zapomnienia tradycyjne, ukraińskie pieśni
   
 • Krzysztof Schodowski - utalentowany grafik młodego pokolenia
   
 • Joanna Ambrozja Lewandowska - pasjonatka introligatrostwa, jej książki to prawdziwe dzieła sztuki
   
 • Krzysztof Gonciarz - tego youtubera, który jak pierwszy pokazał możliwości Patronite, chyba nie trzeba przedstawiać!
Krzysztof Gonciarz odbiera wyróżnienie z rąk Michała Kanownika, Prezesa ZIPSEE "Cyfrowa Polska"

Działalność ZIPSEE pokazała, jak istotny jest mecenat instytucjonalny - nie wszyscy Autorzy na Patronite mają społeczności, spośród których mogą rekrutować się Patroni. Mecenat w idealny sposób wypełnia tę lukę, zapewniając wsparcie szalenie uzdolnionym twórcom, którzy nie są (jeszcze!) szeroko znani i obserwowani.

 

Mecenat zmienia życie

Jak wsparcie ZIPSEE wpłynęło na działalność Autorów, obdarowanych grantami? Cóż, najlepiej oddać głos samym zainteresowanym:

 

Marcin Janusiński, Festiwal Emergenza

Nasz festiwal był jednym z pierwszych, który otrzymał wsparcie Patronite i ZIPSEE "Cyfrowa Polska. Pieniądze. Żywa gotówka, która nam pomogła. Dzięki niej przygotowaliśmy się bardzo dobrze do wyjazdu na finały międzynarodowe największej na świecie bitwy kapel w Rottenburgu, podczas trwania festiwalu Taubertal.

Możemy spokojnie myśleć o kolejnej edycji naszego wydarzenia i poczynić potrzebne przygotowania do spotkań z kapelami. Zwyczajnie możemy lepiej działać!

Minoo

Dzięki wsparciu mogłem wynająć profesjonalne studio muzyczne. Prace nad najnowszym materiałem nabrały rozpędu - część kwoty zainwestuję w syntezator, który już dawna chodził mi po głowie. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie - nowy album ujrzy światło dzienne. Zgodnie z obietnicą - dla wszystkich Patronów, będzie dostępny za darmo!

 

Mecenas całego serwisu

Zaufanie i wsparcie, którym ZIPSEE obdarzyło nas na samym początku istnienia Patronite sprawia, że staje się Mecenasem nie tylko wymienionych już Autorów, ale każdego Twórcy, który działa na Patronite. Bez pomocy ZIPSEE serwis nie mógłby działać w obecnym kształcie.  Nic dziwnego, że wsparcie (tak nietypowej działalności!) doceniły również media:

 

Więcej informacji w dziale MEDIA

Dziękujemy!

Za cały poprzedni rok - mamy nadzieję, że ten będzie jeszcze lepszy! A jeśli Ty również chcesz zostać Mecenasem Patronite.pl - nie wahaj się z nami skontaktować: kontakt@patronite.pl

Występ zespołu "Chorzy" podczas eventu "Cała Polska patronem kultury: Impreza Patronite"

 

 

dla autorów partnerzy

Zobacz również

Subskrypcja – zmieniaj, przedłużaj, wspieraj!
Autorze, czy ktoś wie o Twoim profilu?
5 Pytań do - Astrofaza

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...